آسیب تولید رمزارز با تعرفه های خانگی، کشاورزی و صنعتی به شبکه برق | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آسیب تولید رمزارز با تعرفه های خانگی، کشاورزی و صنعتی به شبکه برق

  • یکشنبه 22 تیر 1399 12:55
  • شناسه 44118
آسیب تولید رمزارز با تعرفه های خانگی، کشاورزی و صنعتی به شبکه برق

 سخنگوی صنعت برق گفت: تولید رمزارز با تعرفه های خانگی، کشاورزی و صنعتی سبب ایجاد آسیب جدی به شبکه برق می شود. 


آقای مصطفی رجبی مشهدی  معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر و سخنگوی صنعت برق درخصوص پاداش 10 میلیون تومانی برای معرفی مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز گفت: پیش از این وزارت اقتصاد از مردم  برای معرفی مراکز غیرقانونی استخراج رمز دعوت کرده بود و پس از آن بود که وزارت نیرو نیز از مردم خواست که مزارع غیرمجاز ارز را شناسایی و معرفی کنند.  
 وی با اشاره به اینکه تاکنون 14 مرکز استخراج رمز ارز به ظرفیت 300 مگاوات مجوز گرفته اند، افزود: متاسفانه عده ای هم هستند که با سوءاستفاده، از تعرفه های دیگری مانند کشاورزی ،خانگی و حتی صنعتی برای استخراج رمز ارز استفاده می کنند که این تعداد باعث ورود آسیب های زیادی به شبکه می شوند. 
 رجبی مشهدی  با بیان این که شناسایی این مراکز از طریق مقایسه مصارف با دوره های قبل و سایر راهکارها انجام می شود، گفت: با این حال به منظور جلب مشارکت مردم و شناسایی بیشتر استفاده کنندگان غیرمجاز، دستورالعمل پرداخت پاداش به افرادی که این مراکز غیرقانونی را شناسایی و معرفی کنند، تدوین شده است.
سخنگوی صنعت برق همچنین با اشاره به این که در پنجشنبه هفته گذشته (19تیر) مصرف برق نسبت به روز مشابه سال گذشته بیش از 4 هزار مگاوات افزایش داشت،  افزود: با توجه به این که میزان رشد مصارف در همه بخش ها به دلیل در اختیار داشتن تعداد انشعاب های فروخته شده مشخص است، اضافه کرد: به همین دلیل می توان گفت که بخشی از این افزایش مصرف به دلیل  استفاده های غیرمجاز است.
رجبی مشهدی همچنین در خصوص آمار مزارع غیرمجاز کشف شده نیز گفت: تاکنون بیش از یکهزار مزرعه غیرمجاز استخراج رمز ارز شناسایی شده است که در کشور پراکنده اند.
وی درباره تعرفه برق استخراج رمز ارز در ایران افزود: استخراج رمز ارز در ایران با دو نوع تعرفه  انجام می شود که براساس آن در 8 ماه خنک سال، استخراج با تعرفه 480 تومان و در 4 ماه گرم با تعرفه بالاتر صورت می گیرد اما صنعت برق به منظور حمایت از این کسب و کار، راهکارهایی برای اعمال تخفیف در نظر گرفته است. br/ معاون برنامه ریزی وامور اقتصادی توانیر ادامه داد: دارندگان مجوز استخراج رمزارز می توانند با راهکارهای در نظر گرفته شده تا 47 درصد از تخفیف بهای برق برخوردار شوند که دستورالعمل های آن ابلاغ شده و به اطلاع دارندگان مجوز نیز رسیده است. 
وی از فرصت دیگری که صنعت برق برای کاهش بهای برق در اختیار این گروه از فعالان اقتصادی گذاشته خبر داد و گفت: بر این اساس در 4 ماه گرم سال متقاضیان می توانند از طریق  مشارکت و سرمایه گذاری در طرح های بهره وری مانند طرح تعویض یک میلیون کولر گازی نسبت،به تامین برق خود اقدام  کنند که در این حالت قیمت تمام شده برق برای متقاضیان حدود 475 تومان خواهد بود.
 رجبی با بیان این که به سرمایه گذاران در طرح های بهره وری، گواهی صرفه جویی داده خواهد شد، افزود: دارنده گواهی صرفه جویی مجاز است معادل انرژی الکتریکی مندرج در گواهی را براساس مقررات جاری، از طریق بورس انرژی (به طور مستقیم و یا از طریق قراردادهای دو جانبه با مالک نیروگاه) خریداری و برای مصرف نهایی به هریک از کاربرهای رایج از جمله استخراج رمزارزها، تخصیص دهد.

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها