افزایش قیمت مواد اولیه قطعات خودرو و تأثیر آن بر بازار  | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

افزایش قیمت مواد اولیه قطعات خودرو و تأثیر آن بر بازار 

  • چهارشنبه 18 تیر 1399 17:56
  • شناسه 44080
افزایش قیمت مواد اولیه قطعات خودرو و تأثیر آن بر بازار 

دبیر انجمن قطعه سازان خودرو: افزایش قیمت ارز به صورت مستقیم تأثیر بسیار کمی در قیمت تمام شده قطعات خودرو دارد.

بیگلو در ارتباط تلفنی با شبکه ایران‌کالا گفت: تنها 20 درصد از قطعات خودرو ارزبری دارد و مابقی قطعات از مواد اولیه داخلی تولید می‌شوند.

دبیر انجمن قطعه سازان خودرو ادامه داد: با وجود تمام زحماتی که در راستای خودکفایی در تولید قطعات خودرو صورت گرفته متاسفانه تولید کنندگان مواد اولیه، محصولات خود را براساس قیمت جهانی و برمبنای دلار عرضه می‌کنند.
بیگلو با اشاره به اینکه فروش مواد اولیه‌ای که در داخل کشور تولید می‌شود به قیمت روز دلار مناسبتی با خودکفایی و حمایت از تولید داخل ندارد گفت: در کشورهایی که صنعت خودرویی موفقی دارند و در این زمینه پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند مواد اولیه با یارانه 40 درصدی در اختیار تولید کننده داخلی قرار می‌گیرد.
دبیر انجمن قطعه‌سازان در ادامه گلایه خودروسازان را مبنی بر گران‌تر بودن مواد اولیه داخلی در بیشتر موارد نسبت به قیمت مواد اولیه وارداتی مطرح کرد و گفت: برای قطعه‌سازان قیمت‌گذاری صورت می‌گیرد در حالی که مواد اولیه با قیمت شناور در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.
بیگلو با اشاره به این‌که قیمت گذاری دستوری برای خودروسازها موجب سرریز شدن زیان شرکت‌ها‌ی خودروساز روی قطعه سازان می‌شود ادامه‌داد: در یک دهه گذشته با قیمت‌گذاری دستوری، صنعت خودروسازی هرروز کوچک‌تر شده است 
دبیر انجمن قطعه‌سازان در پایان گفت: حذف برخی از امکانات خودروهای تولید داخل به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم برای تولید برخی قطعات و درنتیجه نبود قطعات صورت گرفته است

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها