افزایش 216 درصدی تولید سنگ آهن در شرکت فراوری صنایع و معادن ماهان سیرجان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

افزایش 216 درصدی تولید سنگ آهن در شرکت فراوری صنایع و معادن ماهان سیرجان

  • شنبه 10 آبان 1399 11:30
  • شناسه 46776
افزایش 216 درصدی تولید سنگ آهن در شرکت فراوری صنایع و معادن ماهان سیرجان

معاون هلدینگ گسترش صنایع و معادن ماهان اعلام کرد: میزان تولید سنگ آهن در نیمه نخست امسال در شرکت توسعه فراوری صنایع و معادن ماهان سیرجان در مجموع به یک میلیون و 224 هزار و 326 تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 216 درصد افزایش نشان می دهد.

روابط عمومی گروه مالی گردشگری، محمدحسین بصیری گفت: همچنین عملکرد شرکت گهر پویش گام (معدن 2 گل گهر) در شش ماهه نخست سال جاری نشان می دهد که میزان تولید در این شرکت در نیمه نخست امسال با 19 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به یک میلیون و 680 هزار و 68 تن رسیده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بهره برداری از معدن شماره 5 گل گهر با سهامداری 95 درصدی در اختیار هلدینگ ماهان و مجری آن، شرکت توسعه فرآوری صنایع و معادن ماهان سیرجان است. همچنین این هلدینگ دارای سهم 18 درصدی در بهره برداری از معدن شماره 2 گل گهر است که مجری آن شرکت گهر پویش گام است.

بصیری درباره برنامه های هلدینگ "ماهان" که یکی از شرکت های گروه مالی گردشگری است، گفت: از اهداف اصلی این هلدینگ تولید با حداکثر ظرفیت و اشتغالزایی و تکمیل زنجیره تولید از معدن تا صنایع معدنی پایین دستی است. با توجه به ذخیره محدود معادن فعلی، یکی از اولویت های ما خرید معادن و سرمایه گذاری در این بخش در داخل و خارج از کشور، برای افزایش ظرفیت تولید سنگ آهن است.

وی با اشاره به اینکه تکمیل زنجیره ارزش سنگ آهن شامل کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی از راهکارهای افزایش سود دهی وایجاد اشتغال بیشتر است، افزود: بر این اساس برای تامین 2.5 میلیون تن خوراک کارخانه گندله نیاز به احداث کارخانه کنسانتره در مجاورت معدن شماره 5 گل گهر است.

بصیری ادامه داد: هلدینگ ماهان در تکمیل زنجیره تولید، دو طرح احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی به ظرفیت یک میلیون تن و کارخانه گندله‌سازی به ظرفیت 2.5 میلیون تن در شهرستان بافت در دست اجرا دارد.

معاون هلدینگ ماهان اظهار کرد: همچنین در فولاد صنعت بناب طرح های توسعه متنوعی در برنامه داریم که عمده ترین آنها شامل مجتمع بناب انواع شمش های فولادی و آلیاژی در قالب دو واحد ذوب شاهین، ذوب شهریار و میلگرد آجدار در اندازه های مختلف با کیفیت های AII و AIII انواع محصولات آلیاژی در مقاطع مختلف، تیرآهن، نبشی و ناودانی در قالب هفت خط تولید نورد گرم تولید می کند.

وی گفت: طرح توسعه فولاد گسترش شهریار نیز شامل چندین طرح است که سرمایه گذاری در این طرح ها از طریق فاینانس تامین خواهد شد. این طرح ها شامل احداث کوره قوس الکتریکی با ظرفیت یک میلیون و 450 هزار تن در سال برای ذوب، احداث خط نورد سنگین تولید تیرآهن با ظرفیت 700 هزار تن در سال، احداث خط تولید اسلب و ورق در سایزهای مختلف به ظرفیت 700 هزار تن در سال است که میزان سرمایه گذاری مورد نیاز آنها 500 میلیون یورو و میزان اشتغالزایی 1200 نفر به طور مستقیم است.

بصیری درباره طرح توسعه فولاد شاهین اظهار کرد: از آنجا که پروژه احداث واحد فاز دوم ذوب 150شاهین در مجتمع فولاد صنعت بناب و در کنار فاز اول ذوب 150شاهین اجرا خواهد شد، برخی از هزینه های سرمایه گذاری مانند زمین، انشعابات، سیستم انتقال مواد و قسمتی از ماشین ریخته گری پیوسته CCM به صورت انجام شده در نظر گرفته شده است. این طرح دارای یک کوره ی قوس 70 تن با ظرفیت تولید آن 450 هزار تن شمش فولادی در سال است. در مجموع پیش بینی می شود که 189 نفر نیروی انسانی در فاز دوم ذوب 150 شاهین مشغول به کار شوند. هلدینگ گسترش صنایع و معادن ماهان (سهامی عام) به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری گروه مالی گردشگری، باهدف سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و پروژه‌های تخصصی حوزه صنعت و معدن کشور فعالیت می کند.

شرکت توسعه فرآوری صنایع و معادن ماهان سیرجان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ ماهان و بازوی اجرایی آن در بخش معدن است که در حال حاضر عملیات استخراج و فروش سنگ آهن از توده معدنی شماره ۵ گل گهر سیرجان را برعهده دارد.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کسب و کار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها