نخستین داروی گیاهی «ضدکوکسیدیوز طیور» در «باریج اسانس» تولید شد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

نخستین داروی گیاهی «ضدکوکسیدیوز طیور» در «باریج اسانس» تولید شد

  • شنبه 29 آذر 1399 17:56
  • شناسه 48416
نخستین داروی گیاهی «ضدکوکسیدیوز طیور» در «باریج اسانس» تولید شد

نخستین داروی دامپزشکی گیاهی ضدکوکسیدیوز طیور در شرکت دانش‌بنیان باریج‌اسانس تولید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، سارا حجازی قائم‌مقام مدیرعامل شرکت داروسازی باریج اسانس با اعلام این خبر گفت: محققان این شرکت در راستای حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از خروج ارز از کشور این داروی گیاهی مورد استفاده طیور را روانه بازار کردند. وی افزود: کوکسی میسین باریج از گیاه درمنه خزری یا گواندواش با نام علمی (Artemisia annua L) از خانواده کاسنی‌ و جنس درمنه ساخته شده است.

 قائم‌مقام مدیرعامل شرکت داروسازی باریج اسانس با اشاره به اینکه داروهای ضدکوکسیدیوز محدودیت‌هایی را برای استفاده طیور ایجاد می‌کند، گفت: کوکسی میسین باریج هیچ‌گونه محدودیتی ندارد، برای انواع طیور قابل استفاده است و هیچ‌گونه عوارضی در گوشت و تخم‌مرغ برای انسان ایجاد نمی‌کند.  همچنین دامپزشک مرکز تحقیقات شرکت داروسازی باریج اسانس نیز در این زمینه گفت: داروهای ضدکوکسیدیوز به‌طور معمول مقاومت دارویی ایجاد می‌کنند و نمی‌توان در دوره بعدی برای گله طیور از آن استفاده کرد، درحالی ‌که مرغدار می‌تواند کوکسی میسین باریج را در دوره‌های متوالی و هنگام بروز بیماری استفاده کند. فاطمه عندلیب افزود: بیشتر داروهای ضدکوکسیدیوز موجود در بازار با آنتی‌بیوتیک‌ها و سایر ضدکوکسیدیوزها تداخل دارویی دارد و در صورت استفاده همزمان می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت در سطح گله ‌شود در صورتی که کوکسی میسین باریج هیچ‌گونه محدودیت و منع مصرف ندارد. وی تصریح کرد: در تحقیقات انجام‌شده نیز مشخص شد کوکسی میسین باریج موجب افزایش سطح سیستم ایمنی سلولی و سطح همورال نیز می‌شود. مسوول فنی تولید شرکت دانش‌بنیان داروسازی باریج اسانس با اشاره به اینکه در میان بیماری‌های انگلی طیور کوکسیدیوز یکی از مهم‌ترین‌ بیماری‌ها محسوب می‌شود و می‌تواند خسارت زیادی به پرورش‌دهندگان طیور وارد کند، گفت: کوکسی میسین باریج به‌طور کامل  گیاهی است و برای پیشگیری و کنترل کوکسیدیوز طیور ناشی از گونه‌های مختلف ایمریا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عندلیب یادآور شد: گیاه درمنه خزری در شمال ایران وجود دارد، در فصل پاییز برداشت می‌شود و دارای خاصیت «اووسیت کشی بالابب» است که به همین علت موجب کاهش شمار اووسیت‌ها و در نتیجه افزایش وزن گله، بهبود وضعیت فیزیولوژیکی گله و کاهش چشمگیر شمار تلفات گله می‌شود.

وی درخصوص مکانیزم درمان این داروی گیاهی توضیح داد: آرتمیزینین  ماده موثره این داروی گیاهی دامپزشکی است که باعث افزایش فعالیت آندوپراکسیدازی سلول می‌شود که به نوبه خود موجب افزایش رادیکال‌‌های آزاد در سطح عامل ایجادکننده بیماری است. مسوول فنی تولید شرکت دانش‌بنیان داروسازی باریج اسانس یادآور شد: رادیکال‌های آزاد در القای استرس اکسیداتیو موثر بوده و موجب آلکیله کردن پروتئین‌ها در تک‌یاخته شده و در نهایت موجب جلوگیری از رشد و تکثیر آن می‌شود.  شرکت داروسازی باریج اسانس، تولیدکننده داروهای گیاهی، نخستین شرکت دانش‌بنیان دارویی در کشور است.  این شرکت در سال 71 با هدف بهبود و ارتقای سطح سلامت جامعه تاسیس شد. این شرکت همکاری علمی پیوسته با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور دارد و استفاده از مواد اولیه گیاهی بومی ایران و ترویج، توسعه، کاشت و پرورش این گیاهان را در دستورکار قرار داده است.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها