صادرات 80 درصد از فرش های آذربایجان غربی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

صادرات 80 درصد از فرش های آذربایجان غربی

  • پنجشنبه 20 تیر 1398 00:09
  • شناسه 38859
صادرات 80 درصد از فرش های آذربایجان غربی

محمد دهقان سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ۸۰ درصد از فرش های تولیدی در استان قابلیت صادرات به خارج از کشور را دارند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، محمد دهقان سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی درخصوص تولید سالانه بین ۲۹۰ تا ۳۰۰ هزار مترمربع فرش دستباف در استان گفت: از این میزان سالانه ۲۰ میلیون دلار به خارج از کشور صادر می شود این در حالی است که ۸۰ درصد فرش ها قابلیت صادراتی دارند.

وی آمریکای شمالی، آلمان، ایتالیا، نروژ و دیگر کشورهای اروپایی، کشورهای حوزه خلیج فارس، پاکستان و ترکیه را از مقصد اصلی فرش های صادراتی استان عنوان کرد و افزود: در استان ۲۳۰ کارگاه غیر متمرکز و شش کارگاه متمرکز و تعداد ۷۲ هزار ۳۲۱ بافنده وجود دارد که شهرستان‌های تکاب و خوی مهم‌ترین قطب‌های تولید فرش استان بوده و در کنار آنها فرش‌بافی در شهرهای بوکان، شاهین‌دژ، میاندوآب، مهاباد و ارومیه رواج دارد.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی تعداد فعالان استان در بخش صنعت فرش را ۷۲ هزار بافنده عنوان و خاطرنشان کرد: ثبت ملی و جهانی فرش افشار تکاب و ریزماهی خوی نشان دهنده اهمیت و قدمت صنعت فرش در استان است.

وی راه اندازی خوشه فرش دستباف را از راه کارهای توسعه فعالیت صنعت فرش و نیز صادرات این محصول عنوان و اضافه کرد: باتوجه به توانمندی استان درتولید فرش دستباف راه اندازی خوشه فرش می تواند راه را برای توسعه هرچه بهتر حوزه فرش فراهم کند.

وی تصریح کرد: با توجه به تفاهم نامه مابین مرکز ملی فرش ایران و مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی و صنایع کوچک آذربایجان غربی وتبیین قابلیت های همکاری مشترک و آمادگی شرکت شهرک های صنعتی و صنایع کوچک استان برای اجرای آن، در آینده نزدیک شاهد تحول بنیادی در تولید و کمک به صادرات فرش دستباف خواهیم بود.

دهقان در خصوص بیمه قالیبافان در استان نیز افزود: طبق آخرین آمار تاکنون ۱۵ هزار نفر از قالیبافان استان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرارگرفته‌اند و باقی افراد اغلب بیمه روستایی هستند.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی در خصوص برنامه های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان جهت رونق تولید فرش دستباف نیز اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه های ویژه فرش، حضور در نمایشگاه های داخلی و خارجی و همچنین تداوم اجرای طرح فروش اقساطی فرش دستباف از برنامه های سازمان در سال جاری است.

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها