ایران، قطب بزرگ تولید شیشه در جهان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ایران، قطب بزرگ تولید شیشه در جهان

  • جمعه 04 بهمن 1398 23:32
  • شناسه 41032
ایران، قطب بزرگ تولید شیشه در جهان

دبیر انجمن صنفی شیشه: ایران با تولید سالانه ۲۲۰۰ هزار تن انواع شیشه، از کانون‌های اصلی تولید این فرآورده صنعتی در جهان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا ایران، قطب بزرگ تولید شیشه در جهانآقای حسین زجاجی در مصاحبه  با خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه برگزاری سومین نمایشگاه صنعت شیشه و صنایع وابسته گفت: عراق، ارمنستان، تاجیکستان، آذربایجان، کشور‌های حاشیه خلیج فارس و برخی کشور‌های اروپایی بازار‌های صادراتی این صنعت است که سالانه ۲۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری ایجاد می‌کند.

وی اضافه کرد: در کارخانه‌های بزرگ شیشه سازی کشور روزانه، ۵۵۰ هزار متر مربع شیشه جام برای مصارف ساختمانی تولید می‌شود که از این میزان حدود ۴۰ درصد آن صادر می‌شود و ۶۰ درصد مابقی نیاز بازار داخل را تامین می‌کند.

زجاجی گفت: در ۷ کارخانه شیشه سازی کشور هم اکنون شیشه فلوت تولید می‌شود که این نوع شیشه، آخرین روش تولید صنعت شیشه است که جایگزین شیشه‌های سنتی شده و موارد استفاده آن بیشتر در تولید شیشه‌های اتومبیل و شیشه‌های ضد گلوله و سکوریت است.

دبیر انجمن صنفی صنعت شیشه ایران افزود: وجود صد درصدی مواد اولیه در داخل کشور و همچنین رونق تولید و صادرات موجب شد شرکت‌ها و کارخانه‌های داخلی تولید بسیار مناسبی داشته باشند.

وی با بیان اینکه شیشه یکی از صنایع مهم و با اهمیت کشورمان است که تولید صنعتی آن ۷۵ سال پیش آغاز شد، گفت: سیلیس، سدیم کربنات، آهک، اکسیدمنیزیم و دولومیت مواد اولیه شیشه هستند که معادن این مواد در ایران وجود دارد و همه این مواد با سهولت و قیمت پایین در دسترس است و شاید این مسئله نخستین و مهم‌ترین مزیت این صنعت به حساب می‌آید.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه وضعیت صنعت شیشه در ایران بسیار مطلوب است و ما در این زمینه مشکل خاصی نداریم، ادامه داد: با راه اندازی چند کارخانه شیشه سازی در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ در این زمینه به خودکفایی رسیدیم.

دبیر انجمن صنفی صنعت شیشه ایران افزود: یکی از سکو‌های بسیار مهم در معرفی و شناسایی توانایی‌ها و قابلیت‌های فنی واحد‌های تولیدی و خدماتی، حضور در نمایشگاه هاست که به عنوان یک شاخه مهم بازرگانی بین الملل مطرح است.

گفتنی است؛ سومین نمایشگاه بین المللی شیشه و صنایع وابسته از امروز تا ششم بهمن ماه هر روز از ساعت ۱۰ تا ۱۷ در محل دایمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران آماده بازدید علاقه‌مندان است.

 

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها