کاهش 40 درصدی مصرف شیر پس از حذف یارانه ها / طرح شیر مدرسه مغفول مانده است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کاهش 40 درصدی مصرف شیر پس از حذف یارانه ها / طرح شیر مدرسه مغفول مانده است

  • سه شنبه 13 خرداد 1399 13:08
  • شناسه 43679
کاهش 40 درصدی مصرف شیر پس از حذف یارانه ها / طرح شیر مدرسه مغفول مانده است

مشاور انجمن صنایع لبنی در گفت و گو با شبکه ایران کالا از کم توجهی مردم و مسئولان به مصرف شیر انتقاد کرد و خواهان برنامه ریزی دولت برای افزایش سرانه مصرف شیر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا حسین چمنی در گفت و گوی تصویری با برنامه تلویزیونی تحریریه اقتصاد، با اشاره به اهمیت مصرف شیر گفت: وقتی از سرانه مصرف شیر صحبت می کنیم به دلیل اهمیتی است که مصرف آن بر سلامتی بدن دارد. اهمیت مصرف شیر به حدی است سازمان ملل متحد دو روز را به عنوان روز جهانی شیر نامدگذاری کرده است.

وی ادامه داد: روز اول 12 خرداد مصادف با اول ژوئن به عنوان روز جهانی شیر نامگذاری شده است. البته یک روز دیگر نیز به عنوان روز جهانی شیر مدرسه نامگذاری شده تا توجه برنامه ریزان، دولتمردان و رسانه ها به خواص مصرف شیر جلب شود.

مشاور انجمن صنایع لبنی افزود: ما باید نگاه متفاوتی به شیر و مصرف آن داشته باشیم . متاسفانه از قبل از انقلاب تا کنون سرانه مصرف شیر در ایران به اندازه استانداردهای جهانی نرسیده است.

چمنی اظهار داشت: در سال های اخیر به دلیل نوسانات اقتصادی و گران شدن قیمت لبنیات، مصرف شیر کاهش یافته و بر اساس گزارش بانک مرکزی کاهش مصرف شیر بطئی و تدریجی نبوده و پس از حذف یارانه ها به صورت یک کاهش شوک آور، مصرف شیر 40 درصد کاهش یافت.

وی خاطر نشان کرد: طرح شیر مدارس سالهاست مورد بی مهری مسئولان مربوطه قرار گرفته و در ۱۰ الی ۱۲ سال گذشته مصوبه مجلس مبنی بر اینکه تمام دانش آموزان باید ۷۰ نوبت شیر ۲۰۰ سی سی دریافت کنند، اجرا نشده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره راهکارهای افزایش سرانه مصرف شیر در کشور گفت: راهکار اول این است که باید نگرش ما و به ویژه مسئولان تغییر کند. متأسفانه در کشور ما نگرش‌ها بیمار و درمان محور است، در حالی که باید پیشگیری محور باشیم.

چمنی با اشاره به اینکه حدود ۲۰ سال دیگر افزایش جمعیت سالمند در کشور خواهیم داشت، گفت: این سالمندان با توجه به بیماری‌های مختلفی که دارند تمام بودجه مملکت را به خود اختصاص می‌دهند، بنابراین باید در جهت پیشگیری از این وضعیت حرکت کنیم و هدف طرح شیر مدرسه نیز پیشگیری است.

شما مخاطبان محترم می توانید مشروح صحبت های مشاور انجمن صنایع لبنی را در فایل ویدئویی پیوست برنامه مشاهده کنید.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها