برداشت بیش از 21 هزارکیلوگرم گیاهان دارویی در پلدختر | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

برداشت بیش از 21 هزارکیلوگرم گیاهان دارویی در پلدختر

  • دوشنبه 25 شهریور 1398 12:33
  • شناسه 39505
برداشت بیش از 21 هزارکیلوگرم گیاهان دارویی در پلدختر

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان از برداشت ۲۱ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم گیاه دارویی علف گل گاوزبان در مراتع شهرستان پلدختر با مشارکت مردم خبر داد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، شیرزاد نجفی اظهار کرد: برداشت گیاه دارویی علف گاوزبان در منطقه پاعلم از توابع شهرستان پلدختر در سطح ۱۲ هزار هکتار از مراتع قشلاقی با مشارکت بهره‌برداران محلی در قالب طرح بهره‌برداری از محصولات فرعی جنگل و مرتع صورت گرفت.

وی با اشاره به این که با نظارت کارشناسان منابع طبیعی در حوزه معاونت فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان و اداره منابع طبیعی شهرستان پلدختر این امر محقق شده است خاطرنشان کرد: این محصول با رعایت اصول فنی جمع آوری شده و پس از خشک کردن در شرایط مناسب، مقدار ۲۱هزار و ۵۰۰ کیلوگرم در کیسه‌های متحدالشکل بسته بندی و آماده صادر به بازارهای مصرف است.

نجفی به پرداخت بهره مالکانه و صدور مجوز حمل از طریق گمرک بندر چابهار به خارج از کشور گریزی زد و افزود: گونه علف گاو زبان با نام علمی Anchusa strigosa یکی ازگونه‌های دائمی با ارزش در مناطق جنوبی لرستان محسوب می‌شود که بهره‌برداری صحیح و اصولی از این گونه همراه با احیاء آن می‌تواند نقش بسزایی در بهبود اشتغال بهره‌برداران بومی منطقه داشته باشد.

این مقام مسئول زمان برداشت محصول را از اوایل تیر ماه تا اواسط شهریور دانست و عنوان کرد: با توجه به تنوع اقلیمی در لرستان، مناسب بودن شرایط اکولوژیکی و تنوع گونه‎های گیاهی؛ تاکنون بالغ بر ۱۷۰۰ گونه گونه گیاهی شناسایی شده که بیش از ۲۵۰ گونه از آنها دارای خواص و ارزش‌های دارویی، غذایی، صنعتی و بهداشتی است.

نجفی پتانسیل‎های موجود در عرصه‎های منابع‎طبیعی استان را به‌عنوان ذخائر ژنتیکی و نعمت‎های الهی برای نسل امروز  

و نسل‎های آینده برشمرد و تصریح کرد: هر گونه استفاده و بهره‎برداری از این منابع می‎بایست متناسب و بر مبنای توان اکولوژیکی گونه‎ها با تأکید بر حفظ و و بقا آنها صورت پذیرد.

وی ارزش ریالی این محصول را ۲ میلیارد و چهل و دو میلیون و پانصد هزار ریال عنوان کرد و افزود: گیاهان دارویی یکی از منابع ارزشمند در گستره وسیع منابع طبیعی هستند که در صورت شناخت علمی‎، کشت، توسعه و بهره‎برداری صحیح، می‎توانند علاوه بر کمک به حفظ رویشگاه‎های طبیعی موجود، نقش مهمی در سلامت جامعه، اشتغالزایی و صادرات غیر نفتی داشته باشند.

انتهای پیام/ 

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها