هدف گذاری برای تولید 800 هزارتن کنستانتره مس | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

هدف گذاری برای تولید 800 هزارتن کنستانتره مس

  • یکشنبه 09 تیر 1398 00:15
  • شناسه 38831
هدف گذاری برای تولید 800 هزارتن کنستانتره مس

بهرام شکوری، در خصوص وضعیت تولید مس کشور گفت: ما اکنون ذخائر خوبی از مس در کشور داریم و سال گذشته توانستیم 220 هزار تن کاتد مس تولید کنیم در حالی که ظرفیت ایجاد شده در کشور بیشتر از 450 هزار تن است و در صورت تولید بیشتر کنستانتره می توانیم کاتد بیشتری نیز تولید کنیم.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، بهرام شکوری عضو هیات رئیسه انجمن مس ایران گفت: در بخش مس صادرات ما کاهش پیدا نکرده و مانند قبل است و فقط مشتریان ما از اروپا به چین تغییر کرده است.

وی ادامه داد: اکثر تولید مس در کشور توسط صنایع مس صورت می گیرد و آنها نیز هدف گذاری 800 هزار تن را تعریف کرده اند تا هم ظرفیت خالی شمش روی را تامین و هم مازاد آن را صادر کنند، این در حالی است که بیشتر معادن آهن نیز خطی از مس دارد و می توان از آنها نیز این ماده معدنی را استخراج کرد. بر همین اساس بیشتر معادن کوچک و بخش خصوصی ما فعال شدند و علاوه بر سنگ آهن، مس نیز استخراج می کنند. 

شکوری ادامه داد: ما در بسیاری از نقاط کشور معادن خوب مس داریم اما اعلی ترین مس در استان سیستان و بلوچستان است که در صورت سرمایه گذاری مناسب، علاوه بر توجیه اقتصادی به لحاظ اجتماعی و امنیتی نیز کارکرد مثبتی برای کشور دارد. 

وی در خصوص صادرات مس گفت: ما در سال گذشته توانستیم بیش از یک میلیارد دلار کاتد مس صادر کنیم و این ظرفیت را داریم که با فعال سازی معادن کوچک و تولید کنستانتره این رقم را به پنج میلیارد دلار برسانیم، صنایع پایین دستی مس مصرف کننده 30 درصد تولیدات ما در این بخش هستند و 70 درصد نیز صادر می شوند. 

عضو هیات رئیسه انجمن مس ایران تصریح کرد: پیش از تحریم ها، بازارهای صادراتی ما اروپا، ژاپن و کره جنوبی بود اما با توجه به مشکلات بانکی و محدودیت هایی که پیش آمده، اکنون اصلی ترین بازار ما چین است. 

شکوری تصریح کرد: به طور کلی تحریم ها نتوانسته تاثیر زیادی بر روی صنایع معدنی بگذارد زیرا نمی توان مشخص کرد فلان کالای معدنی متعلق به کدام کشور است و به راحتی از کشور ثالث می توان صادرات را انجام داد، از طرف دیگر خلوص مس ما با کشورهای شیلی و مکزیک برابری می کند و سخت است که تفاوت آنها را تشخیص داد.

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها