«کاشی طوس» جان دوباره گرفت | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

«کاشی طوس» جان دوباره گرفت

 • شنبه 19 مرداد 1398 14:23
 • شناسه 39160
«کاشی طوس» جان دوباره گرفت

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قوچان با اشاره به راه‌اندازی کارخانه کاشی طوس گفت: تنها مشکل این واحد، کمبود نقدینگی است که در صورت تأمین 300 میلیارد ریال تسهیلات، می‌تواند به توسعه اقتصادی منطقه و رونق تولید کمک‌های فراوانی را داشته باشد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا به نقل از خبرگزاری فارس، کارخانه کاشی طوس یکی از واحدهای قدیمی و مهم در خراسان رضوی به شمار می‌آید که به‌ عنوان برندی شناخته‌ شده در عرصه داخلی و بین‌المللی مطرح است، اما طی سال‌های اخیر با مشکلات عدیده‌ای دست‌ و پنجه نرم کرد و مدتی از گردونه تولید و فعالیت خارج شد.

این واحد صنعتی در سال 95 به دلیل رکود در صنعت ساختمان و صنایع وابسته و نبود بازار مناسب برای فروش محصولات در داخل و حتی خارج از کشور، با مشکلاتی در زمینه پرداخت مطالبات کارگران و حتی تسویه‌ حساب قبوض دستگاه‌های خدماتی مثل گاز روبرو بود و همین امر سبب تعطیلی موقت و بعدا مدت‌دار این کارخانه مهم تولیدی در صنعت کاشی خراسان شد.

سال گذشته و پس از انتصاب استاندار جدید خراسان رضوی طرحی به‌ عنوان مثلث توسعه اقتصادی برای شهرهای این استان مطرح شد که در آن سه ضلع دستگاه اجرایی، قوه قضاییه و امام‌جمعه در کنار نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به دنبال رفع موانع اقتصادی برای تولید و تسهیل کردن کارها قدم بردارند که این مسئله توانسته است تاکنون یک واحد نیمه‌فعال در قوچان را راه‌اندازی کند.

نبود نقدینگی، عامل تعطیلی کاشی طوس طی 18 ماه گذشته بود

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت قوچان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با یادآوری این موضوع که کاشی طوس و دوچرخه‌سازی آساک از جایگاه اجتماعی و کیفیت بالای محصولات در داخل و خارج کشور برخوردار هستند، گفت: متأسفانه کاشی طوس در سال‌های گذشته به دلیل مشکلاتی نظیر رکود در صنعت ساختمان که از توان مدیران این واحد نیز خارج بود با مشکلاتی روبرو شده و ناتوانی در پرداخت مطالبات به وجود آمد و این واحد را به تعطیلی کشاند.

علی حبیبی‌کیا بابیان اینکه راه‌اندازی مجدد یک واحد بزرگ صنعتی که تعطیل‌شده باشد سخت بوده اما سهامداران کاشی طوس دوباره این کارخانه را فعال کردند، افزود: کارخانه حدود 18 ماه تعطیل بود که از اوایل اردیبهشت‌ماه اورهال دستگاه‌ها و اقدامات اولیه برای راه‌اندازی مجدد در کاشی طوس کلید خورد.

وی با اشاره به این مطلب که کارخانه از اوایل تیرماه به‌صورت رسمی آغاز به کارکرده و در حال حاضر روزانه بالای 4 هزار مترمربع تولید دارد، بیان کرد: هم‌اکنون حدود 130 نفر در کاشی طوس مشغول به فعالیت هستند و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده کارخانه تا شهریورماه به تولید روزانه 6 هزار مترمربع کاشی دست پیدا خواهد کرد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت قوچان با اشاره به اینکه کماکان یکی از مشکلات اساسی این واحد تولیدی سرمایه در گردش و نقدینگی است، ادامه داد: یک واحد تولیدی برای تأمین نیازمندی‌ها و مواد اولیه موردنیاز باید مقداری از آن را با توجه به شرایط بازار به‌صورت نقدی خریداری کند که این مسئله نیازمند تأمین سرمایه در گردش است.

حبیبی کیا بابیان اینکه نقدینگی مشکل تعطیلی این واحد در 18 ماه گذشته بود اما تلاش‌ها برای تزریق نقدینگی در حال حاضر انجام می‌شود، افزود: فضای بازار به شکلی مهیا بوده که نسبت به این برند خاص و کیفیت بالای آن اطلاعات کافی رادارند و تقاضا نیز برای خرید محصولات این کارخانه نیز وجود دارد، بنابراین تأمین نقدینگی می‌تواند این واحد را تثبیت کند.

وی یادآور شد: عارضه‌یابی و نظارت کامل بر واحدهای تولیدی در دستور کار قرار داشته تا با کمک واحدهای علمی مستقر در سطح شهرستان مثل دانشگاه آزاد اسلامی و صنعتی قوچان مسائل و موضوعات مربوط به صنعت و بازار تولید رصد شود و پیش از بروز مشکلات آن‌ها را رفع کرد.

درخواست 300 میلیارد ریالی کاشی طوس برای رفع مشکل نقدینگی

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه طبق آخرین بررسی‌های انجام‌ شده از فعالیت کارخانه کاشی طوس، 127 نفر در این واحد صنعتی مشغول به فعالیت هستند، گفت: حدود 80 درصد دستگاه‌های این کارخانه اورهال و راه‌اندازی شده و در حال حاضر با 80 درصد ظرفیت مشغول به کار است.

حسین ولایتی با یادآوری این مطلب که طلب 10 نفر از کارگران که بین 400 تا 700 میلیون ریال بوده به‌طور کامل پرداخت‌شده است، افزود: این واحد تولیدی حدود 40 میلیارد ریال به کارگران و 30 میلیارد ریال به تأمین اجتماعی بدهی دارد که حدود 40 درصد اولیه بدهی‌ها پرداخت‌شده است.

وی بزرگ‌ترین مشکل این واحد تولیدی را نقدینگی دانست که اگر رفع شود بالغ‌بر 200 نفر به‌صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد و تصریح کرد: کارگران این واحد در حال حاضر به‌صورت روزمزد کار می‌کنند و تاکنون بیمه‌ای برای آنان واریز نشده است اما برنامه‌ریزی برای این بوده که پس از تثبیت کامل قراردادها به‌صورت قانونی منعقد شود.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قوچان با اشاره به اینکه درخواستی برای تأمین نقدینگی به میزان 300 میلیارد ریال توسط مدیرعامل این واحد تولیدی داده‌شده که پیگیری‌ها و رایزنی‌ها از طریق مدیر بانک عامل در سطح کشور در حال انجام است، بیان کرد: وقتی یک شرکت به این وسعت راه‌اندازی می‌شود سهامداران بازدهی، سود و موضوعات اجتماعی نظیر اشتغال را نیز مدنظر قرار می‌دهند که این مسئله به‌طورقطع برای فعالیت مستمر کاشی طوس مؤثر خواهد بود.

مطالبات مانده کارگران کاشی طوس تا پایان شهریور پرداخت می‌شود

فرماندار قوچان نیز بابیان اینکه یکی از رویکردها برای رونق تولید و اقتصاد تعیین وضعیت واحدهای نیمه فعال در این شهرستان بوده است، گفت: کاشی طوس ظرفیت تولید داخلی، صادراتی و اشتغال فراوانی دارد که عارضه‌یابی‌ها درزمینه علت تعطیلی این واحد درگذشته انجام‌شده است.

هادی رجایی نیا با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات این واحد درگذشته مربوط به عدم پرداخت حق کارگران بود، تصریح کرد: نگاه کارگران این واحد هم راه‌اندازی مجدد کارخانه بود و برای فعالیت مجدد مساعدت کردند که طبق توافق انجام‌شده با مدیران واحد مقرر شد بخشی از مطالبات همان ابتدای راه‌اندازی پرداخت، مابقی تا پایان تیر که با تأخیر پرداخت شد و بقیه مطالبات نیز تا پایان شهریور پرداخت می‌شود.

وی مهم‌ترین نیاز این واحد تولیدی را تسهیلات حمایتی دانست و خاطرنشان کرد: پرداخت تسهیلات منوط به این موضوع شد که این واحد راه‌اندازی شود و مدیران آن ثابت کنند که قصد فعالیت دارند و بعدازآن با رایزنی‌ها می‌توان تسهیلات را جذب و پس از آن نیز خطوط جدیدی را راه‌اندازی کرد.

فرماندار قوچان یادآور شد: پیگیری‌ها برای اخذ مُهر استاندارد مجتمع کاشی طوس نیز در حال انجام هست چون مدتی این واحد تعطیل بوده است.

کاشی طوس با ظرفیت تولید 6 هزار و 500 مترمربع در روز با حدود 127 کارگر مشغول به کارشده و قصد فعالیت بلندمدت دارد و تنها مشکل آن تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش است که تأمین تسهیلات می‌تواند نوش دارویی برای تداوم فعالیت یک واحد صنعتی و رونق تولید شود و به طبع رشد و توسعه اقتصادی و اشتغال را فراهم کند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • طرح فروش اقساطی ایران خودرو با 2 محصول در 25 آذر 98 (+ جدول)

  طرح فروش اقساطی ایران خودرو با 2 محصول در 25 آذر 98 (+ جدول)

  شرایط فروش اقساطی محصولات ایران خودرو به تعداد بسیار محدود از ساعت 11 صبح روزدو شنبه مورخ 98/09/25 آغاز می شود.

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی دوشنبه 25 آذر

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی دوشنبه 25 آذر

  روزنامه های اقتصادی این روز به مسائلی همچون کاهش قیمت سکه طلا و دلار، افزایش قیمت خودرو، شکستن حباب قیمتی در بازار مسکن و افزایش دوباره نقدینگی در کشور پرداختند.

 • پرفروش ترین برند تلویزیون ایران معرفی شد

  پرفروش ترین برند تلویزیون ایران معرفی شد

  با انتشار گزارش نیمسال اول ۹۸ از سوی دیجی کالا، ایکس ویژن پرفروش ترین برند تلویزیون ایران معرفی شد.

 • مسابقه عکاسی؛ بازارهای ایران در قاب تصویر شما

  مسابقه عکاسی؛ بازارهای ایران در قاب تصویر شما

  جشنواره سراسری عکس نورنگار به‌صورت سالیانه و با موضوع اصلی بازارهای قدیمی و بازارچه‌های محلی برگزاری می شود.

 • بیستمین نمایشگاه بین المللی مخابرات برگزار می شود

  بیستمین نمایشگاه بین المللی مخابرات برگزار می شود

  بیستمین نمایشگاه بین المللی مخابرات با نام «تله کام پلاس» همزمان با هفته پژوهش برگزار می شود.

 • گزارش تصویری / چهارمین نمایشگاه بین‌المللی حمل و نقل

  گزارش تصویری / چهارمین نمایشگاه بین‌المللی حمل و نقل

  چهارمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته یکشنبه 24 آذر با حضور «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی در سالن شبستان مصلای امام خمینی (ره) افتتاح شد.

 • قیمت شیرینی شب یلدا چند؟

  قیمت شیرینی شب یلدا چند؟

  رییس اتحادیه قنادان با بیان این‌که قیمت انواع شیرینی در شب یلدا بر اساس مصوبه تیر کمیسیون نظارت استان تهران است و هیچ افزایشی نخواهد داشت، گفت: مردم می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه گران‌فروشی، کم‌فروشی و بی‌کیفیتی شیرینی، آن را به وزارت صمت یا اتحادیه قنادان گزارش دهند.

 • هدیه ویژه همراه اول

  هدیه ویژه همراه اول

  همراه اول در قالب طرح «دوشنبه سوری» به مشترکان خود تا ۱۰۰ گیگابایت اینترنت رایگان هدیه می دهد.

 • افتتاح آزادراه تهران - شمال در دهه فجر با نرخ عوارضی شناور

  افتتاح آزادراه تهران - شمال در دهه فجر با نرخ عوارضی شناور

  وزیر راه و شهرسازی با وعده اینکه آزادراه تهران- شمال دهه فجر افتتاح می‌شود، گفت: نرخ عوارض این آزادراه شناور محاسبه می‌شود.

 • آغاز به کار چهارمین نمایشگاه حمل و نقل با حضور وزیر راه و شهرسازی

  آغاز به کار چهارمین نمایشگاه حمل و نقل با حضور وزیر راه و شهرسازی

   چهارمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته صبح امروز ( یکشنبه ) در محل مصلی امام خمینی ره) تهران و با حضور وزیر راه و شهرسازی گشایش یافت.

 • اینفوگرافیک / افزایش تولید بنزین و گازوئیل باکیفیت

  اینفوگرافیک / افزایش تولید بنزین و گازوئیل باکیفیت

  در دولت‌های یازدهم و دوازدهم برای نخستین‌بار، ایران توانست بنزین با کیفیت یورو تولید کند و به خودکفایی برسد.

 • روستای زیبای جنگلی ارزفون

  روستای زیبای جنگلی ارزفون

  جنگل زیبای ارزفون مهمترین ویژگی این روستاست با گله های وحشی اسب و نیز گیاهان مختلف صحرایی باعث جاذبه های گردشگری این منطقه شده است.

 • جنگل خیبوس و انجیل سی

  جنگل خیبوس و انجیل سی

  این منطقه از مناطق حفاظت شده محیط زیست ایران است که با مساحت ۳هزار و ۴۷۱ هکتار در دامنه ارتفاعی ۲۵۰ تا ۹۳۰ متر در حد فاصل جنگل های جنوبی نزدیک قادیکلای قائم شهر و مناطق باغ کوه برنجستانک شیرگاه قرار دارد.

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی یکشنبه 24 آذر

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی یکشنبه 24 آذر

  روزنامه های اقتصادی این روز به مسائلی همچون موافقت بانک مرکزی با افزایش سقف وام مسکن، سهمیه بندی گاز صنایع و کاهش دوباره قیمت دلار پرداختند.

 • رونمایی از خدمت جدید شرکت ملی پست

  رونمایی از خدمت جدید شرکت ملی پست

  معاون وزیر، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی پست گفت: با اجرای آزمایشی موفق ارسال بسته از طریق پهپاد، شرکت ملی پست به این توانمندی دست یافت تا در شرایط بحرانی به کمک نهادهای امداد رسان بشتابد.

 • انتشار فراخوان پنجمین دوره جایزه فیروزه/ ارسال آثار تا ۳۰ آذرماه

  انتشار فراخوان پنجمین دوره جایزه فیروزه/ ارسال آثار تا ۳۰ آذرماه

  فراخوان ارسال آثار به پنجمین دوره جایزه فیروزه در چهار بخش «اسباب‌بازی و عروسک»، «هدایای فرهنگی»، «نوشت‌افزار» و «استارتاپ‌های فرهنگی»، منتشر شد.

 • سراب (چشمه) بابا احمد

  سراب (چشمه) بابا احمد

  این چشمه در فاصله 18 کیلومتری مرکز شهرستان فریدونشهر و در نزدیکی روستای سرداب سفلی قرار دارد. این سراب دارای چشمه‌ای زیبا و مناظری دل‌انگیز است. سکوهای نشیمن وسرویس‌های بهداشتی از امکانات این تفرجگاه است.

 • آبشار بیشه

  آبشار بیشه

  بیش از ۵۰ آبشار بزرگ و کوچک در لرستان وجود دارد که این آبشار‌ها در مسیر رودخانه‌ها قرار گرفته اند یکی از این آبشار‌های بسیار زیبا ودیدنی آبشار بیشه است.

 • دریاچه سد درود زن

  دریاچه سد درود زن

  «سد درودزن» که در گذشته سد داریوش نامیده می‌شد سدی است خاکی که بر روی رودخانه «کُر» احداث شده است. این سد در نزدیکی شهر مرودشت استان فارس قرار گرفته و شاید تعجب کنید که تاریخچه ساخت سد در این محل به دوران هخامنشیان برمی‌گردد!

 • آبشار آتشگاه - لردگان

  آبشار آتشگاه - لردگان

  آتشگاه منطقه تاریخی است که آب و هوای معتدل و رود خِرسان در آن جاری است و طبیعتی بسیار بکر و دیدنی دارد.

 • پارک جنگلی النگدره

  پارک جنگلی النگدره

  پارک جنگلی النگدره به عنوان یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری ایران و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب و معرفی شده است. داخل پارک جنگلی النگدره جاده ای آسفالته وجود دارد و هر کجای آن که بخواهید می توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید.

 • کویر مرنجاب

  کویر مرنجاب

  منطقه ای که سالیان سال است گردشگران آن را با نام کویر مرنجاب می شناسند در استان اصفهان و در شمال شرق شهرستان آران و بیدگل واقع شده است.

 • قلعه رودخان؛ فومن

  قلعه رودخان؛ فومن

  قلعه رودخان نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان دانسته‌اند. این قلعه با 6/2 هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته شده‌است. این بنا به وسیله سنگ و آجر ساخته شده و در بخش های آسیب پذیر و نقاط حساس، سنگ با ملات ساروج به کار رفته، اما در مسیر اطاق ها، برج ها و سقف های گنبدی شکل از آجر، گچ و ملات ساروج استفاده شده است.

 • دره عشق؛ چهار محال و بختیاری

  دره عشق؛ چهار محال و بختیاری

  دره ی عشق بیشتر جلوه های زیبای طبیعت مثل آبشار و رودخانه ها را در خود جا داده است و همه ی این ها باعث شده تا روح خشن دره از بین برود و آرامش جای آن را بگیرد. جالب است بدانید که آب و هوا در یک جای این دره با جای دیگر آن بسیار متفاوت است و برای مثال در یک جای آن ممکن است هوا سرد باشد در حالی که در جای دیگر دره هوای گرم حکمفرما باشد در هر صورت همین اختلاف دما باعث شده تا حتی جنس سنگ ها و دیواره های صخره ها هم با هم متفاوت باشد و شما را عاشق طبیعت این منطقه کنند.

 • در «وقت کار» ببینید: نحوه ایجاد واحد تولیدی لباس فرم/ راهکارهای افزایش بهره وری در کسب و کارهای کوچک

  در «وقت کار» ببینید: نحوه ایجاد واحد تولیدی لباس فرم/ راهکارهای افزایش بهره وری در کسب و کارهای کوچک

  برنامه تلویزیونی «وقت کار» با حضور یک کارآفرین و دو مشاور کسب و کار، به موضوعاتی همچون نحوه ایجاد واحد تولیدی لباس فرم و راهکارهای افزایش بهره وری در کسب و کارهای کوچک می پردازد.

 • اینفلوئنسر مشهور دنیا عاشق کباب رشتی شد

  اینفلوئنسر مشهور دنیا عاشق کباب رشتی شد

  مارک وینز اینفلوئنسر گردشگری غذا در یوتیوب و اینستاگرام که در بانکوک زندگی می‌کند، عاشق کباب رشتی شد.

 • دو تار خراسان به ثبت جهانی رسید

  دو تار خراسان به ثبت جهانی رسید

  در چهاردهمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در بوگوتا پایتخت کلمبیا، پرونده مهارت‌های سنتی ساختن و نواختن دوتار که از سوی ایران ارائه شده بود، با کسب نظر موافق اعضای این کمیته، در فهرست یونسکو ثبت جهانی شد. 

 • زمان تحویل کارت سوخت تاکسی ون‌ها اعلام شد

  زمان تحویل کارت سوخت تاکسی ون‌ها اعلام شد

   مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور گفت: به دنبال اجرای طرح سهمیه بندی سوخت، کارت‌های سوخت جدید تاکسی های ون با ۶۰۰ لیتر سهمیه از فردا یکشنبه ۲۴ آذر ماه تحویل داده می شود.

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی شنبه 23 آذر

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی شنبه 23 آذر

  روزنامه های اقتصادی این روز به مسائلی همچون رونمایی از پست پلاس با استفاده از پهباد، تایید شدن مصوبه حذف سود و جریمه مرکب و کاهش قیمت سکه و دلار در بازار تهران پرداختند.

 • پیش فروش جدید 4 محصول ایران خودرو در شنبه 23 آذر 98

  پیش فروش جدید 4 محصول ایران خودرو در شنبه 23 آذر 98

  مرحله جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو از شنبه 23 آذر آغاز می شود.