دستیابی به خوداتکایی با قیمت عادلانه خرید تضمینی دانه های روغنی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

دستیابی به خوداتکایی با قیمت عادلانه خرید تضمینی دانه های روغنی

  • شنبه 04 بهمن 1399 08:34
  • شناسه 49574
 دستیابی به خوداتکایی با قیمت عادلانه خرید تضمینی دانه های روغنی

حسینی گفت: در تولید دانه های روغنی، اعلام قیمت خرید متناسب با هزینه های واقعی مهم ترین راه حل رسیدن به خوداتکایی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، سید جعفر حسینی مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی، با اشاره به راهکار‌های خوداتکایی در تولید دانه‌های روغنی اظهار کرد: اولین مبحث در تولید دانه‌های روغنی، قیمت است که نرخ آن بر مبنای هزینه واقعی تولید در رقابت با محصول وارداتی باید اعلام شود.

وی افزود: با توجه به واردات بخش اعظم روغن مورد نیاز از طریق واردات، ارز قابل توجهی از کشور خارج می‌شود، این در حالی است که با محاسبه سرانگشتی متوجه می‌شویم که کلزا و سایر دانه‌های روغنی از تولید داخل گرانتر است.

حسینی با اشاره به اینکه قدرت واردکنندگان بر تولید داخل می‌چربد، بیان کرد: در حال حاضر شورای قیمت گذاری با نگاه ویژه بر تولید داخل، قیمت دانه‌های روغنی را باید به گونه‌ای اعلام کند که کشاورز نسبت به امر تولید دلگرم شود.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی و دولت از کشت دانه‌های روغنی در بخش مکانیزاسیون، پروسه خرید و بیمه را در قالب یک‌پکیج باید ببنید که با این وجود کشاورز کلزا، کنجد و آفتابگردان تولید می‌کند.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در پایان با اشاره به اینکه در کمباین برداشت دانه‌های روغنی و ریزدانه مشکل داریم، تصریح کرد: طی یک برنامه چند ساله و حمایت از کشاورزان امکان رفع موانع و تقویت تولید داخل وجود دارد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها