درویش: قاچاق خاک ضربه بزرگی بر پیکره صنعت کشاورزی وارد می کند | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

درویش: قاچاق خاک ضربه بزرگی بر پیکره صنعت کشاورزی وارد می کند

  • شنبه 22 تیر 1398 22:41
  • شناسه 38882
درویش: قاچاق خاک ضربه بزرگی بر پیکره صنعت کشاورزی وارد می کند

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: ادامه روند قاچاق خاک حاصلخیز باعث می شود تا صنعت کشاورزی آسیب ببیند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، محمد درویش عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در گفت و گو تلفنی با خبر نگار شبکه ایران کالا در پاسخ به سوالی  مبنی بر اینکه در حال حاضر خاک ایران قاچاق می شود یا خیر گفت: با تصویب قانون حفاظت از خاک و مجازاتی که برای قاچاقچیان خاک در نظر گرفته شده است، امیدوار هستیم که این قاچاق خاک کاهش یابد.

وی افزود: با وجود کیلومتر ها مرز خاکی با کشور های همسایه، احتمال قاچاق خاک از مرز های کشور همیشه وجود دارد، که غالب گلدان های زینتی از کشور قاچاق می شود، و فکر نمی کنم بتوانیم هیچگاه ادعا کنیم که قاچاق خاک متوقف شده است.

درویش در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار این شبکه مبنی بر اینکه قاچاق خاک تا چه اندازه به صنعت کشاورزی آسیب وارد می کند، عنوان کرد: قاچاق خاک تهدید بزرگی برای صنعت کشاورزی است به طوری که برای تشکیل هر یک سانتی متر خاک حدودا 800 میلیون سال زمان نیاز دارد، و جبران میلیون ها تن خاک قاچاق شده از کشور به اندازه عمر چندین نسل زمان خواهد برد.

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: هیچ کشور در جهان سابقه صادرات خاک نداشته است، و خاک در شمار ارزش های غیر قابل معامله تعریف می شود.

درویش ضمن اشاره به ارزش خاک از لحاظ کشاورزی اذعان داشت: برای حفظ خاک حاصلخیر باید تلاش های بیشتری صورت گیرد تا بتوانیم میزان قاچاق خاک را کاهش دهیم.

 

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

خبر آگهی

  • خبر آگهی

    خبر اگهی

    خبر آگهی (654)

    خبر آگهی ساعت 14 مورخ 98/05/13_ ورود 4 میلیون تن کالای اساسی به بنادر کشور _ پرداخت 320 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در استان گلستان _ تولید 50 هزار تن محصولات باغی در استان مرکزی _ و در آخر گزارشی از روستای رباط باغ ملک همراه با تصاویر گردشگری این روستا

آخرین خبرها