سیاست پولی، اشتغال و تولید | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سیاست پولی، اشتغال و تولید

  • پنجشنبه 01 آبان 1399 23:40
  • شناسه 46606
سیاست پولی، اشتغال و تولید

دو استاد دانشگاه و دو تولید کننده در برنامه چشم‌انداز شبکه ایران کالا با دکتر پرویزیان درباره سیاست پولی، اشتغال و تولید گفتگو کردند.

صادقی شاهدانی، رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق گفت نقدینگی انعکاسی از فعالیت همه بخش‌های اقتصادی است و نمی‌توان آن را تنها ناشی از عملکرد بانک مرکزی دانست. دکتر صادقی گفت وانمود شده هر چه بر سر نقدینگی و پایه پولی بیاید، مسئولش بانک مرکزی است و نقش سایر عوامل در این ماجرا دیده نشده است. وی گفت کسانی که درباره تورم و اشتغال مطالعه می‌کنند به این نتیجه می‌رسند که ریشه تورم، سیاست پولی است. وی افزود وقتی این را در مدل‌های اقتصادی قرار دهیم چنین نتایجی را به ما می‌دهد، اما مدل‌های اقتصادی پشت پرده آنچه که درپایه پولی متاثر از سایر بخش‌های اقتصادی است، نشان نمی‌دهد.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق گفت واقعیت این است که بانک مرکزی استقلال لازم را ندارد و ما هنوز سوال می‌کنیم که آیا باید بانک مرکزی یگانه تصمیم‌گیر سیاست پولی باشد یا خیر؟ وقتی بانک مرکزی تنها عامل تصمیم‌گیر نباشد نباید تنها پاسخگوی نقدینگی فزاینده هم باشد. دکتر صادقی گفت واقعیت این است که همان‌طور که پایه پولی را باید با توجه به سایر بخش‌ها تحلیل کنیم درباره اشتغال هم همین مساله مطرح است. وی افزود بحث پایه پولی و نقدینگی باید با توجه به شرایط کشور تحلیل شود و قابل مقایسه با شرایط دیگر کشورها نیست. وی گفت بسیاری از دستگاه‌ها اقداماتی انجام می‌دهند که پایه پولی تقویت می‌شود اما در تحلیل‌ها دیده نمی‌شوند.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق گفت در طی دوره‌های مختلف خیلی کم مشاهده می‌کنیم که بین بانک مرکزی و بورس، وفاقی روی جریانی شکل بگیرد. دکتر صادقی گفت در یک سال گذشته این وفاق شکل گرفته و رئیس کل بانک مرکزی بر خلاف جایگاه حرفه‌ای‌شان اعلام می‌کنند که نظام بانکی تمام قد در خدمت بازار سرمایه است. وی گفت این حرکت خوبی بود تا بازار سرمایه از سایه نظام پولی خارج شود. وی افزود اتفاقات چند ماه اخیر بازار سرمایه در کوتاه مدت قابل اعتنا نیست اما بازار سرمایه در بلندمدت به سمت عمق یافتن در حال حرکت است. دکتر صادقی اظهار کرد تغییر نرخ سود بانکی باعث حرکت پول به سمت بازار سرمایه شد. هماهنگی نهاد بانک مرکزی و نهاد بازار سرمایه قابل تقدیر است اما ناهماهنگی بین نهادها مثلا درباره عرضه دارا دوم باعث هدررفت منابع می‌شود.

 عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق گفت یکی از دلایلی که بانک مرکزی سود را کاهش داد، عمق‌بخشی به بازار سرمایه بود. دکتر صادقی گفت متاسفانه بازار سرمایه دچار اشکالاتی است و به اهداف کوتاه مدت نرسید و این باعث برگشت برخی منابع به سمت بازارهای دیگر شد. وی گفت بازار سرمایه انعکاسی واقعی از اقتصاد کشور است و عمق یافتن آن لازم و ضروری است.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق گفت در جریان تولید، تنها راه تامین مالی، بخش پولی (بانکی) دیده شده است که منجر به مشکلات شده است. دکتر صادقی گفت جریان تامین مالی راه‌های متعددی دارد که علاوه بر بخش پولی، بازار سرمایه هم می‌تواند در تامین مالی ظرفیت خود را نشان دهد.

زنگنه، کارشناس اقتصاد پولی گفت آقای شیبانی رئیس اسبق بانک مرکزی در زمان ریاستش با چالش بانک‌های خصوصی روبرو بوده و می‌گفت ابزار فنی برای نظارت بر این بانک‌ها وجود ندارد. دکتر زنگنه گفت اختیارات بی‌حد و حصری به بانک‌های تجاری داده شده که نظارت بازدارنده‌ای بر آنها نیست و تبعات آن دامن‌گیر همه مردم می‌شود. دکتر زنگنه گفت 35 هزار میلیارد از منابع بانک مرکزی برای پرداخت بدهی موسسات مالی داده شده و از جیب مردم هزینه شده است. وی گفت در ماجرای تورم و نقدینگی، کمترین تقصیر را بانک مرکزی بر عهده دارد و فشاری که دیگر دستگاه‌ها وارد می‌کنند موجب می‌شود عنان کار از دست بانک مرکزی خارج شود.

وی افزود زمانی که کوچ سپرده‌ها و افزایش سیالیت پول رخ داد تبعاتش همین اتفاقاتی بود که امروز در بازارها رخ می‌دهد. دکتر زنگنه گفت درباره بورس آنچه اتفاق افتاد چوب حراج بر اعتماد مردم بود و ما باید بیشتر مراقبت می‌کردیم. وی گفت در حال حاضر بازار سرمایه عمقی در بازار شکل نگرفته و آنچه اتفاق افتاده افزایش تورم سهام بود. کارشناس اقتصاد پولی اظهار کرد زمانی اتفاق فرخنده‌ای می‌افتاد که بازار اولیه شکل بگیرد و عرضه‌های اولیه رخ دهد. دکتر زنگنه گفت دولت می‌خواهد هم مدیریت کند و هم سود ببرد. وی گفت فرق یک رئیس کلی که اقتدار دارد و حاضر است پای اصولش بایستد در عمل مشخص می‌شود. وی افزود خلق نقدینگی موجب رشد تولید نمی‌شود، این یک اصل است که باید کسانی که پرچمدار اقتصادی هستند به آن پایبند باشند.

دکتر زنگنه گفت اگر این ابداع به ذهن ما رسیده قبلا به ذهن دیگر کشورها هم رسیده و اینکه در جهان تصمیم می‌گیرند بانک مرکزی مستقل باشد تصمیمی حساب شده است. وی گفت پیش از انقلاب افزایش پایه پولی به علت اضافه برداشت بوده و تا سال 1378 هم وضع همین بوده، اما از سال 1379 تا 1388، درآمدهای بانک مرکزی به شدت افزایش یافت، ولی نتیجه مشخصی در اقتصاد کشور ندارد و این تبدیل به تورم شد. دکتر زنگنه گفت از سال 1389 تا 1395 اضافه برداشت بانک‌های تجاری باعث افزایش پایه پولی و تورم شد. وی افزود در سه سال اخیر، اضافه برداشت‌های بانک مرکزی از صندوق توسعه باعث افزایش پایه پولی شده است. وی اظهار کرد باید مجلس و دیگر ارکان نظام به این نتیجه برسند که بانک مرکزی به استقلال برسد، مثلا اینکه رئیس کل بانک مرکزی با ارز 4200 تومانی مخالف باشد اما این سال‌ها در کشور اجرا شود پذیرفتنی نیست.

حسین‌زاده، تولید کننده مواد غذایی با نشان تجاری درسا گفت بین تولید و اشتغال با سیاست پولی ارتباط مستقیمی برقرار است. حسین‌زاده گفت هر چه سیاست پولی در خدمت تولید قرار گیرد، تولید به صرفه‌تر و اشتغال بیشتر خواهد شد.

وی افزود در حال حاضر مشکل تامین مواد اولیه و نابسامانی قیمت ارز، وضع تولید را مشکل کرده است. وی گفت بازار محصولات ما بیشتر خارجی است و در بازار بین‌المللی ثبات، نقش مهمی در ادامه معاملات داراست. حسین‌زاده گفت خریدار خارجی وقتی بی‌ثباتی در قیمت ببیند سراغ دیگر تولیدکنندگان می‌رود. تولید کننده مواد غذایی تاکید کرد بانک مرکزی باید سیاست‌‌گذاری و نظارت کند اما بانک‌ها گوش‌شان بدهکار نیست و خلاف بخشنامه‌های بانک مرکزی عمل می‌کنند.

علی امین، مدیر عامل شرکت مهندس شایان تکین هم گفت مشکلات عدیده‌ای که در تولید داریم مشکلاتی است که بانک‌ها برای ما ایجاد کرده‌اند. آقای امین گفت مصوباتی که ستادهای رونق تولید و دیگر ستادهای حمایتی دارند در نظام بانکی اجرا نمی‌شود و آنچه اتفاق می‌افتد نتیجه‌اش رونق تولید نخواهد بود.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها