تولید ماده "کیتوسان" و بذر گیاهان زینتی خانواده کاکتوس در کشور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تولید ماده "کیتوسان" و بذر گیاهان زینتی خانواده کاکتوس در کشور

 • پنجشنبه 28 شهریور 1398 22:57
 • شناسه 39545
تولید ماده "کیتوسان" و بذر گیاهان زینتی خانواده کاکتوس در کشور

مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد گرگان از تولید "کیتوسان" به عنوان یک ماده استراتژیک توسط محققان این مرکز خبر داد و گفت: این ماده قبلاً از خارج کشور وارد می‌شد و تولید آن در داخل با توجه به قیمت بالای این ماده به ارزآوری کمک می‌کند.

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، محمد تقی خیرآبادی با اشاره به این که مرکز رشد دانشگاه آزاد گرگان در زمینه گیاهان زینتی، گیاهان دارویی و فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند، توضیح داد: در حال حاضر ۸ واحد فناور در مرکز رشد  مستقر هستند که از این تعداد ۳ شرکت دانش‌بنیان شده‌اند.

وی یکی از محصولات شرکت دانش‌بنیان مستقر در این مرکز را "کیتوسان" ساخته شده از پوست میگوی وانامی موجود در مزارع میگوی گمیشان نام برد و گفت: جزو اولین تولیدکنندگان این ماده هستیم، در حالی که این ماده قبلاً از خارج وارد کشور می‌شد و به ازای هر کیلوگرم قیمتی بین ۱۳ تا ۱۴ میلیون تومان داشت. این در حالی است که قیمت تمام شده محصول تولید شده در داخل کشور حدود ۵ میلیون تومان است.

مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد گرگان، کیتوسان را یک ماده استراتژیک در زمینه تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، پزشکی، صنایع غذایی، بیوپزشکی و غیره معرفی کرد و افزود: کیتوسان یکی از مواد اصلی تولید نخ بخیه قابل جذب است که در اتاق عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خیرآبادی هم چنین به تولید شیرین‌کننده بدون کالری از گیاه استویا در مرکز رشد دانشگاه آزاد گرگان اشاره کرد و گفت: این ماده در تولید نوشابه‌های رژیمی بدون قند و شیرینی‌های رژیمی بدون قند به کار می‌رود و مجری طرح، سمیه آقابیک مطالعات اولیه این طرح را به عنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود انجام داد، سپس با استقرار در مرکز رشد موفق به تکمیل مطالعات و ثبت اختراع این ماده شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان مرکز رشد توانسته است بذر گیاهان زینتی خانواده کاکتوس را برای اولین بار در کشور تولید کند که این بذرها نیز قبلاً از خارج کشور وارد می‌شد.

مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد گرگان اضافه کرد: گلخانه "فرهیختگان" بزرگ‌ترین گلخانه گل‌های کاکتوس کشور در واحد گرگان است و شرکت دانش‌بنیان مستقر در مرکز رشد گرگان برای اولین بار موفق به تولید بذر ۶ گونه مختلف کاکتوس شده است.

خیرآبادی با اشاره به این که محصولات فوق از ظرفیت صادراتی نیز برخوردار هستند، یادآور شد: با توجه به اینکه این محصولات قبلاً از خارج کشور وارد می‌شدند، در حال حاضر تأمین نیازهای کشور خودمان را در اولویت قرار داده‌ایم و تولید این محصولات به‌ویژه ماده کیتوسان در داخل کشور به ارزآوری کمک کرده است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • شرکت مسینو

  پیشران

  شرکت مسینو (19)

  دست سازه های مسی مسینو با الهام از هنر و فرهنگ غنی ایرانی با دست هنرمندان با ذوق ایرانی طراحی و تولید میگردند.

 • شرکت مکران ساحل آرامش

  پیشران

  شرکت مکران ساحل آرامش (24)

  شترمرغ بزرگترین پرنده زنده دنیاست و تخم آن نیز از هر پرنده زنده دیگری بزرگتر است. شترمرغ ظاهر منحصربه فردی دارد که آن را از پرندگان دیگر متمایز می‌کند و با گردن و پا‌های بلند خود قادراست با سرعت حدود ۷۰ کیلومتر بر ساعت بدوند که بالاترین سرعت زمینی در میان تمام پرنده‌هاست. چابهار به دلیل شرایط آب و هوایی و قرار داشتن و همجواری با آب‌های دریای عمان یکی از مکان‌های مناسب برای پرورش شتر مرغ است. شرکت مکران ساحل آرامش با پرورش شتر مرغ توانسته است علاوه بر گوشت، تخم و پوست و پر‌های این پرنده را که کاربرد زینتی دارد به بازار عرضه نماید

 • شرکت تفکرفرازان پویا

  پیشران

  شرکت تفکرفرازان پویا (32)

  تولید و بسته بندی انواع غذاهاي آماده و نيمه آماده غير كنسروي صنایع غذایی آرمیتا به عنوان یکی از پیشگامان صنعت تولید غذاهای آماده در کشور, با مساحتی بالغ بر 15 هزار متر مربع با پنج سالن و سه آزمایشگاه مجزا با بیش از 130 نفر پرسنل به صورت مستقیم و صدها نفر به صورت غیر مستقیم در این مجموعه مشغول به فعالیت می باشند

 • شرکت یاس کویر ابرکوه

  پیشران

  شرکت یاس کویر ابرکوه (33)

  تولید انواع فرآورده هاي لبني شرکت ياس کوير ابرکوه در در اواخر سال 1387 در ناحيه صنعتي شهرستان ابرکوه استان يزد تاسيس و راه اندازي شد . این شرکت با ديدگاهي نو در سطح گسترده فعاليت خود را شروع و با افزايش سرمايه ثابت شرايط توليد روزانه 60 تن انواع فرآورده هاي لبني را در برنامه کوتاه مدت خود فراهم نمود.

 • شرکت سپید پلاست منطقه آزاد چابهار

  پیشران

  شرکت سپید پلاست منطقه آزاد چابهار (22)

  شرکت سپید پلاست منطقه آزاد چابهار فعال در زمینه های تولید انواع پلاست، کیسه، چاپ و دوخت و سایز بندی و طراحی در چهارچوب قوانین ومقررات منطقه آزاد چابهار تاسیس شد و در این مدت به پیشرو بودن در تکنولوژی و نوآوری محصولات اقدام کرده و به اهداف شرکت دست یافته است.

آخرین خبرها