تولید ۶ درصد حبوبات کشور در خوزستان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تولید ۶ درصد حبوبات کشور در خوزستان

  • یکشنبه 24 شهریور 1398 14:17
  • شناسه 39495
تولید ۶ درصد حبوبات کشور در خوزستان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، سهم این استان در تولید حبوبات کشور را ۶ درصد عنوان کرد.

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، محمد قاسمی نژاد معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه ۲۲ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی مستعد استان به ۳ صورت بهاره، تابستانه و پاییزه زیر کشت حبوبات قرار گرفت، گفت: استان خوزستان، ۶ درصد حبوبات موردنیاز کشور را تولید می‌کند.

او، حبوبات را کشت اصلی تناوب زراعی در استان عنوان کرد و اظهار داشت: نیمی از میزان زیرکشت برای لوبیا و نیمی دیگر زیرکشت محصول ماش رفته است.

قاسمی نژاد با اشاره به این که کشت تابستانه حبوبات در خوزستان از نیمه دوم تیرماه آغاز و تا اوایل شهریور ادامه داشت تصریح کرد: تثبیت کننده نیتروژن خاک، سبک شدن خاک و پوشانندگی از مزایای کشت حبوبات به شمار می‌رود، علاوه بر اینکه حبوبات قابلیت استفاده بعنوان کود سبز و علوفه را نیز دارد.

این مقام مسئول در ادامه افزود: پیش بینی می‌شود امسال حدود ۴۴ هزار و ۱۰۰ تن حبوبات برداشت شود.

قاسمی نژاد مناطق شوشتر، دزفول، شوش و گتوند را از مهم ترین شهرستان‌های تولید حبوبات استان عنوان کرد و در ادامه با بیان این که عدس فقط در شهرستان ایذه به صورت محدود کشت می‌شود خاطرنشان کرد: نیاز کم به خاک ورزی برای کشت‌های بعدی و جلوگیری از استهلاک ماشین آلات کشاورزی در کشت‌های پاییزه به اقتصاد کشاورز کمک شایانی می‌کند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، صرفه جویی در میزان مصرف آب را از مهم‌ترین مزایای کشت حبوبات برشمرد و گفت: محصول عدس به صورت کامل به میزان بارندگی‌ها بستگی دارد، ولی دیگر حبوبات ۵۰ تا ۷۰ درصد نسبت به دیگر کشت‌های تابستانه و پاییزه میزان کمتری آب مصرف می‌کنند.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها