برنامه شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی برای چهار عرضه اولیه در بورس | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

برنامه شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی برای چهار عرضه اولیه در بورس

 • دوشنبه 22 مهر 1398 12:50
 • شناسه 39812
 برنامه شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی برای چهار عرضه اولیه در بورس

مدیرعامل سرمایه‌گذاری پتروشیمی از عرضه اولیه ۴ شرکت در بازار سرمایه خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  مدیرعامل سرمایه‌گذاری پتروشیمی در گفت‌و‌گو با «دنیای‌اقتصاد» از عرضه اولیه ۴ شرکت در بازار سرمایه خبرداد و گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته شرکت‌های شیمی بافت، فیرمکو، نگهداشت‌کاران و فرآورد قشم در راه ورود به بازار سرمایه هستند. شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی با ۱۵ شرکت تابعه و حضور در سهامداری شرکت‌های دیگر دارای پرتفوی متنوعی است که سعی دارد از فرصت‌های این پرتفوی بهره‌مند شده و برای سهامداران خود فرصت‌سازی کند. مشروح این گفت‌و‌گو در ادامه آمده است.
 

  با توجه به تنوع فعالیت و پرتفوی شما، پتانسیل‌ها و چالش‌های وپترو را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

واقعیت این است که تنوع پرتفوی برای شرکتی مانند شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی از یک منظر مزیت محسوب می‌شود؛ چراکه تنوع در دارایی‌ها باعث تنوع در منابع درآمدی خواهد شد. به این معنا که در شرایط متلاطم اقتصادی اگر قسمتی از درآمد شرکت به‌واسطه رکود در یک بخش تحقق پیدا نکرد، افزایش درآمد احتمالی در بخش‌های دیگر می‌تواند این کاهش را جبران کند. اما مهم‌ترین چالش در مسیر اداره یک شرکت با پرتفوی متنوع به موضوع تخصصی بودن حوزه‌ها بازمی‌گردد. وقتی ما در یک صنعت به‌صورت تخصصی فعال نیستیم طبیعتا نظارت‌مان کم‌رنگ می‌شود. برای حل این مشکل شرکت‌ها معمولا سراغ استخدام نیروهای متخصص برای افزایش نظارت خود بر شرکت‌های تابعه می‌روند. نتیجه طبیعی این روند افزایش هزینه‌های عمومی و اداری نسبت به رقبای هم‌سطح است. البته این چالش با بهینه‌سازی ساختار منابع انسانی قابل رفع خواهد بود. ما در سال‌جاری با انجام اصلاحات در تشکیلات و روش‌ها به‌دنبال کاهش هزینه‌های عمومی و اداری شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی هستیم که نسبت به سودآوری رقم چشمگیری است.

  سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی پرتفوی بزرگی دارد برنامه شما برای بهینه‌سازی پرتفوی شرکت چیست؟

در راستای سیاست‌های کلی مدنظر دولت و شخص رئیس‌جمهور برای شستا، در مرحله اول در تلاش هستیم که سهام شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی در برخی شرکت‌ها را تا سطح ۵۰ درصد به‌علاوه یک سهم کاهش دهیم. این کاهش به‌صورت تدریجی ادامه خواهد یافت تا زمانی شرکت به‌صورت کامل از بنگاهداری خارج و صرفا سهامدار باشد. مازاد منابع به‌دست آمده از این محل نیز به‌صورت سهامداری در سایر بخش‌های صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری خواهد شد. برنامه دیگر ما در این حوزه عرضه اولیه سهام چهار شرکت تابعه است که در این مرحله سهام شرکت‌های شیمی بافت و فیرمکو و در مرحله بعد نگهداشت‌کاران و فرآورد قشم در بورس عرضه خواهد شد. همچنین به‌زودی پروژه راه‌اندازی مجدد واحد اسید سیتریک آغاز خواهد شد؛ واحد اسیدسیتریک جزو مجموعه‌های های‌تک (High tech) محسوب می‌‌شود که با راه‌اندازی مجدد آن علاوه‌بر مزیت‌های اقتصادی برای سهامداران شاهد اثر مثبت بر موضوع سلامت و از میان رفتن یکی از عوامل ابتلا به بیماری سرطان در جامعه خواهیم بود.

 با توجه به رشد و بازدهی شرکت‌های زیرمجموعه در حال حاضر NAV شرکت را چه میزان ارزیابی می‌کنید؟

 برآورد ارزش روز دارایی‌ها کار چندان پیچیده‌ای نیست. آنچه کار را تاحدودی پیچیده می‌کند برآورد بدهی‌ها به دلیل پرونده‌های حقوقی شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی است. دو پرونده حقوقی ما با NPC و ورشکستگی گاز لوله، محاسبه NAV شرکت را تا حدودی دشوار کرده است. چراکه نحوه به نتیجه رسیدن این دو پرونده در دادگاه در محاسبه ارزش روز دارایی‌های ما موثر است.

  میزان سودآوری شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی در سه ماه نخست امسال چگونه بوده است؟

 شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی، در سه ماه نخست سال گذشته ۹۰۰ میلیارد تومان زیان داشت که این مبلغ در سه ماه نخست امسال به ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان سود تبدیل شده است. این میزان از افزایش درآمد ناشی از فروش سرمایه‌گذاری‌ها از یکسو و تلاش در جهت مدیریت هزینه‌های عمومی و اداری است.

  به‌عنوان یکی از سهامداران عمده، چه برنامه‌هایی به‌خصوص در نماد «وساخت» دارید؟

در مورد «وساخت» در مجموعه ما دو دیدگاه وجود دارد. دیدگاه اول معتقد به درخواست ماده ۹۵ و برعهده گرفتن مدیریت این مجموعه است و دیدگاه دوم مبتنی بر حفظ جایگاه سهامداری و امتناع از ورود به مدیریت است که البته به‌زودی دراین مورد تصمیم‌گیری خواهد شد.

  ذخایر سنگینی برای گاز لوله در «وپترو» لحاظ شده است، این موضوع تا چه زمانی ادامه دارد و برنامه شما برای این شرکت چیست؟

 همیشه معتقد بوده‌ام که شرکت‌ها باید موضوعات و مشکلات خود را به‌صورت شفاف با سهامدارانشان در میان بگذارند. شرکت گازلوله در سال ۱۳۸۴ اعلام ورشکستگی می‌کند و دادگاه بدوی رای به ورشکستگی این شرکت می‌دهد. اما با درخواست بانک اقتصادنوین دادگاه تجدیدنظر حکم لغو ورشکستگی گازلوله را صادر می‌کند. در نهایت به‌‌دنبال درخواست گازلوله و با نظر ریاست قوه‌‌قضائیه و بر اساس ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی دستور تعلیق این حکم صادر می‌شود. در حال حاضر هم پرونده بر اساس سازوکار پیش‌بینی شده در ماده ۴۷۷ در حال بررسی است. بر این مبنا نظر حسابرس شرکت این بود که گازلوله عددی در حدود ۱۷۰ میلیارد تومان را در حساب‌های خود ذخیره بگیرد. با این فرض که موضوع ورشکستگی گازلوله ملغی شده است. نظر بنده هم این است که ما وقتی پرونده‌های حقوقی باز داریم، باید موضوع را به سهامداران اعلام کنیم و متناسب با آن در حساب‌های شرکت ذخیره بگیریم. این اقدام هم از نوسانات سنگین در سودآوری شرکت‌ها و هم از توزیع سودهای موهوم جلوگیری می‌کند. ذخایر مربوط به پرونده گازلوله تا زمان صدور حکم دادگاه ادامه خواهد یافت. همچنین همان طور که در کدال منتشر کرده‌ایم ما حدود۶۹ میلیارد تومان ضامن شرکت گاز لوله بوده‌ایم و اگر گازلوله ورشکست باشد و دادگاه بابت ضمانت وام از بانک اقتصادنوین به ضرر ما رای بدهد، آنگاه دادگاه بخشی از دارایی‌های ما را برای پرداخت بدهی به این بانک خواهد فروخت. البته موضوع تعهد ضامن مازاد بر مبلغی که مدیون موظف به پرداخت است یک مبحث حقوقی است.

 لطفا به مهم‌ترین پروژه‌ها در شرکت‌های زیرمجموعه اشاره‌ای داشته باشید که چه تاثیری در روند بازدهی شرکت خواهند داشت؟

 مهم‌ترین پروژه‌ در این مجموعه، انتقال کارخانه کربن از محل فعلی و ایجاد یک مجتمع جدید در آبادان است. بر اساس برآوردها میزان هزینه اجرای این پروژه حدود ۶۰۰ میلیارد تومان است. در نتیجه اجرای این طرح، زمین شرکت کربن در اهواز آزاد خواهد شد. امیدواریم مراحل کارشناسی این پروژه از اواخر امسال آغاز شود. پیش‌بینی می‌شود اجرای این پروژه چهار سال زمان ببرد. در مورد شرکت‌های فنی و مهندسی، با توجه به اینکه حتما برنامه داریم فیرمکو را وارد بورس کنیم، سرمایه این شرکت از ۱۱ میلیارد تومان به ۲۵ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت. این شرکت امروز با برنامه‌ریزی انجام شده شرایط خوبی دارد و پیش‌بینی این است که امسال ۱۰ میلیارد تومان سود بدهد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • هفته وحدت چگونه نامگذاری شد؟ | « هفته وحدت گرامی باد »

  هفته وحدت چگونه نامگذاری شد؟ | « هفته وحدت گرامی باد »

  شاید جالب باشد که بدانیم ایده‌ی نام‌گذاری هفته‌ای به‌نام «وحدت»، مربوط به دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیست. این نام‌گذاری پیش از انقلاب نیز در سیستان و بلوچستان اجرا شده است؛ زمانی‌که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ایرانشهر روزگار تبعید خود را سپری می‌کردند. روایت این نام‌گذاری را از سخنان رهبر انقلاب اسلامی بخوانیم:

 • تولید ۲۰۰ محصول سایبری توسط شرکت‌های دانش‌بنیان

  تولید ۲۰۰ محصول سایبری توسط شرکت‌های دانش‌بنیان

  رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان کشور تاکنون نزدیک به ۲۰۰ محصول اساسی و پایه را در حوزه سایبری تولید کرده‌اند.

 • مسابقه طراحی پوشاک کودک ایرانی برگزار می‌شود

  مسابقه طراحی پوشاک کودک ایرانی برگزار می‌شود

  مسابقه طراحی پوشاک کودک ایرانی در قالب جشنواره طراحی نگاه سوم برگزار می‌شود.

 • گردش نظام بانکی به سمت تسهیلات خرید کالای شخصی

  گردش نظام بانکی به سمت تسهیلات خرید کالای شخصی

  آمار مرتبط با تسهیلات‌دهی بانکها در نیمه اول امسال حکایت از تغییر ترکیب هدف از پرداخت تسهیلات، به سمت توسعه و خرید کالای شخصی بوده؛ ضمن اینکه بانکها رغبتی به وام‌دهی به خرید مسکن نداشتند.

 • حکم جدید دادستان کل کشور درباره فعالیت اسنپ، تپسی و 9 تاکسی اینترنتی

  حکم جدید دادستان کل کشور درباره فعالیت اسنپ، تپسی و 9 تاکسی اینترنتی

  سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در نامه ای به معاون دادستان کل کشور اسامی ۱۱ تاکسی اینترنتی غیرمجاز برای فعالیت در حوزه بین شهری را اعلام کرد.

 • کشف ۱۰ میلیارد تومان طلای قاچاق از یک اتوبوس

  کشف ۱۰ میلیارد تومان طلای قاچاق از یک اتوبوس

  گمرک اعلام کرد: حین بازرسی از خودروهای ورودی از کشور ترکیه در گمرک بازرگان، از قسمت تکیه‌گاه پشت صندلی راننده یک اتوبوس ۵ کیلو و ۲۰۰ گرم طلای ساخته شده به ارزش تقریبی ۱۰میلیارد تومان کشف شد.

 • انعقاد ۱۲۰ میلیون یورو قرارداد داخلی‌سازی قطعات خودرو

  انعقاد ۱۲۰ میلیون یورو قرارداد داخلی‌سازی قطعات خودرو

  رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: از ابتدای امسال بیش از ۱۲۰ میلیون یورو قرارداد داخلی سازی قطعات خودرو، با تولیدکنندگان ایرانی نهایی شده است.

 • آغاز جشنواره پایانه‌های فروش ایران کیش متصل به حساب بانک تجارت

  آغاز جشنواره پایانه‌های فروش ایران کیش متصل به حساب بانک تجارت

  جشنواره پایانه‌های فروش شرکت ایران کیش متصل به حساب های بانک تجارت کلید خورد.

 • سکوت مسئولان در برابر خروج بی‌رویه زعفران به کشور افغانستان

  سکوت مسئولان در برابر خروج بی‌رویه زعفران به کشور افغانستان

  یک عضو شورای ملی زعفران گفت: زعفران کشور از مبادی رسمی و غیررسمی در حال سرازیر شدن به کشور افغانستان است. این کشور با صادرات زغفران ایرانی با برند افغان در حال افزایش سهم خود از کشورهای مقصد صادراتی ما است.

 • رشد ۲۰ درصدی سرمایه گذاری خارجی در تابستان امسال

  رشد ۲۰ درصدی سرمایه گذاری خارجی در تابستان امسال

  وزیر اقتصاد اظهار داشت: در حوزه اشتغال تابستان امسال نسبت به سال گذشته ۸۴۰ هزار شغل ثابت ایجاد شد. همچنین سرمایه‌گذاری خارجی نیز ۲۰ درصد رشد داشته است.

 • آجیل فروش معروف درگذشت

  آجیل فروش معروف درگذشت

  جلیل تواضع، مالک یکی از آجیل فروشی های معروف تهران، دار فانی را وداع گفت.

 • بارکد بررسی می کند: وضعیت صنعت حمل و نقل کالا در کشور

  بارکد بررسی می کند: وضعیت صنعت حمل و نقل کالا در کشور

  امشب در برنامه تلویزیونی «بارکد» وضعیت صنعت حمل و نقل کالا در کشور بررسی می شود.

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی یکشنبه 19 آبان

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی یکشنبه 19 آبان

  روزنامه های اقتصادی این روز به مسائلی همچون اعلام قیمت مسکن ملی، انعقاد قرارداد 120 یورویی برای تولید قطعات خودرو، اجباری شدن رمز پویا از ابتدای دی و رشد 20 درصدی سرمایه گذاری خارجی پرداختند.

 • قهر مردم با طلای آب‌شده و آشتی دوباره با مصنوعات طلا

  قهر مردم با طلای آب‌شده و آشتی دوباره با مصنوعات طلا

  رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه خریداران طلا هم اکنون مصرف‌کنندگان واقعی هستند، گفت: پس از شفاف‌سازی‌های انجام شده درباره مشکلات خرید طلا آب‌شده، اکنون مردم از طلا آب‌شده فاصله گرفته و به خرید دوباره مصنوعات روی آورده‌اند.

 • گزارش تصویری / نمایشگاه بین المللی قطعات خودرو

  گزارش تصویری / نمایشگاه بین المللی قطعات خودرو

  چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قطعات خودرو، لوازم و مجموعه‌های خودرو تهران از 18 تا ۲۱ آبان با هدف ارائه قابلیت‌ها و توانمندی‌های شرکت‌ها و هدایت آن‌ها به بازارهای گسترده‌تر در محل نمایشگاه بین المللی تهران پذیرای علاقمندان است.

 • رمز دوم یکبار مصرف بالاخره اجباری شد

  رمز دوم یکبار مصرف بالاخره اجباری شد

  به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی اتصال همه بانک‌ها به سیستم متمرکز پیامکی بانک مرکزی تا دی‌ماه زمان می‌برد و اجباری شدن استفاده از رمز دوم پویا تا آن زمان امکان‌پذیر نیست؛ حال آن‌که برخی بانک‌ها استفاده از این خدمات را اجباری کرده‌اند که در این میان بانک مرکزی هم نهایتا اجرای این امر را تا دی ماه اجباری اعلام کرد و از مشتریان خواست که اقدامات لازم را انجام دهند.

 • سفر گردشگران خارجی به آران‌ و بیدگل ۵۰ درصد افزایش یافت‌

  سفر گردشگران خارجی به آران‌ و بیدگل ۵۰ درصد افزایش یافت‌

  فرماندار آران‌ و بیدگل گفت: با وجود تهدیدها، تحریم‌های ظالمانه و ایران هراسی‌ از سوی دشمن، از ابتدای سال‌جاری تا کنون شاهد افزایش ۵۰ درصدی ورود گردشگران خارجی به این شهرستان بودیم.

 • بازهم خودرویی‌ها در بورس اول شدند

  بازهم خودرویی‌ها در بورس اول شدند

  در اولین روز معاملات بورس تهران در این هفته نماگرهای این بازار با افزایش مواجه شدند. خودرویی‌ها از جمله گروه‌هایی بودند که توانستند عمدتا با رشد چهار درصدی مواجه شوند.

 • ارزآوری ۴۰۰ میلیون دلاری صادرات قیر توسط شرکت ایرانی

  ارزآوری ۴۰۰ میلیون دلاری صادرات قیر توسط شرکت ایرانی

  مدیر عامل شرکت پالایش نفت جی با اشاره به صادرات ۵۷۲ هزار تن قیر این شرکت، گفت: صادرات این شرکت در سال گدشته ۴۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشته و امسال نیز تاکنون ۲۵۰ میلیون دلار ارز به کشور وارد شده که تمامی در سامانه نیما عرضه شده است.

 • چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو افتتاح شد

  چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو افتتاح شد

  چهاردهمین دوره نمایشگاه بین المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو تهران از امروز تا ۲۱ آبان در حال برگزاری است.

 • ثبت‌نام در طرح اقدام ملی مسکن آغاز شد

  ثبت‌نام در طرح اقدام ملی مسکن آغاز شد

  متقاضیان ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در ۱۰ استان کشور از امروز می‌توانند با مراجعه به سایت www.tem.mrud.ir شروط نام نویسی در این طرح را مطالعه و اقدام به ثبت نام و بارگذاری مدارک خود کنند.

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی شنبه 18 آبان

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی شنبه 18 آبان

  روزنامه های اقتصادی این روز به مسائلی همچون اعلام شرط ثبت نام مسکن ملی، پرواز مجدد هواپیماهای هما به پایتخت ایتالیا، خصوصی شدن هپکو و رشد 20 درصدی شرمایه گذاری خارجی پرداختند.

 • راهنمای تجارت با کشور دانمارک

  راهنمای تجارت با کشور دانمارک

  پادشاهی دانمارک در اروپای شمالی واقع شده و هم‌مرز با آلمان است. این کشور نزدیک به ۵.۵ نفر جمعیت دارد و پایتخت آن کپنهاگ است. زبان‌های فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان‌های محلی در این کشور رسمیت دارند. واحد پول این کشور کرون دانمارک است و با اینکه این کشور در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته اما به حوزه یورو نپیوسته‌است. ۸۰٫۴ درصد مردم دانمارک مسیحی لوتری هستند.

 • 7 اقدام بانک مرکزی برای مقابله با فیشینگ

  7 اقدام بانک مرکزی برای مقابله با فیشینگ

  رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: مسولیت حفاظت از اطلاعات مشتریان به عهده بانک‌ها بوده، و هرگونه ضرر و زیان وارده از این ناحیه به مشتریان، به عهده آنها است.

 • راه‌اندازی بانک اطلاعات هنرمندان هنرهای سنتی/ثبت اطلاعات ۲۷۰هنرمند

  راه‌اندازی بانک اطلاعات هنرمندان هنرهای سنتی/ثبت اطلاعات ۲۷۰هنرمند

  بانک اطلاعات هنرمندان با هدف اعتلای سطح دانش و ارتقاء سطح مهارت‌های تخصصی در حوزه هنرهای‌سنتی توسط گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، راه‌اندازی و تاکنون اطلاعات مربوط به ۲۷۰هنرمند از استان‌های تهران، مازندران و اصفهان در این بانک ثبت شده است.

 • بورس حباب ندارد/ هنوز افزایش قیمت داریم

  بورس حباب ندارد/ هنوز افزایش قیمت داریم

  در بررسی بازار بورس طی مدت اخیر، اعلام شد که این بازار حباب قیمت ندارد و همچنین هنوز ارز این بازار از نظر دلاری به سال ۱۳۹۲ که معادل ۱۵۰ میلیارد دلار بود، نرسیده و ارزش فعلی آن حدود ۱۱۵ میلیارد دلار است و هنوز جای رشد زیادی دارد.

 • اینفوگرافیک / ماجرای ذرت های آلوده از آغاز تاکنون

  اینفوگرافیک / ماجرای ذرت های آلوده از آغاز تاکنون

  استفاده از ذرت های دامی در کشورهای مختلف با استانداردهای مختلفی انجام می شود و حتی خیلی از ان ها برای تهیه الکل از آن استفاده می کنند .در کشور ما نیز سازمان دامپزشکی و سازمان استاندارد واحدهای خاص خود را برای تایید سلامت این محصول دارند و اختلاف چند عددی این دو سازمان موجب شد که این ذرت ها هرگز اجازه ورود و ترخیص به کشورمان را نداشته باشند

 • درآمد نفتی ایران در سال میلادی گذشته چقدر بود؟

  درآمد نفتی ایران در سال میلادی گذشته چقدر بود؟

  سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) میزان درآمدهای نفتی ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی را برآورد کرد.

 • قیمت انواع برنج در بازار

  قیمت انواع برنج در بازار

  درحالی برنج های عطری به قیمت های ۲۲ تا ۳۴ هزار تومان در تهران به فروش می رسد که که برنج‌های پرمحصول ارزان قیمت تر ایرانی و وارداتی را می‌توان به نرخ‌های ۷ تا ۱۸ هزار تومان خریداری کرد.

 • هپکو تعیین تکلیف شد

  هپکو تعیین تکلیف شد

  بعد از کش‌وقوس‌های فراوان در رابطه با خصوصی‌سازی هپکو و ایجاد مشکلات متعدد برای این شرکت، در نهایت ۱۴ آبان ماه بیش از ۱۲ میلیارد سهم این شرکت تولیدی به سازمان خصوصی‌سازی واگذار شد و در سامانه کدال به ثبت رسید.