ضرورت اقدام درست دولت برای حل معضل مسکن/ خرم: آیا دولت‌ها از محل درآمدهای نفتی نمی‌توانند مشکل مسکن مردم را حل کنند؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ضرورت اقدام درست دولت برای حل معضل مسکن/ خرم: آیا دولت‌ها از محل درآمدهای نفتی نمی‌توانند مشکل مسکن مردم را حل کنند؟

  • یکشنبه 11 خرداد 1399 18:32
  • شناسه 43647
ضرورت اقدام درست دولت برای حل معضل مسکن/ خرم: آیا دولت‌ها از محل درآمدهای نفتی نمی‌توانند مشکل مسکن مردم را حل کنند؟

چرا نمی توان تصور کرد که هر سرپرست ایرانی با یک کد ملی می تواند از یک مسکن مناسب برخوردار باشد؟ این سوالی است که در برنامه چشم انداز شب گذشته شبکه ایران کالا به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا موضوع مسکن به عنوان یکی از پیشران‌های اقتصادی کشور و راهکاری برای حل معضلات مربوط به نقدینگی همواره در دولت ها بررسی و اقداماتی برای آن انجام شده است.

 اما طی سالهای اخیر سوداگری و دلالی در حوزه مسکن منجر به افزایش قیمت نجومی و غیر واقعی آن شد.

 دولت دوازدهم طی سال‌های گذشته با اجرای طرح نوسازی بافت فرسوده سعی در کاهش قیمت مسکن داشت اما با گذشت بیش از دو سال درباره نتایج این اقدامات هنوز هیچ آمار دقیقی در دسترس نیست.

اشکالاتی در اجرای این طرح مشاهده می‌شود که مورد انتقاد اغلب کارشناسان بوده است. در برنامه چشم انداز شب گذشته این موضوع با کارشناسان و مهمانان به بحث گذاشته شد.

احمد خرم رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ارتباط تصویری با شبکه ایران کالا در پاسخ به سوالی مبنی بر حل معضل مسکن در کلان شهرهای کشور و استفاده از تجارب کشورهای دیگر در بازآفرینی شهری گفت: در شهرهایی مانند عشق آباد، استانبول، لیسبون، بارسلونا، لیون و کلانشهر پاریس محلات قدیمی و بافت فرسوده بازآفرینی شد، اما درجاسازی نشد.

 

 درجاسازی سم مهلکی برای نوسازی بافت فرسوده شهری است 

وی در تشریح واژه درجاسازی بافت فرسوده شهری اظهار کرد: درجاسازی این است که چند قطعه را در ساختمان جدید تزیین کرده و به صورت مرتفع بسازیم. اما نوسازی اصلی این است که با استفاده از طرح تفصیلی، طرح جامع، و سایر الزامات، اجرای طرح نوسازی را داشته و تاثیراتی که این نوسازی در بافت شهری می گذارد مشاهده شود. امکانات اولیه زندگی شهری اعم از آب و برق، بیمارستان، مراکز آموزش و غیره باید حتما در نوسازی این بافت فرسوده لحاظ شود.

 

بعد از نوسازی بافت فرسوده جمعیت ساکن حتماً دو برابر می شود

به گفته خرم به دلیل مرتفع سازی بافت های فرسوده قطعا جمعیت ساکن در این مناطق دوبرابر می شود در غیر این صورت توجیه اقتصادی ندارد. بنابراین وقتی جمعیت یک منطقه را دو برابر می کنیم باید همه امکانات آن را پیش بینی کنیم  و مردم را دچار معضلاتی در آینده نکنیم الان ۴۵ درصد از بافت فرسوده تهران در جا سازی شده که در آینده فاجعه به بار خواهد آورد برای دولت شهرداری مردم و تمام ارگان های مرتبط.

وی در ارائه راهکار برای حل این مشکل گفت: تمام کشورهای دیگر که بافت فرسوده شهری را طراحی و نوسازی می کنند، دولت یک ردیف تسهیلاتی برای این اقدام ایجاد می‌کند . یعنی رقمی به طور مثال یک میلیارد دلار در سال سپرده گذاری می کند، تا چهار برابر خط تسهیلاتی ایجاد شود. اگر دولت این اقدام را انجام ندهد دستگاه های ذیربط با مشکل نقدینگی مواجه شده و ناچار به جای نوسازی و بازآفرینی درجاسازی می‌کنند.

 وی ادامه داد: دولت در حال حاضر ادعا می کند که نمی تواند سرمایه گذاری کند، اما ده سال پیش هم نمی‌توانست سرمایه گذاری کند سال یک میلیارد دلار ۱۰ سال پیش که سالانه در حدود ۱۱۰ میلیارد دلار درآمد نفت و گاز و پتروشیمی داشتیم می توانستیم این سپرده گذاری را برای مسکن انجام دهیم. بنابراین باید گفت ما کوتاهی کردیم و این مشکلات را امروز برای مردم ایجاد کرده ایم. قطعا دولت و مردم در آینده باز هم به مشکلات بیشتری بر خواهند خورد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ادامه افزود: بانک مسکن هم نمی‌تواند این مشکل را حل کند بانک مسکن به دلیل تعهدات فراوان تا ۱۰ سال آینده منابع لازم را ندارد. پس تنها راهکار موجود ایجاد خط اعتباری به صورت سپرده گذاری توسط دولت است. اگر یک میلیارد دلار ممکن نیست قطعاً با ۵۰۰ میلیون دلار می توان این کار را آغاز کرد راهکارهای دیگر تنها مسکن بوده و درمان اصلی مشکل نیست.

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها