سال جهش تولید؛ میزان تحقق و موانع | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سال جهش تولید؛ میزان تحقق و موانع

  • سه شنبه 07 بهمن 1399 01:11
  • شناسه 49696
سال جهش تولید؛ میزان تحقق و موانع

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشکاه تهران گفت: بعد از نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به سال جهش تولید انتظار این بود که دولت در همان وهله اول به دنبال هدف گذاری باشد که ما در هر بخشی چه میزان رشد و جهش داشته باشیم که متاسفانه چنین اقداماتی را مشاهده نکردیم.

آلبرت بغزیان عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشکاه تهران در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا در رابطه با سال جهش تولید و میزان تحقق آن گفت: بعد از نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به سال جهش تولید انتظار این بود که دولت در همان وهله اول به دنبال هدف گذاری باشد که ما در هر بخشی چه میزان رشد و جهش داشته باشیم و موانع کسب و کار و تامین مالی آن دیده میشد تا راهگشایی برای رفع موانع بشود که متاسفانه چنین اقداماتی را مشاهده نکردیم و مسلما این موضوعی نیست که مربوط به یک سال باشد که  مطرح بشود و کنار گذاشته شود باید دائما در این زمینه کار شود.

بغزیان در برنامه چشم انداز گفت: در بحث جهش تولید هر آنچه که من جستجو میکنم  که چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته البته نه انجام وظیفه بلکه کار جهادگونه، یک حرکت در این موضوع نمیبینم و برعکس اقدامت مخالف آن را زیاد میبیینم مثلا در بحث نرخ ارز کاملا ضد تولید بوده و میتوان لیستی از این کارهای ضد تولید تهیه کرد.

وی ادامه داد: دولت به صورت تک وظیفه به مسائل نگاه میکند و امسال فقط به دنبال برجام بودیم یا مثلا بحث انتخابات مجلس پیش می آید همه کارها معطوف به آن میشود و ما باید بتوانیم نیروهایی برای هرکاری بدون درنظر گرفتن نوسانات سیاسی به کار بگیریم و بخواهیم کاری دنبال شود تا حل کامل آن مسئله و این گونه نباشد که با پرداخت به یک مسئله بقیه مسائل مغفول بمانند.

رضا تقی پور انوری عضو کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید در برنامه چشم اندازه گفت: ما خودمان در مجلس یک بررسی انجام دادیم و در گام اول هفت چالش بر سر راه جهش تولید را استخراج کردیم؛ دسترسی ناکافی بنگاه های اقتصادی به منابع مالی، نامطلوب بودن فضای کسب و کار، نبود ثبات در فضای اقتصاد کلان، فساد در دستگاه ها ، نامتناسب بودن الگوی مصرف، ضعف در دیپلماسی اقتصادی و در آخر عدم به کارگیری ظرفیت های مردمی در اقتصاد. بر این مبنا یک سری برنامه که بر اساس سیاست های کلی تدوین شده و از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده را استخراج کردیم و پیشنهاد دادیم و آنچکه در عمل اتفاق افتاده بعضی از قوانین گذشته را و آنچکه در کمیسیون جهش تولید اقدام شده را بازنگری کرده و در دستور کار قرار دادیم و در بعضی موارد جلساتی را با وزارت صمت و اکثر دست اندرکاران و افرادی که در این موضوع درگیر هستند داشتیم تا بتوانیم یک نظام یا الگو برای جهش تولید با همکاری همدیگر طراحی کنیم و شاید الان زود باشد برای قضاوت که این تلاش ها به ثمر رسیده است یا خیر.

وی ادامه داد: بحث تامین منابع ارزان که نکته اصلی است به نظر می رسد مانع بزرگی است که بنگاه های اقتصادی این را مشکل اصلی بعد از تغییر نسبتا بزرگی که در نرخ ارز صورت گرفته بیان میکند و آنها را دچار مشکل جدی کرده است.

حجت الله عبدالملکی عضوهئیت علمی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: باید بپذیریم که متاسفانه اتفاق قابل توجهی در زمینه جهش تولید صورت نگرفته در صورتی که حداقل 60 درصد ظرفیت صنعت ما خالی است و در حوزه خدمات و کشاورزی هم ظرفیتهای بسیار خوبی داریم که متاسفانه اتفاقی باید بیافتد در سال 99 و حداقل در نیمه سال ما شاهد آن نبودیم و من معتقد هستم از اواخر پاییز اتفاق های خوبی در حوزه نفت و گاز و تولید فرآورده نفتی و پتروشیمی در حال وقوع است و بحشی  از این ظرفیت های خالی این حوزه فعال شده است و شاهد صادرات بیشتری در حوزه هستیم که قابل ملاحظه است.

عبدالملکی گفت: متاسفانه نگاه بیش از اندازه به غرب که رئیس جمهور آمریکا چه گفت یا چه کسی قراراست رئیس جمعور بشود مانع آن شده که مسئولین به جهش تولید دقت کنند و به آن بپردازند هرچند کرونا در سال جاری اقتصاد جهان و اقتصاد ما را نیز هم تا حدودی منفی کرده است اما با همه اینها ما میتوانستیم جهش قابل ملاحظه ای در تولید داشته باشیم.

صدیف بدری عضو کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید گفت: ارزیابی و برداشت من این است که در سال 99 که به سال جهش تولید نامگذاری شده است عملکرد مناسبی نداشتیم و به نظر من برمی گردد به یک سری علل هایی که بیشتر سوء مدیریت و دستورالعمل های دست و پاگیری است که در حوزه های مختلف توسط مسئولین انجام میشود و سختگیری های که در صدور مجوزها و حمایت از تولید کننده صورت میگیرد.

بدری ادامه داد: ما در مجلس یازدهم جلسات متعددی با تولیدکنندگان و مسئولین اتاق بازرگانی و اتاق تعاونی داشتیم و بیشترین بحثی که تولید کنندگان و تجار به آن اشاره داشتند سختگیری های اجرایی و قوانین موجود بود که به صورت سلیقگی اجرا می شوند. و موضوع دیگر این است که مسئولین اجرایی ودولت بیشتر مسایل سیاست بین الملل را پیگیر هستند و اصلا به توان و ظرفیتهای داخلی بها نمیدهند و بدنه کارشناسی دولت بیشتر مشغول به مسائل برجام است و درخصوص اصلاح روند اجرایی صدور مجوزهای کسب و کار و یا رفع موانع تولید از بدنه کارشناسانه دولت به نفع مطلوب استفاده نشده است.

ارسلان امتعلی مدیرعامل شکرت ایران یاسا در برنامه چشم انداز گفت: شرکت ایران یاسا با 52 سال قدمت در بازار قدیمی ترین شرکتی است که در کشور به تولید انواع تایر و تیوپ پرداخته و بیش از 65 درصد نیاز بازار کشور در این محصولات تامین کرده است که توانسته ایم با تلاش همکاران خود در تولید، سودآوری و اجرای پروژه ها و فروش به رغم تحریم ها در سال 99 جهش تولید داشته باشیم و سود خوبی برای سهام داران به دست آوریم.

امتعلی ادامه داد: ما توانسته ایم صادرکننده نمونه کشور باشیم و با تولید محصولات با کیفیت و با بازاریابی های انجام شده در صادرات سال 98 که امسال ارزیابی می شود صادر کننده نمونه شویم و کشورهای همسایه مثل عراق افغانستان و کشورهای افریقایی مثل نیجریه صادرات داشته باشیم.

وی در پایان مهمترین موانع را تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی دانست و گفت: تخصیص ارز در بانک مرکزی قاعده مشخصی ندارد و از نظر زمانی مشخص نیست که این تخصیص ارز چه زمانی انجام میشود و ما در این زمینه سردرگم هستیم.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «تولید»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها