زرشک،‌عناب و زعفران سه محصول استراتژیک استان خراسان جنوبی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

زرشک،‌عناب و زعفران سه محصول استراتژیک استان خراسان جنوبی

  • یکشنبه 08 تیر 1399 20:47
  • شناسه 44022
زرشک،‌عناب و زعفران سه محصول استراتژیک استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی مشهور به سرزمین طلای سرخ، استانی کویری و گرم و خشک با وسعت ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع است. ظرفیتهای درخشان این استان در کشاورزی و ارزآوری با منحصر به فردترین محصول کشاورزی دنیا «زعفران» جایگاهی ویژه پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  غلامرضا قدسی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی در گفتگوی تصویری با شبکه ایران کالا درباره ظرفیت های کشاورزی استان خراسان جنوبی گفت: استان خراسان رضوی با استانهای سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد هم مرز است. از طرفی با کشور افغانستان نیز مرز مشترک داریم. جمعیت استان ۷۹۶ هزار نفر جمعیت شهری و ۳۲۰ هزار نفر جمعیت روستایی این استان است.

وی ادامه داد: ظرفیت های تولیدی این استان در بخش کشاورزی ۵۴۰ هزار تن در محصولات زراعی و ۱۲۴ هزار تن محصولات باغی و ۲۱۱ هزار تن ظرفیت محصولات دامی این استان است.

قدسی گفت: ما در زمینه تولید محصولات باغی از جمله زرشک رتبه نخست کشوری با ظرفیت بیست هزار تن، در تولید عناب با ظرفیت هفت هزار تن و رتبه دوم کشوری تولید زعفران با ظرفیت تولید ۶۷ تن برای این استان ثبت شده است.در سایر محصولات مانند پسته، انار، پنبه و نرگس نیز رتبه های پنجم و هشتم کشور را برای این استان ثبت کرده‌ایم.

به گفته وی استان خراسان جنوبی ۵۳ هزار تن ظرفیت تولید گوشت مرغ و ۲۵ هزار تن ظرفیت تولید تخم مرغ دارد که ۳۰ درصد از این تولیدات در خود استان مصرف شده و ۷۰ هزار تن آن نیز به استان‌های مجاور صادر می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به برنامه‌های آتی برای توسعه بخش کشاورزی استان خراسان  گفت: یکی از مهمترین برنامه های ما افزایش راندمان آبیاری در استان است. پیش از این راندمان آبیاری در استان خراسان جنوبی ۴۴ درصد بوده اما در حال حاضر با اجرای سیستم های نوین آبیاری به ۴۷ درصد رسیده است.

وی افزود: در خصوص محصولات باغی با اولویت محصولات استراتژیک، حمایت از محصولاتی که به لحاظ اقتصادی ارزش بالایی داشته و نقش مهمی در ایجاد درآمد برای استان دارند مانند زرشک عناب زعفران را در دستور کار داریم.

شما مخاطبان گرامی می توانید مشروح گفته های رئیس سازمان کشاورزی استان خراسان جنوبی را در فایل پیوست مشاهده کنید.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها