آخرین وضعیت پلاسکو و آزادراه تهران-شمال | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آخرین وضعیت پلاسکو و آزادراه تهران-شمال

 • یکشنبه 29 دی 1398 23:28
 • شناسه 40937
آخرین وضعیت پلاسکو و آزادراه تهران-شمال

رییس بنیاد مستضعفان گفت: تحریم‌ها هیچ تاثیری روی بنیاد مستضعفان و پروژه‌های آن نداشته است چراکه چیزی معطل نمانده و به عنوان مثال می‌توان به کارخانه فولاد کاوه اشاره کرد که در همین شرایط ۱.۲ میلیون تن ظرفیت جدید آن هم به صورت صددرصد ایرانی ایجاد کرده است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا پرویز فتاح در برنامه نگاه یک درباره آخرین وضعیت آزادراه تهران – شمال و اینکه چرا این آزادراه ۲۳ سال ساختش طول کشیده است، گفت: حدود ۲۳ سال گذشته که مرحوم هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس‌جمهور وقت کلنگ آزادراه تهران – شمال را به زمین زد اگر نگاه امروز را داشتیم به عنوان بنیاد مستضعفان این کار را نمی‌کردیم اما به احترام تدبیر گذشتگان این کار را ادامه می‌دهیم و با قیمت‌های آن روز تاکنون ۱۰ هزار میلیارد تومان در این آزادراه سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

وی همچنین درباره اینکه چرا ساخت این آزادراه تا این اندازه طول کشیده است، گفت: قرار بود چینی‌ها این آزادراه رابسازند اما به خاطر تحریم‌ها آن را رها کردند و رفتند که البته همان بهتر که این پروژه را رها کردند چراکه کار دست پیمانکار و کارگر ایرانی افتاد و طراحی، احداث و مصالح آن ایرانی بوده و سود آن نیز در سود تولیدکننده ایرانی می‌رود.

فتاح ادامه داد: در حال حاضر قطعه یک آزادراه تهران – شمال مراحل نهایی آماده‌سازی خود را می‌گذراند و نورپردازی، خط‌کشی و نصب علائم در آن در حال تکمیل است و درصددیم تا عبور موقت را در دهه فجر برقرار کنیم و در همان بهمن‌ماه و هر موقع که مسئولان برای افتتاح آماده باشند، آن را به بهره‌برداری مردم برسانیم. همچنین باید گفت که عوارضی که در این آزادراه مردم باید بپردازند بسیار کمتر از هزینه‌هایی که برای آن شده و ارزش دارد چراکه حدود یک ساعت در زمان و ۱۰ لیتر در مصرف سوخت مردم صرفه‌جویی خواهد شد و همه عوارض دریافتی صرف محرومیت‌زدایی می‌شود.

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: ۴۰ درصد از بازگشت سرمایه بنیاد از طریق عوارض حاصل خواهد شد و ۶۰ درصد آن را باید دولت به ما زمین بدهد چراکه قرار شده دولت پولی را پرداخت نکند اما بخشی از این زمین‌ها هنوز واگذار نشده است.

وی همچنین درباره آخرین وضعیت ساختمان پلاسکو و اینکه این پروژه چه زمانی آماده بهره‌برداری خواهد شد، اظهار کرد: ساختمان پلاسکو دارای دو بخش شمالی و یک بخش ۱۵ طبقه است که در همان ابتدای حقوق سانحه آتش‌سوزی و فرو ریختن ساختمان به دلیل اینکه بخش شمالی آسیب چندانی ندید کسبه متعهد شدند که با مسئولیت خودشان این ساختمان را بازسازی کنند اما ساختمان ۱۵ طبقه را با وجود اینکه از نظر حقوقی وظیفه‌ای نداشتیم اما تعهد کردیم که آن را بسازیم.

فتاح افزود: با وجود اینکه طراحی و چگونگی ساخت این ساختمان چندین و چند بار تغییر کرد، بالاخره مجوز ساخت این ساختمان در ۱۵ طبقه به اضافه ۵ طبقه زیر زمین صادر شد و هم‌اکنون اسکلت آن را تا طبقه نهم بالا آورده‌ایم و امیدواریم تا فروردین سال آینده به طول کامل اسکلت ساختمان ۱۵ طبقه پلاسکو ساخته شود و در نیمه دوم سال آینده که البته نمی‌توان ماه دقیقی برای آن گفت، پلاسکو را بسازیم و به کسبه تحویل دهیم.

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه برای ساخت پلاسکو و پروانه آن عوارضی تعریف شده است، گفت: ما معتقدیم که براساس مصوبه کمیسیون ماده پنج نباید عوارضی برای پلاسکو پرداخت کنیم اما به هر صورت با شهردار به توافق خواهیم رسید و این کار را جلو می‌بریم البته در این زمینه تعامل خوبی با شهرداری و شورای شهر تهران داریم.

فتاح در پاسخ به این سوال که آیا پس از ساخت پلاسکو قرارداد جدیدی با کسبه امضا می‌کنید، گفت: به عنوان مالک قرارداد اجاره با کسبه می‌بندیم چراکه با وجود واگذاری‌های متعدد سرقفلی مغازه‌های پلاسکو و گردش چندباره این سرقفلی‌ها، مالکیت پلاسکو قبل از حادثه سال ۹۵ وجود داشت بنابراین به عنوان مالک قرارداد اجاره با کسبه می‌بندیم اما هزینه ساخت از آنها دریافت نمی‌شود و هر کس در محل خودش مغازه‌اش را دوباره تحویل می‌گیرد و امیدواریم این ساختمان را با نمادهای درنظر گرفته شده برای آتش‌نشانان به شهادت رسیده در حادثه پلاسکو و با همان ظاهر گذشته بسازیم.

باغ و پارک‌های بنیاد مجانی به شهرداری واگذار نمی‌شود

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه بنیاد مستضعفان باغ‌ها و پارک‌های بسیاری دارد و چگونه می‌خواهد آنها را واگذار کند، ‌گفت: در این زمینه تعاملات خوبی با شهرداری داشته‌ایم و هر قدر بتوانیم این پارک‌ها و بوستان‌ها را برای استفاده مردم واگذار کنیم، آن را ادامه می‌دهیم و از این واگذاری استقبال می‌کنیم اما نمی‌توانیم این عرصه‌ها را مفت بدهیم چراکه عواید آن را به نفع مستضعفین می‌خواهیم استفاده کنیم.

بازپس‌گیری زمین‌های بنیاد از افراد خاص با زبان خوش یا حکم قضایی

رئیس بنیاد مستضعفان درباره اینکه چگونه می‌خواهید اموالی که از بنیاد در اختیار افراد خاص و صاحب قدرت قرار گرفته را پس بگیرید، گفت: در برخی مواقع این اموال و عرصه‌ها فروخته شده و ثمن معامله هم پرداخت شده اما اگر کسی آنها را تصرف کرده باشد در ابتدا می‌خواهیم که با زبان خوش بیایند و آنها را پس بدهند کمااینکه در همین ماه‌های گذشته از شخصیت‌های سیاسی و مسئولان آمده‌اند و اجاره بابت آنها به بنیاد پرداخت می‌کنند که آنها را اعلان نمی‌کنیم. درغیر این صورت و اگر کسانی از صاحبان قدرت این عرصه‌ها را تخلیه نکنند با حکم قضایی به سراغ آنها می‌رویم و در شرایط خاص علی‌رغم میل باطنی چاره‌ای جز اعلام اسامی آنها نداریم.

تحریم‌ها اثری روی بنیاد مستضعفان نداشته است

فتاح در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تحریم‌ها اثری روی بنیاد مستضعفان گذاشته است، اظهار کرد: تحریم‌ها هیچ تاثیری روی بنیاد مستضعفان و پروژه‌های آن نداشته است چراکه چیزی معطل نمانده و به عنوان مثال می‌توان به کارخانه فولاد کاوه اشاره کرد که در همین شرایط ۱.۲ میلیون تن ظرفیت جدید آن هم به صورت صددرصد ایرانی ایجاد کرده است.

وی تاکید کرد: با دولت و مجلس رابطه بسیار خوبی داریم و هیچ‌گاه علی‌رغم مسائلی که مطرح می‌شود مزاحم دولت و پروژه‌های آن نبودیم و در چارچوب‌های تعریف شده عمل کرده‌ایم.

فتاح همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آخرین وضعیت احداث موزه در کاخ مرمر چگونه است، گفت: مرحوم هاشمی رفسنجانی پس از دوران ریاست‌جمهوری‌شان در کاخ مرمر مستقر شدند که گرچه درست نبود و مسئولان نباید در این کاخ‌ها مستقر می‌شدند. پس از فوت ایشان و کش و قوس‌های فراوان با مجمع تشخیص مصلحت نظام بالاخره این کاخ تخلیه شد و البته بیت رهبری هم در این زمینه پیگیری‌های بسیاری کردند و می‌خواهیم کاخ مرمر را به موزه‌ای در شأن مردم تبدیل کنیم تا همه بتوانند از آن بازدید و استفاده کنند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • افزایش جمعیت دام مولد و تولیدات دامی در 2 سال اخیر

  افزایش جمعیت دام مولد و تولیدات دامی در 2 سال اخیر

  معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از سال ۱۳۹۶ تاکنون، نه‌تنها هیچ‌گونه کاهشی در جمعیت دام کشور گزارش نشده، بلکه افزایش جمعیت را در دام مولد و تولیدات دامی داشته‌ایم.

 • تولید و صادرات ماءالشعیر در کارخانه دانژه آریا

  تولید و صادرات ماءالشعیر در کارخانه دانژه آریا

  مدیر کارخانه دانژه آریا در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت:مجموعه کارخانه دانژه آریا تلاش دارد با وجود کمبودها مواد اولیه را تولید و محصولات نهایی خود را به جز عرضه در بازار به کشورهای دیگر هم صادر کند.

 • مجلس یازدهم باید در نظارت قوی باشد

  مجلس یازدهم باید در نظارت قوی باشد

  عضو هیئت مدیره انجمن صنفی طلا و جواهر در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: نمایندگان مجلس 4 سال فرصت دارند که در این فرصت باید چالش‌های اشتغال را برطرف کنند و باید در بخش نظارت بهتر عمل کنیم.

 • نمایندگان مجلس یازدهم قوانین دست و پاگیر گردشگری را اصلاح کنند

  نمایندگان مجلس یازدهم قوانین دست و پاگیر گردشگری را اصلاح کنند

  رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: قوانینی در صنعت گردشگری وجود دارد که فقط سد راه می کند از مجلس یازدهم انتظار داریم برای برطرف شدن این قوانین قدم بردارد.

 • تولید نجات دهنده اقتصاد کشور است

  تولید نجات دهنده اقتصاد کشور است

  دبیرکل انجمن نساجی ایران در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: ما باید با یادآوری فرمایش امام که مجلس در راس امور است به اصلح ترنی افراد رای دهیم تا بتوانند در آینده برای بدنه ی تولید ما هم اثرگذار باشند.

 • نمایندگان مجلس باید خلاءهای بین قانون و عمل به قانون را برطرف کنند

  نمایندگان مجلس باید خلاءهای بین قانون و عمل به قانون را برطرف کنند

  قائم مقام گروه تولیدی عالیس در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت:فاصله بین قانون و عمل به قانون خلاء ایست که تولیدکنندگان را آزار می‌دهد و نمایندگان مجلس باید شرایط تولید را ساماندهی کنند و ارتباط‌های بانک‌ها با تولید را تسهیل کنند.

 • مجلس یازدهم جایگاه فرش ایرانی را دریابد

  مجلس یازدهم جایگاه فرش ایرانی را دریابد

  رئیس اتحادیه فرش دستباف کشور در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: نمایندگان مجلس باید مشخص کنند که فرش دستباف چه جایگاهی دارد و بودجه اختصاصی به آن تعلق گیرد.

 • مجلس قدرتمند می تواند مشکلات بخش تولید را از بین ببرد

  مجلس قدرتمند می تواند مشکلات بخش تولید را از بین ببرد

  عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان قارچ خوراکی کشور در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: وجود تعدد در قوانین و دست و پاگیر بدن آنها یکی از آسیب های حوزه تولید است که از مجلس یازدهم توقع داریم در این راستا گام های موثری بردارند.

 • نقش مهم مجلس در تنظیم بازار

  نقش مهم مجلس در تنظیم بازار

  یک فعال اقتصادی در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: از نمایندگان مجلس یازدهم تقاضا داریم تا قوانین را تغییر دهند و بحث‌های تنظیم بازار و تولید را در کشور تخصصی کنند.

 • نماینده های مجلس باید آموزش مسائل مهم اقتصادی را ببینند

  نماینده های مجلس باید آموزش مسائل مهم اقتصادی را ببینند

  رییس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: لازم است نماینده ها قبل از ورود به مجلس در مورد موضوعات مختلف اقتصادی آموزش ببینند تا بتوانند با دانش بیشتری به مسائل تخصصی اقتصاد ورود کند.

 • مجلس یازدهم باید مجلس اقتصادی باشد

  مجلس یازدهم باید مجلس اقتصادی باشد

  رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان نوشت افزار کشور در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا با بیان اینکه تولیدکنندگان ایرانی توان تامین کامل نیازهای بازار را دارند گفت: مجلس یازدهم باید مجلسی اقتصادی باشد تا بتواند با الویت حمایت از تولید کشور رونق تولید را به اقتصاد برگرداند.

 • پالایش قوانین مهمترین وظیفه مجلس

  پالایش قوانین مهمترین وظیفه مجلس

  مدیرمسئول روزنامه جهان اقتصاد در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: مجلس رکن اصلی یک نظام است و باید با پالایش قوانین گذشته بررسی کند تا به امروز هر قانونی چه فایده ای داشته، تا بتوانند در صورت نیاز قوانین را بروز و یا مجددا تصویب کنند.

 • تامین ۵۱ قطعه ایران‌خودرو، با همکاری شرکت‌های دانش بنیان

  تامین ۵۱ قطعه ایران‌خودرو، با همکاری شرکت‌های دانش بنیان

  به گفته مدیرعامل ایران‌خودرو، سیاست‌هایی در ایران‌خودرو در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تدوین شده که تاکنون منجر به تولید و تامین ۵۱ قطعه و ماده اولیه این گروه از داخل کشور شده است.

 • با افتخار کالای ایرانی بخریم نه از روی اجبار

  با افتخار کالای ایرانی بخریم نه از روی اجبار

  معاون امور بازرگانی شرکت امرسان در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: مردم کشور ما باید با افتخار کالای ایرانی بخرند نه از روی اجبار ، امروز تولیدات ما به بهترین برندهای دنیا در حال رقابت است.

 • مجلس آینده می تواند فضای کارآفرینی را بهبود ببخشد

  مجلس آینده می تواند فضای کارآفرینی را بهبود ببخشد

  یک فعال اقتصادی در گفت و گو با برنامه تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: مجلس آینده باید طرح هایی بدهد که فضای کارآفرینی را بهبود ببخشد. دولت نیز باید لوایح کارشناسی در حوزه اشتغالزایی را به مجلس ارائه کند.

 • ماموریت مجلس آینده، اصلاح مسیر بانکداری است

  ماموریت مجلس آینده، اصلاح مسیر بانکداری است

  کارشناس حوزه بانکداری در گفت و گو با برنامه تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: وضعیت بانک های کشور باید از حالت بنگاه داری درآمده و به سمت بنگاه سازی و کمک به فعالیت های اقتصادی برود.

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 1 اسفند

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 1 اسفند

  روزنامه های اقتصادی امروز به مسائلی همچون ترخیص کالاهای لوکس و مصرفی، مطالبه ی مردم از مجلس یازدهم،مجلس قوی زمینه ساز اقتصادقوی، کلاهای محبوس در راه بازار و ... پرداختند.

 • واگذاری سهام کیش ایر

  واگذاری سهام کیش ایر

  عضو هیات مدیره و معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش از آماده‌سازی کیش ایر برای واگذاری بخشی از سهام آن در بازار سهام خبر داد.

 • صندوق های قرض الحسنه اشتغال زایی در خدمت کارآفرینی

  صندوق های قرض الحسنه اشتغال زایی در خدمت کارآفرینی

  مدیر آموزش، اشتغال و کارآفرینی سازمان بسیج سازندگی استان تهران در گفت و گو با برنامه تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: صندوق های قرض الحسنه اشتغال زایی می تواند کارآفرینی و اشتغال در کشور را توسعه دهد

 • چرا امتیازدهی مسافران به رانندگان اسنپ مهم است؟

  چرا امتیازدهی مسافران به رانندگان اسنپ مهم است؟

  سامانه اسنپ اعلام کرده که بیش از نیمی از سفرهای انجام شده در این سامانه فاقد امتیازدهی مشتریان هستند و با ذکر این نکته که مشارکت هر چه بیشتر کاربران در این سرویس امتیازدهی می‌تواند به بهبود خدمات سفرها کمک کند تاکید کرده که این امتیازها راهنمای تیم پشتیبانی مسافرین خواهند بود.

 • صادرکنندگان خرما بخوانند!

  صادرکنندگان خرما بخوانند!

  رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: صادرات خرما از تاریخ ۱۵ فروردین تا ۳۱ اردیبهشت سال ۹۹ مشمول عوارض صادراتی است.

 • دانش‌بنیان‌های ایرانی به اوراسیا سفر می‌کنند

  دانش‌بنیان‌های ایرانی به اوراسیا سفر می‌کنند

  دانش‌بنیان‌ها با حمایت مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۱۲ تا ۱۶ اسفندماه امسال راهی قاره اوراسیا می‌شوند تا در مذاکرات رو در رو با شرکت‌های تجاری این منطقه جغرافیایی، بازاری برای محصولات خود ایجاد کنند.

 • تصویب حذف ۴ صفر پول ملی در کمیسیون اقتصادی مجلس

  تصویب حذف ۴ صفر پول ملی در کمیسیون اقتصادی مجلس

  لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور برای حذف چهار صفر از واحد پول ملی درکمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شده که با تصویب نهایی در صحن مجلس، بانک مرکزی موظف است در مدت دو سال مقدمات اجرای این قانون را فراهم سازد.

 • ریگ های یلان

  ریگ های یلان

  منطقه ریگ های یلان ، بی نظیر ترین منطقه کویری کره زمین دربین سه استان کرمان ، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی قرارگرفته و فاقد پوشش گیاهی است.

 • روستای بیدخوان

  روستای بیدخوان

  روستای بیدخوان در شهرستان بردسیر یکی از شهرستان های با پتانسیل بالای کشاورزی صنعتی و گردشگری است که  پیشینه ای كهن و قدمتی دیرینه دارد.

 • آتشکده بداغ آباد

  آتشکده بداغ آباد

  در محل باغچه بداغ آباد در سال ۱۰۱۴ قمری آتشکده ای با دستور شاه عباس صفوی ساخته شد که درنهایت ویران شد و هم اکنون آتشکده زرتشتیان کرمان در خیابان زریسف این شهر قرار گرفته است و هم چنان دایر است.

 • کوه علم شاه

  کوه علم شاه

  کوه جبال بارز که به علم شاه معروف است با ارتفاع ۳۷۳۴ متر از سطح دریا در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر جیرفت و در سلسله کوههای جبال بارز واقع گردیده است.

 • باغ دیلمقانی

  باغ دیلمقانی

  باغ دیلمقانی در خیابان زریسف کرمان قرار دارد و امروز به عنوان پرورشگاه دیلمقانی از آن استفاده می شود.این باغ از یادگارهای دیلمقانی تاجر آذربایجانی مقیم کرمان است که به صنعت فرش رونق خاصی بخشید و سرانجام در راه زرند بدست بدخواهانش به قتل رسید.

 • تشکلات کارگری یک نماینده ثابت در مجلس می خواهد

  تشکلات کارگری یک نماینده ثابت در مجلس می خواهد

  عضو هیئت مدیره کانون عالی کارگران در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت:تشکیلات کارگری حداقل باید یک نماینده‌ای را به صورت ثابت در مجلس شورای اسلامی داشته باشد تا بتواند به صورت منظم به مشکلات این قشر از مردم به موقع رسیدگی کند.

 • اقتصاد مهمترین رکن مجلس آینده باشد/ اقتصاد ما به سردار سلیمانی ها نیاز دارد

  اقتصاد مهمترین رکن مجلس آینده باشد/ اقتصاد ما به سردار سلیمانی ها نیاز دارد

  دکتر ملکی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: باتوجه به اینکه مردم نقش تعیین کننده ای در انتخاب یک نماینده اصلح برای ورود به مجلس را دارد. نمایندگان مردم هم باید در مجلس آینده بحث اقتصاد را در الویت برنامه های خود قرار دهند.