نرخ تورم را با دستور نمی توان هدفگذاری کرد / هدفگذاری نرخ تورم مستلزم ایجاد تغییرات بنیادی است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

نرخ تورم را با دستور نمی توان هدفگذاری کرد / هدفگذاری نرخ تورم مستلزم ایجاد تغییرات بنیادی است

  • چهارشنبه 07 خرداد 1399 02:23
  • شناسه 43569
نرخ تورم را با دستور نمی توان هدفگذاری کرد / هدفگذاری نرخ تورم مستلزم ایجاد تغییرات بنیادی است

مسئولان و افراد صاحب نظر در امور اقتصادی در گفت و گو با برنامه «چشم انداز» بیانیه اخیر بانک مرکزی درباره هدفگذاری نرخ تورم در سال 99 را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا بانک مرکزی در روز سه شنبه 6 خرداد طی بیانیه ای هدف نرخ تورم خود را برای بازه زمانی یک‌ساله، ۲۲ درصد با دامنه مثبت و منفی ۲ واحد درصد تعیین کرد.

درانتهای بیانیه بانک مرکزی آمده است: با توجه به سیاست‌ها و اقدامات اتخاذ شده و همچنین باتوجه به وضعیت متغیر‌های کلان اقتصادی کشور، بانک مرکزی اعتقاد دارد که در چارچوب فروض و سناریو‌های واقع‌بینانه، نرخ تورم در سال جاری به روند کاهنده خود ادامه خواهد داد. بر این اساس، بانک مرکزی هدف نرخ تورم خود را ۲۲ درصد با دامنه مثبت و منفی ۲ واحد درصد تعیین می‌کند که با توجه به کاهش قیمت‌های جهانی، حجم اوراق در حال انتشار، وضعیت ترازنامه بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری و نرخ‌های سود موجود، این هدف تورمی به صورت پایدار قابل دستیابی است. هرچند با توجه به نرخ‌های سود، سیاست پولی همچنان انبساطی باقی می‌ماند، ولی به تدریج و با بازگشت متغیر‌های واقعی به روند‌های طبیعی، از انبساط سیاست پولی کاسته شده و نرخ تورم روند کاهشی خود را حفظ خواهد کرد و متناسب با آن، بانک مرکزی هدف تورمی خود را در میان‌مدت به سمت نرخ‌های پایین‌تر بازنگری خواهد کرد.

شبکه ایران کالا به منظور بررسی بیانیه بانک مرکزی، میزگرد غیرحضوری با شرکت سهراب دل انگیزان(عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه)، پیمان مولوی (اقتصاددان)، علی سعدوندی (اقتصاددان) حجت الله عبدالملکی (عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق) و  روبرت بیگلریان (نماینده مجلس) برگزار کرد که خلاصه آن به شرح زیر است.

کنترل تورم مستلزم سه تغییر در نظام اقتصادی است

در ابتدای این برنامه سهراب دل انگیزان، عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه اظهار داشت: هدف گذاری بانک مرکزی برای کنترل تورم، سیاستی شناخته شده است. برای اینکه بانک مرکزی بتواند به این سیاست جامه عمل بپوشاند نیازمند تغییر ساختار در سه نظام اقتصادی است.

وی ادامه داد: تغییر اول باید در نظام بودجه ریزی رخ دهد و اصلاحات اساسی در آن انجام شود به گونه‌ای که برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی، خلق پول نکرده و نقدینگی را افزایش ندهد. دومین تغییر باید در نظام بانکداری تجاری و نهایتا سومین تغییر باید در نظام بانکداری مرکزی صورت پذیرد.

دل انگیزان افزود: درکنترل کردن تورم باید دو نکته مهم را در نظر داشت. اول استقلال بانک مرکزی و دوم اراده و استقلال دولت است.

عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه تصریح کرد: وقتی دولت اراده کنترل تورم را داشته و استقلال داشته باشد، زمانی می تواند موفق باشد که سایر دستگاه ها نیز با او همسو باشند ولی زمانی که برخی از دستگاه ها با دولت همسو نیستند دولت حتی اراده قوی داشته باشد در کنترل تورم موفق نخواهد بود.

 

تورم پدیده ای چند عاملی است

علی سعدوندی، اقتصاددان در ادامه برنامه به مدرن شدن گفتمان بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: تحلیل تورم، پیچیده نیست. هر فرد بازاری می تواند روند تورم را ارزیابی کرده و مسیر حرکت نقدینگی را در بازارهای مختلف ردیابی کند. افراد جامعه کنونی ما قدرت تشخیص آزاد شدن فنر تورم در بخش های مختلف اقتصاد را دارند چرا که امری تکرار پذیر است.

وی ادامه داد: تورم پدیده چند عاملی است. اولین عامل تورم پدیده پولی و یا همان نقدینگی است. فزونی رشد پول نسبت به رشد تولید، منجر به تورم می شود.

سعدوندی افزود: شرط لازم برای رخداد تورم انتظارات تورمی است که در جوامع پیشرفته بر اساس اخبار سیاست گذار پولی شکل می گیرد. آن چیزی که در بین کشورهای پیشرفته انتظارات تورمی را شکل می دهد نرخ بهره بین بانکی است.

 

نبود ثبات در بانک مرکزی مانع از تداوم گفتمان مدرن اقتصادی است

پیمان مولوی، اقتصاد دان با تایید سخنان علی سعدوندی درباره مدرن شدن گفتمان بانک مرکزی گفت: ما بعد از گذشت سالها هنوز چشم انداز روشنی از آینده اقتصاد ایران ترسیم نکردیم. وقتی دیدگاه سیاست گذاران اقتصاد ما روشن نباشد مسیر کشور نیز به سمت مشخصی نمی رود.

وی ادامه داد: گفتمان بانک مرکزی مدرن تر شده است اما متاسفانه این گفتمان ثبات ندارد چرا که جابجایی مدیران بانک مرکزی در ایران سریع تر از کشورهای اروپایی و امریکایی است. رئیس بانک مرکزی در ایران پس از چند سال عوض می شود و با آمدن دولتها رئیس بانک مرکزی نیز تغییر میکند. یکی از راه های شفافیت و برنامه دار بودن اقتصاد، ثبات در ریاست بانک مرکزی است.

مشکل تورم در ایران، نقدینگی نیست

عبدالملکی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق درباره بیانیه بانک مرکزی اظهار کرد: طبیعی است که نرخ تورم را نمی توان به شکل دستوری کنترل کرد با این حال،  بانک مرکزی در کنترل و مدیریت کردن تورم یکی از ارکان اصلی است.

وی اضافه کرد: مشکل تورم در ایران نقدینگی نیست . میزان نقدینگی یا سرعت رشد نقدینگی در برخی از کشورهای پیشرفته  به مراتب بیشتر از ایران است اما چون به سمت تولید هدایت می شود تورم زا نیست.

عبدالملکی ادامه خاطرنشان کرد: متاسفانه در نظام بانکداری تجاری ما، نقدینگی قابل توجهی در اختیار افراد خاص قرار می گیرد تا به سمت تولید هدایت شود اما به جای آنکه به سمت اشتغالزایی و تولید برود، به سوی سوداگری در بازارهای مسکن، دلار و طلا می رود و منجر به بروز اختلال می شود.

اصلاح ساختار بودجه، مهمترین اقدام مجلس آینده است

روبرت بیگلریان،نماینده مجلس یازدهم در انتهای این برنامه به مشکلات بودجه ریزی دولتها اشاره کرد و گفت: شیوه ارائه بودجه توسط دولت به گونه ای است که به مجلس اجازه بررسی و اشراف کامل روی آنرا نمی دهد. در واقع مادامی دولتها در ارائه بودجه تاخیر داشته باشند امکان بررسی صحیح آن وجود ندارد.

وی ادامه داد: اولین کار مجلس جدید اصلاح ساختار بودجه است و نمایندگان جدید باید با جدیت روی بودجه شرکت ها متمرکز شده و روی آن نظارت کنند.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها