الیاف‌اکریلیک، رکورددار رشد تولید اقلام صنعتی در سال ۹۹ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

الیاف‌اکریلیک، رکورددار رشد تولید اقلام صنعتی در سال ۹۹

  • شنبه 05 مهر 1399 11:41
  • شناسه 45867
الیاف‌اکریلیک، رکورددار رشد تولید اقلام صنعتی در سال ۹۹

بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است در پنج ماهه امسال تولید الیاف اکریلیک در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد ۱۸۹.۵ درصدی ثبت کرد و به دو هزار و ۲۰۰ تن رسید که در بین اقلام صنعتی، بهترین رشد تولید را به ثبت رسانید.

در مدت یاد شده تولید نخ سیستم پنبه‌ای و ترکیبی الیاف مصنوعی با رشد ۲۲.۸ درصدی به ۱۰۶ هزار تن افزایش یافت.

در پنج ماهه امسال، تولید الیاف پلی‌استر ۱۲.۷ درصد افت تجربه کرد و به ۸۰ هزار و ۷۰۰ تن کاهش یافت و تولید نخ فیلامنت پلی‌استر با افت ۱۰.۲ درصدی به ۱۱۰ هزار و ۵۰۰ تن رسید.

رشد تولید پودر شوینده

جداول آماری همچنین حاکی از تولید ۲۶۴ هزار و ۵۰۰ تن پودر شوینده تا پایان مردادماه است. آماری که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد ۱۰.۳ درصدی نشان می‌دهد.

برپایه این گزارش، تولید روغن نباتی در مدت یاد شده با افت ۱۸.۴ درصدی به ۵۹۶ هزار و ۶۰۰ تن رسید.

در پنج ماهه امسال تولید انواع کاغذ با کاهش ۹.۸ درصدی به ۳۸۱ هزار و ۲۰۰ تن، تولید کارتن با افت ۳.۹ درصدی به ۲۰۹ هزار و ۶۰۰ تن، تولید نئوپان با رشد ۱۵.۲ درصدی به ۳۳۳ هزار مترمکعب، تولید فیبر با رشد سه درصدی به ۵۴۳ هزار و ۷۰۰ مترمکعب، تولید سموم دفع آفات نباتی با افت ۱۵.۷ درصدی به ۱۴ هزار و ۸۰۰ تن و تولید روغن صنعتی و موتور تصفیه اول با رشد ۱۰.۹ درصدی به ۲۵۲ هزار و ۵۰۰ تن رسید.

کاهش تولید چرم و پایپوش

از ابتدای امسال تا پایان مردادماه ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار فوت‌مربع چرم و ۴۹ میلیون زوج انواع پایپوش و کفش در کشور تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال به ترتیب ۲۰.۵ درصد و ۵.۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

رشد تولید دارو

بررسی آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۱۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون عدد داروی انسانی از ابتدای امسال تا پایان مردادماه و رشد ۶.۶ درصدی آن در هم‌سنجی با پارسال است.

در پنج ماهه سال ۹۸ تعداد ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون عدد داروی انسانی توسط شرکت‌های داخلی تولید شده بود.

در پنج ماه نخست امسال از بین ۳۸ محصول مهم صنعتی و معدنی، تولید ۲۲ کالا با رشد تولید و ۱۶ محصول با کاهش تولید همراه بوده است.

شرایط خاص اقتصادی کشور و شیوع بیماری کرونا منجر به بروز مشکلاتی در بخش تولید شده، اما در همین شرایط سخت، بخش صنعت و معدن توانست در تعداد قابل توجهی از کالاهای اصلی رشد تولید را تجربه کند.

در این مدت، محصولات پتروشیمی با بیش از ۲۵ میلیون تن با افزایش بیش از ۶ درصدی، لوازم خانگی با تولید یک میلیون و ۵۲۳ هزار دستگاه با رشد ۴۲ درصدی، شمش آلومینیوم خالص ۱۶۰ هزار تن با افزایش نزدیک به ۵۰ درصدی، فولاد خام با تولید بیش از ۱۱ میلیون تن و افزایش هشت درصدی، انواع خودرو سواری با تولید نزدیک به ۳۴۵ هزار دستگاه و رشد ۱۸ درصدی و سیمان با تولید ۲۹.۵ میلیون تن با رشد نزدیک به ۱۳ درصدی همراه بوده است.

در این مدت نزدیک به ۱۱ میلیارد یورو صادرات و نزدیک به ۱۴ میلیارد یورو واردات انجام شد که این روند کاهشی، ناشی از بسته شدن مرزها در ابتدای امسال و مشکلات مرتبط با شیوع بیماری کرونا در جهان بوده است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها