برنامه میلیونی آلومینیوم برای تامین نیاز داخل و رونق صادرات | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

برنامه میلیونی آلومینیوم برای تامین نیاز داخل و رونق صادرات

 • پنجشنبه 20 تیر 1398 00:11
 • شناسه 38866
برنامه میلیونی آلومینیوم برای تامین نیاز داخل و رونق صادرات

رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم گفت: براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت تولید آلومینیوم کشور ۱.۵ میلیون تن پیش بینی شده که اکنون کمتر از ۳۰ درصد این رقم تولید می شود و بقیه با طرح های جدید در مسیر تامین نیاز بازار داخل و رونق بخشیدن به صادرات دنبال می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، هوشنگ گودرزی اظهار داشت: امروز کارخانه‌های ایرالکو (اراک)، المهدی و هرمزال در بندرعباس به عنوان تولیدکنندگان شمش آلومینیوم کشور محسوب می‌شوند و اسفند ماه پارسال نیز کارخانه ۴۰ هزار تنی شمش آلومینیوم در جاجرم (خراسان شمالی) فعالیت خود را آغاز کرد و انتظار می‌رود مرحله نخست آلومینیوم جنوب (منطقه ویژه اقتصادی لامرد فارس) با ظرفیت ۳۳۰ هزار تن افتتاح شود.

آمارهای سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در دو ماهه امسال گویای آن است که تولید شمش آلومینیوم در سه واحد مزبور به رقم ۳۶ هزار و ۲۳۰ تن رسید و میزان تولید پودر آلومینا هم ۳۸ هزار و ۹۰۸ تن ثبت شد.

گودرزی تصریح کرد: تحقق برنامه تولید سالیانه ۴۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم نیازمند تأمین ۸۰۰ هزار تن پودر آلومیناست و کارخانه آلومینا جاجرم نیز سالیانه ۲۴۰ تا ۲۶۰ هزار تن پودر تولید می‌کند که این امر خوراک تولید ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تن شمش آلومینیومی است.

به گفته وی، امروز بیش از ۶۰ درصد آلومینای مورد نیاز برای تولید شمش از محل واردات باید تأمین شود و چنانچه مشکل نقل و انتقال پول (بدلیل شرایط تحریم) وجود نداشت، با گشایش اعتبار امکان خرید فراهم می‌شد و تولید کنندگان برای هر دوره تولیدات خود، یک فصل ذخیره مواد اولیه می‌توانستند، داشته باشند.

این متخصص صنعت آلومینیوم افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۲۳ تا ۲۵ درصد هزینه تولید شمش آلومینیوم مربوط به انرژی است و ایران به همراه کشورهای حوزه خلیج فارس با بهره مندی از انرژی در این عرصه فعالانه تلاش می‌کند، به گونه ای که کشورهای همسایه جنوبی ایران اکنون سالیانه بیش از پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید شمش دارند.

گودرزی توضیح داد: کشورهای حاشیه خلیج فارس ضمن اینکه جمعیت کمی دارند و از مواد اولیه آلومینیوم بی بهره اند و نیروی کارشان نیز وارداتی است، امروز در تولید شمش آلومینیوم از ایران پیشی گرفته‌اند و ایران با قدمت نزدیک به ۶۰ سال در این بخش که تولید کننده منحصر بفرد بود، در بین رقبای منطقه‌ای، تولید ناکافی برای پوشش صنایع مربوطه را دارد.

رئیس سندیکای مزبور گفت: بحران‌های مختلف از جنگ تحمیلی عراق با پشتوانه آمریکا تا تحریم‌های ظالمانه دشمن، همواره مانع از جهش تولید به دلیل وابستگی به واردات مواد اولیه شده و دولت‌ها نیز تلاش خود را برای تعادل بخشیدن به میزان نیاز به این فلز صرف کردند، اما تولید همواره کمتر از میزان نیاز بوده است.

وی یادآور شد: صنعت آلومینیوم تأمین کننده ورق‌های فویل با ضخامت و اندازه‌های مختلف، ظروف آشپزخانه، پروفیل، صنعت خودرو و دهها صنعت دیگر محسوب می‌شود، اما امروز یکی از کاربردهای مهم این فلز راهبردی در صنعت هوا و فضا است که مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

 

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • محمد شفقی

  سازدهنی

  محمد شفقی (32)

  یکی از قدیمی ترین و مهم ترین تولید کنندگان فرش

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (525)

  طرح راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار، ، تعیین تکلیف دستمزد کارگران، آخرین اخبار پلیس امنیت اقتصادی، آخرین اخبار اقتصادی: 1.6 میلیون نفر متقاضی مسکن ملی، بازگشت رونق به بازار سرمایه تحریریه اقتصاد ساعت 12 شنبه 10 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (519)

  توانمندی تولید کنندگان، سیاست های پولی بانک مرکزی، گشت مشترک تعزیرات در بازار لوازم خانگی، اخبار اقتصادی: تسهیلات دهی به 12 رسته گل و گیاه زینتی، دریافت 60 هزار قطعه زمین برای ساخت مسکن تحریریه اقتصاد ساعت 12 چهارشنبه 07 خرداد

 • تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد

  تحریریه اقتصاد (524)

  آیا روند بازار بورس و سهام عدالت در ماه های اخیر، آخرین اخبار و آمار کشاورزی، صنعت دام و طیور استان کردستان، اخبار اقتصادی روز: نخستین افتتاح طرح اقدام ملی مسکن در سیرجان انجام می‌شود و... تحریریه اقتصاد ساعت 10 شنبه 10 خرداد

 • پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت

  گفتانه

  پشت صحنه برنامه چشم انداز، معرفی بخش مخاطبان سایت (7)

  پشت صحنه برنامه چشم انداز اقتصاد، پیام تصویری مهرافزار، مدیریت پارچه سرای ایلکار، پیام صوتی مخاطب، معرفی بخش مخاطبان سایت و... بخشهای برنامه این هفته را تشکیل می دهند.

آخرین خبرها