روز حمایت از صنایع کوچک ؛ تلاش در مسیر اقتصاد مقاومتی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

روز حمایت از صنایع کوچک ؛ تلاش در مسیر اقتصاد مقاومتی

  • سه شنبه 21 مرداد 1399 10:52
  • شناسه 44669
روز حمایت از صنایع کوچک ؛ تلاش در مسیر اقتصاد مقاومتی

بیست ویکم مرداد فرصت مغتنمی برای به تصویر کشیدن جایگاه واقعی صنایع کوچک و متوسط وارج نهادن به ارزش های معنوی، اجتماعی ، تلاشگران در این عرصه اقتصادی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  صنایع کوچک و متوسط بیش از 90 درصد صنایع کل کشور و حدود 50 درصد از اشتغال کشور را در برگرفته و حمایت از صنعتگران و کارآفرینان شاغل در صنایع مذکور بنحوی حمایت از ایجاد اشتغال صنعتی پایدار و گسترش عدالت اجتماعی در همه مناطق به ویژه مناطق محروم و کمتر توسعه یافته است.

اگر اقتصاد کشور به سمت اینگونه صنایع سوق داده شود شاهد تغییرات بنیادین در اقتصاد کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی خواهیم بود.

صنایع کوچک با توجه به سرمایه اولیه پایینی که نیاز دارد، فشار مالی سنگینی به دولت وارد نمی کند اما در مقابل ظرفیت اشتغالزایی بالایی دارد.

اگر به دنبال توسعه و رونق اقتصادی بر مبنای سیاستهای اقتصادمقاومتی هستیم، باید بدانیم که  با توجه به واقعیت اقتصاد ایران، سهم بنگاه های کوچک اقتصادی کاملا قابل توجه است و اگر این بخش از اقتصاد به رشد و شکوفایی برسد، به توسعه اقتصادی هم خواهیم رسید.

رونق اقتصادی در اینگونه بنگاه ها که براساس تعاریف علمی کمتر از 10 نفر نیروی کار دارند، رقابتی سالم در صنوف همگون ایجاد می کند و خروجی این رقابت سالم تولیدات باکیفیت در بخشهای مختلف اقتصادی است.

بیش از 90 هزار واحد صنعتی در سطح کشور وجود دارد که از این تعداد 80 هزار واحد، بنگاه های کوچک و متوسط هستند و 37 هزار از این تعداد در شهرکهای صنعتی و نواحی صنعتی مختلف فعالیت می کنند. 

96 درصد از اشتغال ایران در همین بنگاه هاست بنابراین لازم است با حمایت از این واحدهای تولیدی در واقع از اشتغال کشور حمایت کنیم.

امروز سهم صنایع کوچک در ارزش افزود ایجادشده کشور رقمی نزدیک به 17 درصد است و تقریبا 18 درصد از کل صادرات را در اختیار خود گرفته اند. اما این ارقام با توجه به نمونه های موفق بین المللی واقعا ناچیز است و باید به گونه ای سیاستگذاری کنیم تا با ایجاد نشاط تولید جایگاه قابل قبولی به آنها اختصاص دهیم.

امروز با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری نسبت به اجرای سیاستهای اقتصادمقاومتی که اصلی ترین بخش آن توجه به توانمندیهای داخلی و دستیابی به اهداف صادراتی است، می طلبد تا با ایجاد نشاط در این بنگاه ها به نوعی برای 96 درصد از اشتغال کشور برنامه ریزی منسجمی داشته باشیم، چون با توسعه اشتغال در این بخش اقتصادی میتوان به افق های صادراتی بیشتری دست یافت.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها