چالش های موجود در تولید فرآورده های پروتئینی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چالش های موجود در تولید فرآورده های پروتئینی

  • یکشنبه 30 شهریور 1399 01:22
  • شناسه 45705
چالش های موجود در تولید فرآورده های پروتئینی

میهمانان برنامه آقایان محمد مهدی برومندی مشاور و سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی، سید موسی رهنمایی قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، دکتر محمود دانشور عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد، محمد رضا یوسفی عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغ های تخم گذار استان تهران و ناصر نبی پور مدیر عامل شرکت مجتمع پرورش طیور خروسک میهمانان امشب چشم انداز با مجری برنامه دکتر پرویزیان در خصوص مشکلات تولید در بخش کشاورزی گفتگو کردند.

محمد مهدی برومندی مشاور و سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت: مهمترین وظیفه وزارت جهاد کشاورزی تولید و تأمین زنجیره غذایی مردم است و با توجه به ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد باید برای تولید مازاد بر مصرف نیز تلاش شود تا با صادرات برای کشور ارز آوری داشته باشد.

آقای برومندی ادامه داد: در تولید تخم مرغ به خودکفایی رسیده ایم و مازاد تولید بر مصرف نیز داشته ایم. در سال گذشته 45 هزار تن تخم مرغ صادر شده است و این درحالیست که در شش ماهه ابتدایی امسال 65 هزار تن تخم مرغ صادر شده است و یکی از دلایل کمبود این محصول در بازار همین موضوع است.

برومندی با بیان اینکه تولید به میزان کافی برای مصرف داخلی صورت گرفته و متأسفانه به خوبی عرضه و تنظیم بازار صورت نگرفته است تأکید کرد: ظرفیت کشور در تولید کنجاله و سویا که خوراک اصلی طیور است کمتر از 20 درصد نیاز داخلی است و این بیانگر نیاز این صنعت به واردات است.

وی افزود: کشور دچار بحران ارزی است و مدتی اختصاص ارز به واردات نهاده ها با تأخیر مواجه شد و همین موضوع خوراک بخش طیور و دامداری ها را به مشکل انداخت ولی خوشبختانه تا حدود زیادی این مشکل حل شده و واردات نهاده صورت گرفته و امیدواریم به زودی مشکل خوراک دام و طیور در واحدهای تولیدی حل شود.

سید موسی رهنمایی قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور میهمان دیگر برنامه چشم انداز گفت: نگرش به کشاورزی در تمام دنیا با دیدگاه ما در کشور متفاوت است و این به دلیل دخالت موجودات زنده در این بخش و مرتبط بودن امنیت غذایی انسان با بخش کشاورزی است که نیاز به حمایت جدی در این حوزه در بسیاری از کشورها دیده می شود.

آقای رهنمایی با اشاره به اینکه قیمت سویا در شش ماه گذشته چندین برابر شده است تصریح کرد: دولتها با بخش کشاورزی بسیار بد برخورد می کنند و بسیاری از قوانین در بخش کشاورزی اجرا نمی شود.غذای انسان از بخش کشاورزی خارج می شود و این در حالیست که اشتغال در این بخش هم مغفول مانده و قوانین ما را به سخره گرفته اند.

رهنمایی ادامه داد: بخش کشاورزی همیشه دچار نوسان و مشکلات بوده و کشاورز نیز همیشه با این مشکلات درگیر بوده و تنها در مقاطعی این مشکلات کم بوده است و این موضوع در تمامی سالهای بعد از انقلاب وجود داشته است. دیوار بین مردم و کشاورزان و مسئولین بسیار بلند است و باید این دیوار برداشته شود تا بتوان درست تصمیم گرفت و مشکلات را برطرف کرد.

دکتر محمود دانشور عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در بخش کشاورزی و در حوزه امنیت غذایی تولید کننده یک وزارت خانه است و تنظیم بازار برعهده وزارتخانه دیگر و از طرفی امنیت بهداشت این حوزه بر عهده یک وزارتخانه دیگر و آیا این موضوع تناقض ایجاد نمی کند گفت: تلاش های صورت گرفته در 40 سال گذشته لازم بوده ولی کافی نبوده و اگر این تلاشها کافی بود اکنون نباید در شرایط تحریمی سفره خانوار دچار تلاطم می شد.

دکتر دانشور افزود: قیمت یعنی ارزش مبادله ای کالا که در زنجیره ارزش شکل می گیرد و فرایند زنجیره ارزش در بخش کشاورزی نادیده گرفته شده در حالی که ماهیت این بخش با بخشهایی مثل صنعت متفاوت است.فرایند زمانی در تولید کشاورزی طولانی است؛ تابع فصول سال است و نوسان عرضه و تقاضا در این بخش محدود است و این موضوعات باید در سیاست گذاری ها در نظر گرفته شود.

محمد رضا یوسفی عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغ های تخم گذار استان تهران گفت: متأسفانه از اواخر سال گذشته نهاده های دام و طیور عرضه نشده است و عملا در شش ماه ابتدایی امسال تنها 50 درصد نیاز واحد های تولیدی اختصاص یافته است

آقای یوسفی ادامه داد: این موضوع تولید را دچار چالش کرده و در واقع تولید کاهش پیدا کرده و این موضوع اکنون خود را در بازار نمایان کرده است.

وی در بخش دیگری از گفته های خود با اشاره به اینکه هزینه تولید بسیار بالا رفته تصریح کرد: بخشی از واکسن ها که وارداتی است و مکمل های غذایی چندین برابر افزایش قیمت داشته که این موضوع نیز بر تولید اثر گذاشته است.

ناصر نبی پور مدیر عامل شرکت مجتمع پرورش طیور خروسک نیز تولید کننده دیگری که میهمان برنامه چشم انداز بود گفت: مشکل اصلی کمبود مرغ و تخم مرغ در بازار کمبود خوراک طیور است که به دلیل نبود خوراک در بازار تولید بسیار پایین آمده و همین موضوع چالش اصلی تولید کنندگان این حوزه شده است و بر بازار نیز اثر گذار بوده است.

آقای نبی پور افزود: از زمانی که وزارت صمت متولی برخی موضوعات شده است تنها برخورد دستوری صورت گرفته و کسی به دنبال گوش کردن حرف تولید کننده نیست.قیمت واکسن ها افزایش بسیار زیادی داشته و استفاده از آن ها خارج از توان تولید کننده شده است و این یک زنگ خطر جدی است.

نبی پور تأکید کرد: تا زمانی که نهاده های دامی به تولید کننده نرسد و مصرف نکند نمی توانیم باور کنیم که تأمین صورت گرفته است؛ چندین ماه است که تنها وعده داده می شود.

وی اظهار داشت: صادرات نقش چندانی در بالا رفتن قیمت مرغ و تخم مرغ نداشته است و مشکل اصلی نبود سویا و ذرت به عنوان خوراک اصلی دام و طیور است و همین موضوع به کم شدن تولید منجر شده و این کمبود تولید با صادرات همزمان شده و تلاطم را در بازار ایجاد کرده است.

 

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها