صنعت فرش و توسعه این صنعت در کشور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

صنعت فرش و توسعه این صنعت در کشور

  • یکشنبه 06 مهر 1399 01:14
  • شناسه 45894
صنعت فرش و توسعه این صنعت در کشور

میهمانان برنامه شنبه شب چشم انداز آقایان عبدالله احراری پژوهشگر و عضو انجمن علمی فرش، دکتر عبدالله بهرامی ریاست اتحادیه سراسری تعاونی های تولید کنندگان فرش دستباف شهری و عشایری ایران، هوشنگ فاخر رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش دستبافت ایران، مصطفی کاظمی پور مدیر فرش کاظمی پور و محمد ارمی تولید کننده فرش حسین ارمی با دکتر پرویزیان درباره حال و روز صنعت فرش کشور به گفتگو پرداختند.

عبدالله احراری پژوهشگر و عضو انجمن علمی فرش در گفتگو با برنامه چشم انداز گفت: صنایع فرش ایران تابع متغیر های متعددی است که برخی از آن ها به دلیل تحریم ها دست خوش تغییر است و با توجه به مشکلات موجود برخی از بازارها به دست رقبا افتاده و برخی از تولید کننده ها نیز تولید خود را به خارج از کشور برده اند.

احراری ادامه داد: برخی از این متغیرها به شرایط کلان اقتصادی مربوط می شود. تازمانی که به جای فراهم کردن زیر ساخت های اقتصادی و کسب و کارها مبالغی را در اختیار مردم قرار دهیم بخشی از این مشکلات حل نخواهد شد.

وی افزود: برخی از مشکلات نیز مربوط به سیاست های پولی و بانک مرکزی است که در خصوص فرش دولت حتی یک دلار هم برای تولید کننده و صادر کننده هزینه نکرده است ولی صادر کننده را ملزم به عرضه دلار در سامانه نیما می کند.

آقای احراری با بیان اینکه در حال حاضر که کرونا شیوع پیدا کرده تولید فرش دستباف افزایش چشم گیری پیدا کرده است تصریح کرد: متأسفانه حق فرش دستباف ادا نشده و طی سالیان گذشته برای این صنعت فرهنگ سازی نشده است و بسیاری از افراد جامعه با فرش دستبافت بیگانه هستند.

احرای خاطر نشان کرد: یکی دیگر از معضلات این صنعت این است که جامعه مشغول در این صنعت بسیار بسیار سنتی مانده است و در چندین ساله گذشته نتوانسده با بازارهای کشور تعامل داشته باشد و درواقع بسیار زیاد کند است.

احراری گفت: بعد از چین و ازبکستان بزرگترین تولید کننده ابریشم بودیم و در سالهای گذشته با واردات بی رویه ابریشم صنعت نوغانداری را نابود کردیم.

دکتر عبدالله بهرامی ریاست اتحادیه سراسری تعاونی های تولید کنندگان فرش دستباف شهری و عشایری ایران میهمان دیگر برنامه چشم انداز گفت: متأسفانه تولید و صادرات فرش در کشور در بدترین شرایط خودش در تاریخ این صنعت به سر می برد.

آقای بهرامی ادامه داد: تحریم های آمریکا در سال 97 می توانست بی اثر شود ولی با سیاست های غلط بانک مرکزی وضعیت صادرات فرش ایران به نحوی شد که صادرات فرش به 72 میلیون دلار رسید در حالی که در بدترین شرایط تحریمی صادرات ما 300 میلیون دلار بوده است.

وی با اشاره به اینکه حدود هفتاد درصد از ضربه را از سیاستهای غلط دولت و بانک مرکزی ضربه می خوریم گفت: ایران یکی از بزرگترین تولید کننده های ابریشم جهان بودیم ولی به دلیل عدم حمایت از صنعت نوغانداری سالانه 700 تن ابریشم وارد می کنیم و پشم ما به صورت خام با مبلغ بسیار جزئی صادر می کنیم و به صورت فرآوری شده با قیمت های بسیار بالا وارد می کنیم و این موضوع به افزایش قیمت تمام شده منجر شده است.

هوشنگ فاخر رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش دستبافت ایران نیز در گفتگوی تلفنی با برنامه چشم انداز گفت: از سال نود و هفت صنعت فرش ایران تحریم شده و تقریبا 85 درصد نسبت به امسال افت صادرات داشته ایم

آقای فاخر اظهار داشت: برخی قوانین صادرات فرش در بیش از 50 سال گذشته از مالیات بر صادرات معاف بوده است ولی اکنون به پنجاه درصد کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: تولید و بافت فرش کمک هزینه امرار معاش برای روستاییان و کشاورزان در فصولی است که کشاورزی وجود ندارد و این موضوع باید از درآمد این صنعت برای کشور بیشتر مورد توجه قرار بگیرد چرا که به تحکیم و تثبیت روستا نشینی و ماندگاری روستاییان در روستاها و شهرستان ها کمک می کند.

قیمت متوسط فرش صادراتی 100 تا 120 دلار است. تولید فرش های هنری بسیار کم است و بیشتر صارات به تولیداتی مربوط می شود که در رده میانی این صنعت قرار می گیرد و این به خاطر تقاضای این نوع فرش ها در بازارهای هدف است.

مصطفی کاظمی پور مدیر فرش کاظمی پور تولید کننده فرش دستباف نیز در گفتگو با برنامه گفت: متأسفانه وضعیت فرش همان طور که همه میهمانان و کارشناسان اشاره کردند در وضعیت بسیار بدی به سر می برد.

آقای کاظمی پور ادامه داد: تولید فرش دستباف با توجه به شرایط کنونی به هیچ وجه به صرفه نیست و باید فکری برای افزایش مداوم قیمت ها بشود در غیر این صورت این صنعت به طور کلی از بین خواهد رفت.

وی افزود: از طرفی قدرت خرید طبقه متوسط جامعه بسیار پایین آمده و از طرفی نیز در این حوزه فرهنگسازی نیز صورت نگرفته استو این موضوع به شرایط تولید و صادرات فرش دستباف ضربه زده است.

محمد ارمی تولید کننده فرش حسین ارمی نیز دیگر تولید کنند فرش دستباف گفت: فرش دستباف قمی با توجه به نقشه و شرایط بافتش به خوبی از سوی هموطنان و همچنین بازار های صادراتی مورد توجه قرار گرفته است.

آقای ارمی با بیان اینکه برای تهیه بهترین مواد اولیه باید از چین واردات داشته باشم کشوری که علاوه بر تولید داخل مازاد مصرف دارد گفت: دو معزل اساسی در صنعت فرش وجود دارد اول تهیه مواد اولیه و دوم فروش و صادرات است.

ارمی ادامه داد: تولید فرش ابریشم مشمول زمان است و در صورتی که تمام شرایط به خوبی مهیا باشد باز با توجه به شرایط تورمی مجبور به تولید با ضرر هم هستیم.

این تولید کننده اظهار داشت: قیمت ابریشم به حدی بالا رفته است که حتی افراد متمول نیز  تهیه فرش دستباف برایشان سخت شده است. 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها