رشد صعودی کشت پنبه در کشور / دوباره به خودکفایی درتولید پنبه می‌رسیم؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رشد صعودی کشت پنبه در کشور / دوباره به خودکفایی درتولید پنبه می‌رسیم؟

  • دوشنبه 12 خرداد 1399 01:38
  • شناسه 43652
رشد صعودی کشت پنبه در کشور / دوباره به خودکفایی درتولید پنبه می‌رسیم؟

ظرفیت‌های تولید و صادرات پنبه در کشور ما چقدر است؟ با توجه به نامگذاری سال جاری به نام جهش تولید توسط رهبر معظم انقلاب پاسخ به این سؤال شاید بتواند راهگشای حل مشکلات بسیاری از کشاورزان فعال در کشت پنبه باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا کشور ما از دیرباز در کشاورزی و نساجی نامی کهن را برای خود ثبت کرده است اما با وجود این پیشینه، سال‌هاست که کشت و فرآوری این گیاه بسیار مهم در کشور کم رونق شده است.

بر اساس تاریخ نگاره‌های کهن کشت و زرع پنبه از دوره هخامنشیان در کشور رواج داشته و البسه مورد نیاز مدرم و حتی سربازان هخامنشی را نیز با بافت همین پنبه تهیه می‌کردند. با گسترش کشت این گیاه و ورود بذرهای اصلاحی از اروپا، ایران به مقام بالایی در کشت پنبه و صنعت نساجی رسید.

پنبه گیاه زراعی است که از کنجاله گرفته تا الیاف و پنبه دانه در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری که برای مصرف دام و انسان، در صنعت نساجی برای تولید نخ و پارچه و برای روغن کشی کاربرد دارد.

در این رابطه ابراهیم هزارجریبی مدیر کل دفتر پنبه وزارت جهاد کشاورزی با حضور در استدیو شبکه ایران کالا در پاسخ به این سؤال که وضعیت پنبه کشور در چه حال است؟ گفت: یکی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است و وزارت جهاد کشاورزی هم در حال تدوین برنامه‌هایی برای خوداتکایی می‌باشد.

به گفته وی ما طی سالیان گذشته در تولید پنبه مورد نیاز کشور خودکفا بودیم اما بنا به دلایل مختلف حدود ۲۰ سال است که این محصول در روند منفی کشت قرار گرفته و طی دو سه سال گذشته به پایین‌ترین سطح کشت پنبه در حدود ۷۰ هزار هکتاردر کل کشور رسیدیم. این موضوع در دستورکار دولت قرار گرفت.

هزار جریبی اظهار کرد: برنامه نخست ما ممانعت از سقوط بیشتر کشت پنبه بود. خوشبختانه سیر صعودی کشت نیز آغاز شد. طی سال ۹۸ ما با حدود ۲۲۸ هزار تن رشته پنبه تولیدی رشد ۴۰ درصدی داشتیم. حدود ۹۰ هزار هکتار زیر کشت رفت و می‌توان گفت حدود ۵۰ درصد نیاز کشور را سال گذشته تأمین کردیم.

وی در ادامه با اشاره به جایگاه پنبه در صنایع مختلف کشور گفت: پنبه ماده اولیه صنایع نساجی است. و در شبکه یا زنجیره تولید پوشاک حرف نخست را می زند. درصنایعدیگری مانند روغن کشی نیز این محصول جایگاه ویژه‌ای دارد.

به گفته این مقام مسئول درحال حاضر حدود ۳۰ هزار بهره بردار در زراعت‌های مختلف پنبه در کشور داریم. استان‌های خراسال شمالی و جنوبی، خراسان رضوی، گلستان فارس اردبیل ۶ استان مهم ما در این صنعت هستند. برآوردهای اولیه ما در مقایسه با سال گذشته ۱۰ درصد افزایش در سطح کشت داشته‌ایم و پیش بینی می‌کنیم رشد بیشتری داشته باشیم

وی ادامه داد: امسال برنامه ریزی کرده‌ایم تا با افزایش ۲۰ درصدی در سطح کشت به ۱۱۰ هزار هکتار برسیم.

البته در کنار تمام اقدامات تعاونی‌های پنبه کاران را دوباره فعال کردیم. این تعاونی‌ها خدمات و تسهیلات به کشتکاران پنبه می‌دهند. قاچاق و واردات بی رویه نخ به کشت پنبه صدمات زیادی وارد می‌کند. اخیراً تقاضاهایی برای کاهش تعرفه واردات نخ داشتیم که مخالفت کردیم.

این مقام دولتی با تاکید بر یافتن بازارهای هدف محصولات پنیه گفت: بازار داخل کاملاً مستعد خرید تمام محصول تولیدی پنبه است، به دلیل اینکه ما ۵۰ درصد از نیاز داخل را فعلاً تأمین می‌کنیم. علیرغم اینکه قیمت جهانی پنبه کاهش پیدا کرد و واردات هم افزایش پیدا کرد ما اجازه ندادیم قیمت محصول داخلی کاشه پیدا کند.

وی در پایان تاکید کرد: تأمین نیازهای داخلی دراولویت است و اگر بیش از نیاز داخل تولید کنیم و مازاد تولید داشته باشیم قطعاً برای صادرات هم برنامه ریزی خواهیم داشت.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها