توسعه باغات بادام و پسته در استان ایلام | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

توسعه باغات بادام و پسته در استان ایلام

  • سه شنبه 13 خرداد 1399 15:27
  • شناسه 43681
توسعه باغات بادام و پسته در استان ایلام

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام در گفت و گو با شبکه ایران کالا برنامه های پیش رو در سال 99 را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا محمدعلی اقدسی در گفت و گوی تصویری با برنامه تلویزیونی تحریریه اقتصاد، با برشمردن ظرفیت های استان ایلام در بخش کشاورزی اظهار داشت: اراضی طبیعی استان ایلام  پتانسیل و ظرفیت ایجاد تحول کشاورزی و منابع طبیعی را با اجرای طرح های جدید و بدیع دارد.

وی با اعلام رتبه چهارم استان ایلام در تولید کلزا در سراسر کشور افزود: در سال گذشته 21 هزار و 500 تن کلزا در استان ایلام برداشت شد. میزان تولید گندم در استان ایلام نیز به 265 هزار تن رسید. 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام میزان اراضی زیرکشت استان را 105 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: با بهره بردای از طرح های کشاورزی در استان، پیش بینی می کنیم تا سطح زیر کشت در آینده نزدیک به 130 هزار هکتار برسد.

وی ادامه داد: سیاست هایی که در استان ایلام مدنظر داریم، خودکفایی در تولید گندم و کلزا و توسعه باغات و گلخانه ها، همچنین تولید بذر است. در کشت های دوم نیز امکان تولید ذرت را در نظر داشته و به دنبال تامین نیازهای فعالان کشاورزی استان از نهاده های دامی تا سم و کود هستیم.

اقدسی خاطر نشان کرد: وجو مرز مهران در استان ایلام ظرفیت خوبی برای صادرات ایجاد کرده است. با توجه به اینکه تولید گندم دوبرابر نیاز استان و تولید گوشت مرغ و گوشت قرمز نیز دوبرابراست از اینرو بخشی از آن به کشور عراق صادر می شود.

توسعه کشت باغات بادام و پسته در ایلام

وی عنوان کرد: یکی از محورهای توسعه کشاورزی استان تغییر الگوی کشت در اراضی باغی و زراعی استان با مدیریت مصرف حداقلی آب هستیم و با توجه به مسئله کم آبی در استان کشت ارقام کم آب‌بر در دستور برنامه این سازمان قرار دارد.

 با بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که اراضی استان ایلام استعداد پرورش درختان بادام و پسته را دارند و با توجه به مصرف کم این دو گونه به آب، تولید اقتصادی پسته و بادام از اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی استان شد.

 

شما مخاطبان محترم می توانید مشروح صحبت های معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام را در فایل ویدئویی پیوست برنامه مشاهده کنید.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها