تولید لوازم خانگی دانش بنیان و هوشمند | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تولید لوازم خانگی دانش بنیان و هوشمند

  • سه شنبه 25 شهریور 1399 03:31
  • شناسه 45582
تولید لوازم خانگی دانش بنیان و هوشمند

در برنامه چشم انداز دوشنبه شب آقایان مهدی حمزه پور عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه امام صادق، علی رضا محمدی دانیالی رئیس انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، بهروز زرندی مدیر تولید شرکت لوازم خانگی کن، محمد رضا پورفرد مشاور مرکز امور شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، منصور سعید زاده مدیر روابط عمومی شرکت اسنوا، جعفر صبحی مدیر عامل شرکت صنایع صبح پارلار درباره تولید لوازم خانگی دانش بنیان و هوشمند با دکتر پرویزیان به گفتگو پرداختند.

دکتر مهدی حمزه پور عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه امام صادق در ابتدای برنامه گفت: در صنعت لوازم خانگی چند شرکت دانش بنیان در تبریز موفق شدند راهبردی ترین قطعه را تولید کردند.

با رفتن شرکت های خارجی از جمله ال جی و سامسونگ ، جوانان کشور موفق شدند بسیاری از قطعات را بومی سازی کنند ، آینده لوازم خانگی بسیار درخشان خواهد بود به شرطی که جلو قاچاق گرفته شود.از لحاظ کمی و کیفی لوازم خانگی در وضع مناسبی هستیم.

هوشمند سازی لوازم خانگی به شدت دانش بنیان بودن بستگی دارد. در مهندسی برق و الکترونیک و حوزه‌های علمی و فناورانه پیچیده ترین قطعات را تولید می کنند.

آقای محمد رضا پور فرد مشاور مرکز امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم گفت: حدود 5300 شرکت دانش بنیان داریم اما در حوزه لوازم خانگی در حد مورد انتظار نیست. این شرکتها باید در کشور بیشتر بشود و بخش خصوصی فعالتر بشود و برای این کار باید شرکت های سفارش دهنده لوازم خانگی ساز کشور باید تقویت بشود که این شرکت ها سفارش دهنده ماژول هایی خواهند بود که اینها دانش بنیان هستند.

برخی موتورها و قطعات الکترونیکی می توانند دانش بنیان بشوند. ما برندهای خوبی در کشور داریم که جای خودشان در بین مردم پیدا کرده اند و با برندهای خارجی هم رقابت می کنند.در بخش لوازم خانگی هوشمند شرکت های زیادی نداریم.

وی درباره اینکه شرکت ها چکار بکنند که دانش بنیان بشوند گفت: ماژول های ساده نمی توانند دانش بنیان بشوند اما اگر به سمت پروتکل سازی و سیستم های پیشرفته بروند دانش بنیان محسوب می شوند.

در حوزه لوازم خانگی عمدتا سطح تکنولوژی در سطح سی کی دی و اس کی دی هست. البته این روند درست است ابتدا باید بازار را دریابیم ابتدا قطعات بزرگ و بعد قطعات کوچکتر را درست کنیم. الان مسیر برای این کار هموار است . برای صادرات نیازمند این هستیم که سیاست های وزارت صمت به سمتی برود که برای صادرات الکترونیک مسیرها مشخص شود. در مورد قاچاق هم کالاها را از گاهی خرد می کنند و از مسیرهای مختلف وارد کشور می کنند.

وی پیشنهاد کرد برای مقابله با قاچاق از مسیرهای بانکی استفاده شود و جلو قاچاق گرفته شود.

آقای منصور سعید زاده مدیر روابط عمومی شرکت اسنوا در ادامه برنامه گفت: ما در این شرکت دارای یک پلتفرم ایرانی هستیم و در سطحی قرار داریم که می توانیم انواع نیازهای مشتریان را با محصولات جدید پاسخ بدهیم ، محصولات متنوعی در شوینده ها داریم .

مطابق با نیاز بازار محصولات متنوعی تولید می کنیم از جمله محصولات بزرگ سایز و محصولات دیگر مورد نیاز مردم تولید می شود.

بیش از دو دهه هست که برای ایجاد زنجیره تولید در مجموعه هلدینگ این شرکت سرمایه گذاری هنگفتی برای تولید محصول استاندارد صورت گرفته است.

دکتر مهدی حمزه پور عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه امام صادق هم گفت: همه شرکت های دانش بنیان موفق نیستند ، دولت ها بذری می پاشند و اگر ده تا 15 درصد از آنها موفق شوند گفته می شود این شرکت ها موفق بوده اند.

بحث مشکلات شرکت‌های دانش بنیان کمتر گفته می‌شود.  مشکلات مدیریتی ، مالیات ، تامین مالی دارند.

در برخی شهرهای مرزی تا 90 درصد لوازم قاچاق وجود دارد. به دلیل نپرداختن 9  درصد مالیات و سایر خدمات قیمت کالای قاچاق معمولا پایین تر است. باید هزینه قاچاق کالا اینقدر بالا برود که قاچاقچی نتواند و مقرون به صرفه نباشد که این کار را انجام بدهد.

آقای علی رضا محمدی دانیالی رئیس انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: این انجمن با قدمت چهل ساله بیش از 240 شرکت تولیدکننده لوازم خانگی و قطعه ساز در آن عضو هستند و 85 درصد سهم بازار لوازم خانگی ایران را این انجمن پوشش می دهد .

نیاز بازار در سال گذشته حدود 9 میلیون قطعه بوده و امسال برنامه این است که 12 میلیون قطعه تولید بشود با توجه به افزایش 30 درصدی که کارخانه ها باید داشته باشند. اگر بخواهد این لوازم از خارج وارد بشود 9 میلیارد دلار ارزبری دارد. الان دولت مصوب کرده که یک و نیم میلیارد دلار برای تامین قطعات و مواد اولیه لوازم خانگی اختصاص داده شود ولی این مقدار اختصاص نیافته و تولیدکنندگان با مواد اولیه سال گذشته مشغول تولید هستند وباتوجه به مشکلات ارزی و بانک مرکزی امکان کاهش تولید یا توقف تولید وجود دارد.

افزایش نرخ ارز هم تولیدکنندگان لوازم خانگی را با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

وی با اشاره به 60 تا 70 تا شرکت قطعه ساز در این حوزه هم گفت: بخشی از آنها دانش بنیان هستند و از این نوع شرکت ها هم استقبال می شود.

زرندی مدیر تولید لوازم خانگی کن گفت: این شرکت از سال 62 فعالیت خود را با تولید هود شروع کرده  و تاکنون فعالیت خود را ادامه داده و پس از آن تولید اجاق گاز و فر سپس سینک استیل به محصولات اضافه شده است . 400 نفر مشغول به کار هستند . دستگاه ها به دست مهندسان ایرانی ساخته شده و قابل رقابت با دستگاه های خارجی است. در فرآیند تولید از دانش نانو استفاده می کنیم.

آقای جعفر صبحی مدیرعامل شرکت صنایع صبح پارلار هم گفت: کار اصلی این شرکت تولید بوردهای الکترونیکی لوازم خانگی است . 500 نفر در مجموعه مشغول به کار هستند . در حوزه دانش بنیان هم فعالیت داریم  80 نفر در بخش آر اند دی فعالیت می کنند که اکثر افراد از دانشگاه های کشور هستند . هیچ نیازی به واردات نداریم . وی افزود بوردهای تولید این شرکت قابل رقابت با شرکت های کره ای ، ایتالیایی و ... است.

وی افزود: سال پیش 380 نفر نیرو داشتیم و اکنون 500 نفر پرسنل داریم.

دکتر حمزه پور هم در پایان گفت: صنعت لوازم خانگی به شدت اشتغالزا هست و باید از این شرکت ها به شدت حمایت شود.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها