تصویرسازی از آینده مطلوب اقتصادی، به جوانان انگیزه فعالیت مولد می‌دهد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تصویرسازی از آینده مطلوب اقتصادی، به جوانان انگیزه فعالیت مولد می‌دهد

  • یکشنبه 11 خرداد 1399 15:33
  • شناسه 43646
تصویرسازی از آینده مطلوب اقتصادی، به جوانان انگیزه فعالیت مولد می‌دهد

ایجاد انگیزه کار و فعالیت برای نوجوانان و جوانان یکی از اولویت‌های اصلی در اقتصاد خانوداه است که مادر در بوجود آوردن آن نقش بسیار تعیین کننده‌ای دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا ،  سیدمهدی سیدی، کارشناس اقتصاد خانواده با حضور در استدیوی شبکه ایران کالا ضمن اشاره به افزایش پدیده نوجوانان و جوانان یکجانشین در خانواده‌های ایرانی گفت: باید میان دو مقوله کار و تولید با درآمدزایی تفکیک قائل شد. در نسل جدید کشورمان مواردی را مشاهده می‌کنیم که فرزندان به کار و تلاش و تولید علاقمند هستند ولی درآمدزا بودن این فعالیت برایشان چندان مهم نیست یا دستکم در اولویت قرار ندارد. این نوع نگاه اگرچه با اقتضائات اقتصادی و معیشتی آینده زندگی این قبیل فرزندان همخوانی ندارد ولی شاید برای شروع حرکت، رویکرد چندان نامطلوبی نباشد.

وی افزود: شرایط زمانی نگران‌کننده و نامطلوب می‌شود که نه تنها میل به درآمدزایی در فرزند وجود ندارد بلکه هیچ‌گونه علاقه‌ای هم به کار، تولید و تلاش معیشتی هم در این فرد مشاهده نمی‌شود. در ادبیات کارآفرینی به این قبیل افراد، نوجوانان و جوانان یکجانشین و بی‌حال گفته می‌شود.

این کارشناس اقتصاد خانواده گفت: متأسفانه چنین نمونه‌هایی طی سال‌های اخیر در خانواده‌های ما افزایش پیدا کرده‌اند و والدین نگرانی‌های روزافزونی نسبت به آینده معیشتی این فرزندانشان پیدا کرده‌اند. چاره و درمان این پدیده مخرب این است که برای نوجوان و جوان بی‌حال و یکجانشین، انگیزه کار و فعالیت ایجاد کنیم. این انگیزه هم بر اساس تجربیات ما با متصل کردن آن‌ها به آینده فراهم خواهد شد.

سیدی در توضیح چگونگی اتصال نوجوانان و جوانان به آینده گفت: روایتگری و تصویرسازی از آینده یکی از بهترین و مؤثرترین راه‌ها برای متصل کردن نوجوانان و جوانان به آینده و ایجاد انگیزه در آن‌ها است. پدر، مادر، خواهر و برادر بزرگتر و حی اقوام نزدیک مانند خاله، دایی و... می‌توانند با تشریح آنچه در آینده، می‌تواند و باید برای نوجوان و جوان اتفاق بیفتد، انگیزه لازم را در او برای فاصله گرفتن از شرایط نامطلوب اقتصادی و تلاش برای ایجاد زمینه‌های لازم در راستای وضعیت معیشتی مطلوب ایجاد کنند.

وی افزود: علاوه بر خانواده، مدارس نیز نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در این زمینه برعهده دارند. برگزاری کارگاه‌های کارآفرینی، آشنا کردن دانش‌آموزان با نمونه‌های موفق، کارآفرینان و افراد مولد و موفق می‌تواند انگیزه‌های لازم را در نوجوانان و جوانان بوجود بیاورد.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها