توسعه و پیشرفت در اقتصاد مستلزم افزایش کیفیتِ خبررسانی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

توسعه و پیشرفت در اقتصاد مستلزم افزایش کیفیتِ خبررسانی

  • پنجشنبه 16 مرداد 1399 20:16
  • شناسه 44607
توسعه و پیشرفت در اقتصاد مستلزم افزایش کیفیتِ خبررسانی

دو روزنامه نگار باسابقه اقتصادی در گفتگو با شبکه ایران کالا تاثیر خبررسانی صحیح بر توسعه اقتصادی کشورها را تبیین کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا مهران ابراهیمیان، سردبیر اقتصاد داخلی خبرگزاری بازار با حضور در استودیوی برنامه تلویزیونی تحریریه اقتصاد با اشاره سابقه فعالیت خود در عرصه خبرنگاری اظهار داشت: در سالهای اخیر مبحث اقتصاد رفتاری برجسته و مطرح شده است از این منظر که رفتارها و کنش ها موجب تحولات اقتصادی می شود و رسانه ها در شکل دهی به رفتارها نقش مهمی دارند.

وی به شباهت تولید کالا و تولید خبر اشاره کرد و گفت: همانگونه که ما در همه جای دنیا کالای خوب داریم به همان صورت کالای بی کیفیت هم داریم.

ابراهیمیان افزود: یک شرکت، کالای خوب و با کیفیتی به مشتریانش میفروشد اما یک فرد دیگری کالا را به صورت زیرزمینی و بی کیفیت به مشتریان عرضه می کند. در دنیای خبر نیز وضعیت به همین شکل است. خبررسانی در خبرگزاری ها و سایت های رسمی و روزنامه های کثیرالانتشار با کیفیت است اما برخی از افراد هم در فضای مجازی اخبار بی کیفیت و جعلی و به اصطلاح زرد منتشر می کنند که با واقعیت و حقیقت همسو نیست و تناسبی ندارد.

در ادامه این گفتگو زندی، روزنامه نگار باسابقه ایران در حوزه انرژی در تماس تلفنی با برنامه اظهار داشت: در کشورهای توسعه یافته مقوله خبر و تاثیر آن بر اقتصاد کشور اهمیت دارد و موجب توسعه در همه ابعاد می شود اما خبررسانی در کشورهای در حال توسعه کیفیت چندانی ندارد و همین مسئله موجب فقر اطلاعاتی جامعه خواهد شد.

وی ادامه داد: میزان اثرگذاری خبر به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها میزان بسترسازی حاکمیت برای فعالیت خبرنگاری است.

زندی خاطرنشان کرد: هر چه بستر برای خبرنگار بسیط باشد تاثیرگذاری خبر بر جامعه بیشتر خواهد شد. مسئله دوم روابط بین بنگاه ها های خبری و بنگاه های اقتصادی است. هر چه تعامل بین این دو بنگاه بیشتر باشد رسانه می تواند در جامعه تاثیر گذار باشد.تعامل به معنای وجود روابط حرفه ای مبتنی بر اخلاق خبررسانی است.

شما مخاطبان محترم می توانید مشروح گفتگوی دو روزنامه نگار باسابقه اقتصادی را در ویدئوی پیوست شده مشاهده کنید.

انتهای پیام/

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها