بررسی بورس املاک و مستغلات | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بررسی بورس املاک و مستغلات

  • دوشنبه 13 مرداد 1399 19:59
  • شناسه 44562
بررسی بورس املاک و مستغلات

بررسی چالشهای حوزه مسکن و ظرفیت های بورس املاک و مستغلات در گفتگو با چراغی عضو شورای عالی بورس

چراغی عضو شورای عالی بورس در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: با توجه به اینکه بخش مسکن سهم زیادی در اقتصاد ملی ما دارد و بر اساس قانون دولت موظف به تأمین مسکن افراد جامعه است انبوه سازی یک نیاز ضروری است.
وی افزود: به دلیل کمبود مسکن نیاز به ساخت و ساز داریم و در این خصوص انبوه سازی می تواند حلال مشکلات در حوزه مسکن باشد.
چراغی با بیان این که در همین شرایط حدود 48 درصد از سبد خانوار را مسکن شامل می شود تصریح کرد: در سال 87 قانون توسعه انبوه سازی تصویب شده و تاکنون عملیاتی نشده است.
عضو شورای عالی بورس در خصوص سرمایه بورس املاک مستغلات گفت : پنج هزار میلیارد تومان است.
چراغی  اظهار داشت: بیشتر زمین های بزرگ کشور که می توان در آن انبوه سازی کرد یا متعلق به دولت است یا متعلق به شرکت های بزرگ دولتی و دولتی ـ خصوصی است.
وی با اشاره به این که از سال 74 بانک مسکن 80 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که رقم بسیار پایینی است گفت: اگر منابع مالی سرگردان در جامعه در کنار زمینه های دولتی قرار گیرد به کمک شرکتهای ساختمانی می توان نیاز بخش مسکن جامعه را تأمین کرد.
وی ادامه داد: وقتی تقاضا بالا باشد و عرضه پایین باشد منجر به افزایش قیمت خواهد شد و اگر بتوانیم با این مکانیزم سرمایه لازم را برای ساخت واحدهای انبوه فراهم کنیم و عرضه مسکن زیاد شود می توانیم از افزایش قیمت مسکن جلوگیری کنیم.
چراغی گفت: در بسیاری از کشورهای اروپایی کسی به دنبال خرید مسکن نیست در صورتی که در کشور ما مردم به مسکن به چشم کالای سرمایه ای نیست و از طرفی 95 درصد مبلغ مسکن در کشورهای اروپایی تسهیلات کم بهره داده می شود و به همین دلیل مشکل مسکن وجود ندارد و حتی اجاره منزل برای خانواده ها به صرفه تر از خرید مسکن است.
چراغی در پایان تنها راه حل مشکلات این حوزه را انبوه سازی دانست و گفت: امیدواریم بتوانیم با بورس املاک و مستغلات از عقب ماندگی خانواده ها از قیمت مسکن جلوگیری کنیم.

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها