همکاری صنعت و دانشگاه در توسعه صنعت سی ان جی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

همکاری صنعت و دانشگاه در توسعه صنعت سی ان جی

  • یکشنبه 17 آذر 1398 18:08
  • شناسه 40354
همکاری صنعت و دانشگاه در توسعه صنعت سی ان جی

عضو شورای پژوهش انرژی دانشگاه صنعتی شریف گفت: همانطور که پژوهشگاه علوم و فنون دانشگاه صنعتی شریف در زمان وزارت زنگنه راه اندازی شد، هم اکنون نیز همکاری های این دو، در زمینه سی ان جی نیز می تواند راهگشای توسعه این صنعت باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا به نقل از ایرنا «مجید عباسپور» امروز (یکشنبه) در جمع خبرنگاران با بیان اینکه هم اکنون در دنیا جایگاه های کوچک سی ان جی حتی برای مجتمع های مسکونی تعبیه می شود، اظهار کرد: به عنوان مثال کمپانی بنز تجهیزات تامین خانگی سوخت سی ان جی را در برخی مکان‌ها بنا کرده است.

عباس پور با بیان اینکه همانطور که اخذ مصوبه اخیر از سوی وزارت نفت در کمک بلاعوض به خودروهای دوگانه سوز بسیار موثر است، عنوان کرد: همکاری صنعت با دانشگاه نیز می تواند در گسترش و حل چالشهای پیش رو در توسعه سی ان جی تاثیرگذار باشد.

به گفته وی، همکاری شهرداری ها در ارائه زمین مناسب، وزارت صمت و خودروسازان با ظرفیت سازی در مصرف از طریق افزایش خودروهای سی ان جی سوز و وزارت نفت در تولید و توزیع این گاز می تواند با همکاری دانشگاه ها یک جهش بزرگی در توسعه صنعت سی ان جی ایجاد کند.

استفاده بهینه از منابع گازی پارس جنوبی با توسعه صنعت سی‌ان‌جی

وی با اشاره به اینکه پس از سالها کاهش، میزان برداشت از مخازن گازی پارس جنوبی سال گذشته به اندازه کشور قطر رسید، تاکید کرد: در سال ۸۴ که تقریبا شروع تحریم ها بود، در بهره برداری از این مخازن عقب افتادیم و تا سال ۹۲ این روند ادامه داشت.

عباس پور افزود: بعد از سال ۹۲ تلاش های زیادی صورت گرفت و بالاخره در سال گذشته این میزان برابر شد، بنابراین باید راههایی پیدا کنیم که بتوانیم این گاز را به نحو احسن در داخل استفاده کنیم و در حال حاضر بهترین گزینه استفاده از سی ان جی به عنوان سوخت خودرو هست.

وی با بیان اینکه قطر برنامه بلند مدتی برای افزایش برداشت در دست دارد، بر ضرورت برنامه ریزی برای افزایش برداشت از ذخایر این میدان تاکید کرد.

کاهش گازهای گلخانه ای از طریق استفاده از سوخت سی‌ان‌جی

وی با بیان اینکه سوخت بنزین در بهترین حالت هم تبعات زیست محیطی به دنبال دارد، گفت: میزان انتشار آلاینده های ناشی از گاز گلخانه ای در یک خودرو با سوخت سی ان جی در مقایسه با خودروی بنزین سوز حدود سی درصد کمتر است.

عباسپور ادامه داد: ایران با انتشار ۸۰۰ میلیون تن گازهای گلخانه ای رتبه هفتم کشورهای تولید کننده این گازهای آلوده را داراست؛ این در حالی است که جمعیت چین و آمریکا نیز قابل مقایسه با ایران نیست؛ بنابراین توسعه گاز سی.ان.جی با توجه به کاهش قابل توجه گازهای های گلخانه ای را ایجاب می کند.

وی با اشاره به متوسط قیمت ۱۰ الی ۱۵ هزار تومانی بنزین در هر لیتر در دنیا اضافه کرد: هم اکنون ۱۷ میلیون خودرو در کشور در حال تردد است که این میزان در حال افزایش است از طرفی ما دارای منابع غنی از گاز طبیعی نیز هستیم؛ بنابراین باید برنامه ریزی های لازم برای جایگزینی سی.ان.جی به جای بنزین را انجام دهیم که این برنامه علاوه بر بهبود شرایط زیست محیطی، ارز زیادی را نیز از طریق صادرات بیشتر بنزین با توجه به دستیابی متخصصان داخلی به دانش فنی تولید بنزین یورو،  وارد کشور خواهد کرد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها