دولت دست از سر صنعت مرغداری بردارد / تخصیص ناعادلانه یارانه بین غنی و ضعیف | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دولت دست از سر صنعت مرغداری بردارد / تخصیص ناعادلانه یارانه بین غنی و ضعیف

  • سه شنبه 03 تیر 1399 17:19
  • شناسه 43970
دولت دست از سر صنعت مرغداری بردارد / تخصیص ناعادلانه یارانه بین غنی و ضعیف

مدتهاست دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت مرغ اقدام به تخصیص یارانه خوراک و قیمت گذاری دستوری کرده است. اقدامی که در نهایت به زیان تولیدکننده و صنعت مرغداری تمام شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  حسن مهربانی یگانه استاد دانشگاه تهران با حضور در شبکه ایران کالا در خصوص نوسانات قیمت مرغ طی ماه های گذشته گفت: علت اصلی آن این است که دولت و کارشناسان دولتی در یک توهم جدی به سر می‌برند و نمی‌دانند بازار مرغ و تخم مرغ چگونه بازاری است؟ وقتی با ۲۰ هزار تولید کننده مرغ و بیش از۷۰۰ تولیدکننده تخم مرغ رو به رو هستیم و در این زنجیره با تعداد زیادی فروشگاه عرضه کننده و حمل و نقل مواجه هستیم یعنی این وضعیت یک بازار رقابت کامل را در اختیار صنعت می گذارد در بازار رقابت کامل کنترل روی قیمت‌ها ممکن نیست و دولت باید دست از این بازار بکشد.

وی افزود: بازاری با ۲۰ هزار تولید کننده بازاری نیست که کسی بتواند در آن تبانی کرده و قیمت تعیین کند.

مهربانی یگانه با اشاره به عوامل بیرونی گرانی مرغ گفت:  یک روز بخاطر کرونا و افزایش تولید، محصول روی دست تولیدکننده می‌ماند و قیمت مرغ کاهش قیمت پیدا می‌کند. امروز مرغ قیمت خود را پیدا کرده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: من پیش از این هم تاکید کرده‌ام طی سالهای گذشته مردم در کل مهمان مرغداران بودند و تولید کنندگان مرغ از جیب خود برای تولید هزینه می کردند.

وی تاکید کرد: دولت دست از مداخله در این صنعت بردارد تا صنعت کار خود را پیش ببرد، این صنعتی است که تولید کنندگان آن حجم بسیار کوچکی دارند، ما در این کشور ده تولید کننده می خواهیم که بتوانند کل کالای مورد نیاز بازار را تامین کنند.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: ما طی ۳ ماه گذشته نزدیک به ۵۰ میلیون دلار تخصیص ارز برای سویا و نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلار تخصیص ارز برای ذرت داشتیم. من فهرستی از کشتی‌ها دارم که از سال گذشته در بنادر معطل هستند تا ارز فروشنده انتقال پیدا کند و این کالاها ترخیص شود.

وی در پایان تاکید کرد: به نظر بنده دولت به جای تخصص یارانه به خوراک و ذرت و سویا که به طور ناعادلانه بین افراد غنی و ضعیف جامعه تقسیم می شود قیمت مرغ را آزاد بگذارد تا در بازار تعیین شود در عوض ان به دهک های پایینتر جامعه یارانه خرید تخصیص بدهد.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها