کاهش ۳۰ درصدی سطح زیر کشت سیب زمینی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کاهش ۳۰ درصدی سطح زیر کشت سیب زمینی

 • یکشنبه 02 تیر 1398 00:09
 • شناسه 38785
کاهش ۳۰ درصدی سطح زیر کشت سیب زمینی

حسن صابری، رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: امسال سطح زیر کشت سیب زمینی ناشی از ورشکستگی کشاورزان در سال ۹۶، ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، حسن صابری، رئیس اتحادیه بارفروشان درباره علل گرانی سیب زمینی اظهار کرد: با توجه به بارش‌های اخیر و وقوع سیلاب، برداشت سیب زمینی ۴۰ روز به تعویق افتاد که این امر در کنار کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی سطح زیر کشت محصول ناشی از ورشکستگی کشاورزان در سال ۹۶ از جمله علل افزایش قیمت محصول در بازار به شمار می‌رود.

وی افزود: با برداشت و ازدیاد عرضه سیب زمینی در اوایل مرداد از استان همدان پیش بینی می‌شود که قیمت این محصول به تعادل برسد.

صابری از افزایش یک هزار تومانی قیمت سیب زمینی در میدان مرکزی میوه و تره بار خبر داد و گفت: نرخ هر کیلو  محصول در میدان مرکزی میوه و تره بار به ۵ تا ۷ هزارتومان رسیده است.

وی یادآور شد: هم اکنون سیب زمینی گرگان، کرمانشاه و دزفول در حال عرضه به بازار است ، اما متأسفانه جوابگوی نیاز داخل نیست و همین امر موجب شده تا نوساناتی در قیمت ایجاد شود.

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی با اشاره به این که افزایش قیمت سیب زمینی و خلا بازار ارتباطی به صادرات ندارد، بیان کرد: وقوع سیل اخیرمنجر به بروز خسارت و کاهش تولید محصول در برخی استان‌ها شد که در نهایت این امر زمینه را برای خلأ بازار و افزایش قیمت ایجاد کرد.

این مقام مسئول درباره علل گرانی هویج هم گفت: بارندگی و وقوع سیل اخیر در دزفول منجر به کاهش تولید و نوسان قیمت هویج در بازار شد، پیش بینی می‌شود که از ۱۰ روز آینده با عرضه هویج از استان فارس بازار به تعادل برسد.

وی در پایان با اشاره به این که عرضه فعلی لوبیا سبز تنها مختص ورامین است، بیان کرد: محدودیت عرضه عامل اصلی افزایش قیمت در بازار به شمار می‌رود که در هفته‌های آتی با برداشت محصول از مناطق کرج و اصفهان پیش بینی می‌شود که قیمت محصول در بازار کاهش یابد.

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها