چشم انداز اقتصاد - امنیت غذایی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چشم انداز اقتصاد - امنیت غذایی

  • دوشنبه 13 مرداد 1399 22:40
  • شناسه 44563
چشم انداز اقتصاد - امنیت غذایی

میهمانان برنامه آقای پیمان فلسفی مدیر کل حوزه نمایندگی ولی فقیه وزارت جهاد کشاورزی، عباسعلی ابونوری مدیر گروه اقتصاد دانشگاه آزاد تهران مرکز، محمد جواد عسکری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس و رجبعلی قربانزاده مدیر کل برنامه ریزی و بودجه سازمان شیلات ایران در گفتگو با مجری برنامه دکتر پرویزیان به بررسی مشکلات تولید کننده در بخش کشاورزی پرداختند.

پیمان فلسفی مدیر کل حوزه نمایندگی ولی فقیه وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: موجود بودن به غذا، دسترسی به غذا و پایداری در دسترسی به غذا سه عنصر اصلی امنیت غذایی است.
فلسفی با بیان اینکه با افزایش قیمت مواد غذایی امنیت غذایی به خطر می افتد ادامه داد: اگر بخواهیم بر مشکلات متمرکز شویم مشکلات فراوان است و برخی از این مشکلات به مسائل جهانی و برخی به تغییرات اقلیمی بر می‌گردد.
مدیر کل حوزه نمایندگی ولی فقیه وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: تأمین نهاده ها یکی از مسائلی است که با آن بویژ در فلسفی با اشاره به شرایط تحریم و این موضوع که باید چاره ای بیاندیشیم گفت: حمایت هایی که از کشاورزان و بخش کشاورزی باید بعمل بیاید تا بتوانیم امنیت غذایی و دسترسی عامه مردم به محصولات کشاورزی قرار دهیم.
وی ادامه داد: نهاده‌های لازم برای کشاورزان باید در زمان مناسب و با کیفیت در اختیار کشاورز قرار گیرد.
فلسفی گفت: تأمین سوخت کشاورزی یکی از مشکلات کشاورزان است و این در حالی است که در کشور به اندازه کافی داریم.
وز خاطرنشان کرد: کشاورزان برای گرفتن حواله سوخت به پیگیری های طولانی نیاز دارند و با مشکلات فراوان به سوخت مورد نیاز خود دست پیدا می کنند.
فلسفی تصریح کرد: نهاد جهاد کشاورزی بیشترین بخش فعالیتهای پژوهشی و آموزشی را در کشور داشته است و در دوران بعد از انقلاب به آموزش و پژوهش توجه شده است.
عباسعلی ابونوری مدیر گروه اقتصاد دانشگاه آزاد تهران مرکز میهمان دیگر این برنامه گفت: 51 میلیون هکتار در ایران قابل کشاورزی است و اگر بتوانیم از این میزان بهره برداری کنیم می‌شود 200 میلیون نفر را تأمین غذایی کنیم.
وی افزود: به دلیل اینکه ساختار کشاورزی ما سنتی است تاکنون 17 میلیون هکتار تا به امروز زیر کشت رفته اما معمولا 13 میلیون هکتار در سال به زیر کشت نمی رود.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: به جای سرمایه گذاری در نیروی انسانی در تجهیزات سرمایه گذاری کردیم به عنوان مثال استفاده بیش از حد کود شیمیایی به دلیل عدم داشتن دانش مناسب موجب از بین رفتن 20 درصد از محصولات کشاورزی شده است.
ابونوری تأکید کرد: هفتاد درصد زمینهای کشور به کشت گندم و جو اختصاص دارد اما بزرگترین وارد کننده خوراک دام در دنیا هستیم.
این استاد دانشگاه با خودکفایی در گندم مخالف بود و گفت: 1/5 تا 2 میلیون تن گندم در سال واردات داریم و یکی از بزرگترین واردکنندگان گندم در جهان هستیم.
ابونوری گفت: یکی دیگر از مشکلات حوزه کشاورزی این است که اصلاحات ارزی صورت نگرفته و کشاورزان هر محصولی که دوست دارند می کارند و بعضا به مشکل ازدیاد تولید در یک محصول می خوریم.
وی تصریح کرد: در تولید محصولات زراعی هیچ مزیتی نسبت به کشورهای همسایه نداریم و به عنوان مثال گندم ما گران تر و بی کیفیت تر از گندم پاکستان است.
محمد جواد عسکری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با دکتر پرویزیان مجری برنامه چشم انداز گفت: ما باید بستر لازم و کافی را برای تولید کنندگان در بخش کشاورزی را مهیا کنیم.
عسکری با اشاره به این موضوع که کشاورز نباید دغدغه تأمین نهاده‌های کشاورزی، سوخت، خرید تضمینی و غیره را داشته باشد ادامه داد: تا کنون در نگاه گفتاری خوب عمل کردیم اما در حوزه عمل مشکلات حل نشده و در عمل کاری صورت نگرفته است.
عسگری گفت: طبق قانون بانکداری به کشاورزان باید بابت دیرکرد پرداخت حق و حقوقشان سود داده شود در حالی که تا کنون کشاورزی پولی دریافت نکرده است.
وی با بیان این نکته که نوسانات قیمتها در نهاده ها یکی دیگر از مشکلات است که به دغدغه کشاورزان تبدیل شده تأکید کرد: ظرفیت‌های آب و خاک کشور بی نظیر است و سوال اساسی این است که چرا ما نمی توانیم سبد غذایی در حوزه کشاورزی خانوارها را تأمین کنیم؟ 
این نماینده با بیان اینکه معتقدم باید تمام محصولات کشاورزی با اولویت محصولات استراتژیک به صورت تضمینی خریداری شود  افزود: در تمام کشورهای پیشرفته این سیستم وجود دارد و کشاورز با این تصمیم به آرامش خواهد رسید.
رجبعلی قربانزاده مدیر کل برنامه ریزی و بودجه سازمان شیلات ایران نیز با اشاره به این موضوع که در برنامه ششم توسعه یک پنجم سبد غذایی خانوادهها باید با محصولات دریایی تأمین شود.
قربانزاده افزود: رویکرد ما برداشت فشار از دریا و فعالیت در حوزه آبزی پروی است و باید آبزی پروری توسعه پیدا کند.
مدیرکل برنامه ریزی و بودجه سازمان شیلات در پاسخ به این سوال مجری که پرسید متولی حل مشکلات حوزه شیلات کیست گفت: مصوبه دولت در خصوص کاهش تعرفه بیمه و مشاغل سخت محسوب شدن صیادی متأسفانه تا کنون محقق نشده است.
قربانزاده ادامه داد: مشکل سوخت در بخش شیلات هم وجود دارد و صیادان دریا و آبزی پروران درگیر این موضوع هستند.
وی با بیان اینکه قرار بوده هزینه تأمین اجتماعی و تأمین نهاده های شیلات از سوی دولت تخصیص پیدا کند و لی متأسفانه تا کنون این اتفاق نیافتاده است.
حوزه شیلات توانایی افزایش تولید را دارد و میتواند سهم خوبی در سبد غذایی خانوارها داشته باشد.

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها