از اقتصادمقاومتی تا کرونا | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

از اقتصادمقاومتی تا کرونا

  • سه شنبه 06 خرداد 1399 22:48
  • شناسه 43560
از اقتصادمقاومتی تا کرونا

دکتر عبدالملکی اقتصاددان در گفت و گو با تحریریه اقتصادی شبکه ایران کالا گفت: یکی از ویژگی های خوب اقتصادمقاومتی درنظرداشتن اقتصاد در شرایط بحران است. که این فراگیری را می توانیم در 3 بخش توضیح دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا دکتر حجت اله عبدالملکی اقتصاددان در گفت و گو با تحریریه اقتصادی شبکه ایران کالا به موضوع شرایط اقتصادی پسا کرونا پرداخت.

عبدالملکی  گفت: به طور کلی جریان کرونا بسیاری از نظریه های اقتصادی را به چالش کشید و مدیریت اقتصادی در کشورهای مختلف را دچار تحولات اساسی کرد برخی از نظریاتی که صرفاً روی بازار آزاد و رقابتی کامل تاکید می‌کردند و اقتصاد جهانی به تمام معنا بود ‌ دچار چالش‌های اساسی شدند تا جایی که بعضی از اقتصاددانان حتی این موضوع را مطرح کردند که دوره ی نظریه اقتصاد بازار آزاد و الگوی لیبرال در مدیریت اقتصاد تمام شده یک ویروس نانومتری که با هیچ ابزاری هم قابل دیدن نیست توانست اقتصاد دنیا را تحت تاثیر قرار دهد و نظریه های دیگری که بسیار بسیار شبیه هستند به نظریه اقتصاد مقاومتی که ما مطرح می‌کنیم.

وی ادامه داد :ما همواره در تبیین و بیان و تحلیل اقتصاد مقاومتی در خارج از ایران برای اقتصاددان های دنیا هم تاکید می‌کردیم بحران هایی که برای یک اقتصاد می تواند پیش بیاید صرفاً تحریم جنگ و بلایای طبیعی نیست بلکه حتی بیماری می تواند بحران درست کند این بحث‌ها را ما در سال ۹۶ در توضیح اقتصاد مقاومتی داشتیم که هیچ بیماری هم در آن زمان نبود.

این اقتصاددان گفت: به هر صورت این اتفاق افتاد و کسب و کارها دچار مشکل شدند در بحث اقتصاد مقاومتی الگویی که مطرح می شود برای مقابله با کسادی اقتصاد در شرایط بیماری جهانی و هم گیر ۳ گروه سیاست و خط مشی قرار می‌گیرد بخشی ناظر به حاکمان و دولتمردان است و بخشی ناظر به تولید کنندگان است و بخشی هم ناظر به مردم است.

عبدالملکی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم در بحث تولید این موضوع را پیش ببریم باید بگویم در اقتصاد مقاومتی ما بحثی را مطرح می‌کنیم به عنوان تولید جایگزین به این معنا که هر تولیدکننده اگر این را احتمال بدهد که به هر دلیلی تولیدات خود را نتواند ادامه دهد دومین محصولی که می تواند تولید کند چیست که در حقیقت این جایگزینی یک سوپاپ اطمینان به شمار می‌رود.

 

 

شما مخاطبان محترم می توانید مشروح صحبت های این اقتصاددان را در فایل ویدئویی پیوست برنامه مشاهده کنید.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها