تولید عسل در کشور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تولید عسل در کشور

  • پنجشنبه 24 مهر 1399 18:21
  • شناسه 46424
تولید عسل در کشور

حسین باستانی تولیدکننده عسل در کشور در گفتگو با ایران کالا گفت: عسل منطقه لواسان همواره معروف بوده است. از سال 89 به رشته زنبورداری علاقه‌مند شدم و به کار زنبورداری پرداختم.

آقای باستانی افزود: در ابتدا کار را خودم به تنهایی آغاز کردم؛ ولی به تدریج با گسترش کار دو نفر نیروی کمکی استخدام کردم و با چند نفر هم به صورت غیر مستقیم همکاری دارم.

باستانی به تولید محصولات با برند « عسل لواسان باستانی» اشاره کرد و گفت: فروشگاهی را در لواسان با نام «فروشگاه عسل لواسان باستانی» دایر کردم و امیدواریم در سال آینده بتوانیم به تعدادی از کشورهای اطراف صادرات داشته باشیم.

این تولید کننده علاقه مندی به زنبورداری را برای تولید بیشتر عسل ضروری دانست و اظهار داشت: کسی که وارد این رشته می شود باید به زنبورداری علاقه داشته باشد تا ارزش افزوده بیشتری را بهره برداری کند.

وی ادامه داد: کسی که می خواهد در این رشته تحصیل کند باید فرد پرکاری باشد. ارزش افزوده زنبور عسل 130 درصد به سایر محصولات است. یعنی با گرده افشانی به تولید سایر محصولات نظیر میوه ها کمک می کند.

باستانی سرمایه اولیه برای این کار را داشتن 5 کلونی برشمرد و افزود: در آغاز کار نیاز به پنج کلونی زنبور عسل است. قیمت هر کلونی زنبور عسل بین 200 تا 300 هزار تومان است. من کار را با هر کلونی 30 هزار تومان اغاز کردم؛ ولی امروز قیتها افزایش پیدا کرده است و برای بهره وری باید صبور بود.

 وی سرزمین ایران را مهد مناسبی برای پرورش زنبور عسل دانست و توضیح داد: ایران از شمال به جنوب و از شرق به غرب  پوشش گیاهی انبوه و منحصر به فردی دارد و می تواند تولید عسل داشته باشد. بعضی عسل ها طبع گرم و بعضی طبع سرد دارند. نوار جنوبی پر از درختان کنار و سدر است و این عسل ها طبع سردی دارند. در یمن این عسل با عنوان سدر یمانی تولید می شود و قیمتهای بالایی دارد.

باستانی به محصولات جانبی زنبور عسل اشاره کرد و گفت: بعضی اقلیم ها توانایی شهد زایی را ندارند؛ ولی  از نظر پوشش گیاهی در آنجا می توانیم تولید گرده گل و زهر زنبور عسل را داشته باشیم. محصولات جانبی زنبور عسل  ژل رویال، گرده گل، زهر زنبور عسل  و موم است که بهره دارویی یا بهداشتی دارد.

وی در پایان سخنان به پل‌های ارتباطی اشاره کرد و گفت: مشتریان می توانند جهت ثبت سفارش خود  برند عسل باستانی را در اینترنت سرچ و یا با شماره تماس 09122330825 و 26540660 تماس حاصل کنند.

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها