سهم 8 درصدی ماینرهای ایرانی از بازار رمز ارزها/ مصرف برق خانگی در کشور هشت برابر ظرفیت نیروگاه‌ها است | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سهم 8 درصدی ماینرهای ایرانی از بازار رمز ارزها/ مصرف برق خانگی در کشور هشت برابر ظرفیت نیروگاه‌ها است

  • یکشنبه 05 بهمن 1399 00:38
  • شناسه 49611
سهم 8 درصدی ماینرهای ایرانی از بازار رمز ارزها/ مصرف برق خانگی در کشور هشت برابر ظرفیت نیروگاه‌ها است

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: در مورد مصرف برق برای استخراج رمز ارزها در کشور شایعات زیادی پخش شد که هیچ کدام از آن‌ها واقعیت نداشت. علت قطعی‌های اخیر برق مصرف بالای انرژی در بخش خانگی است.

مصطفی صفاری عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا به توضیح رمز ارزها پرداخت و گفت: از گذشته تا کنون بحث پول بوده و پول چهار مشخصه اصلی داشت وسیله مبادله، وسیله سنجش ارزش، وسیله ذخیره ارزش و وسیله پرداخت های آتی . از صد سال پیش پول های اعتباری آمدند که یک بانک مرکزی و یک صادرکننده داشت که به اعتبار امضای رئیس کل بانک مرزی و وزیر اقتصاد این کاغذ اعتبار میگرفت. اشکال این پول ها این بود که وقتی پول جا به جا می شد که بانک مرکزی به عنوان ایجاد کننده پول، اجازه این جابه جایی را بدهد. اینگونه کشورهای سلطه گر توانستند با این پول های اعتباری، تحریم های ظالمانه ای را بر کشورهای مختلف از جمله ایران به کار بگیرند.

وی افزود: تا اینکه سال 92 ایده ارز رمز نگار آمد که در محیط اینترنت بود و مثل یک کیف رمزی است و طراحی آن طبق الگوریتم های پیچیده کامپیوتری صورت میگیرد. همه اعضا رونوشت این رمزها را دارند و هر اتفاقی در شبکه بیافتد همه ناظر هستند و بانک‌های مرکزی و دولت ها در این شبکه معنی ندارد و اجماع جهانی در فضای اینترنت معنی دارد و ارزهای بسیاری تعریف شد. در کشورهای مختلف کارهایی مانند پرداخت حقوق ، مالیات ، خرید خانه و ... با این دسته از ارزها قابل انجام است .

این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این که در این ماینینگ به چهار چیز احتیاج است ادامه داد: سخت افزاری که میلیون ها رمز را در کسری از ثانیه می فرستد و چک میکند. برق روشن کننده این وسایل، اینترنت نقطه به نقطه و نرم افزار برنامه نویسی آن.

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در مورد برق مصرفی این ماینینگ ها گفت: درست است مصرف یک ماینر زیاد است اما سهم ماینرها در ایران براساس اطلاعات داده شده هشت درصد کل ماینرهای جهان است.  اگر این عدد درست باشدمصرف برق آن در حدود 500 تا 600 مگابایت است که می شود چیزی حدود شش درصد برق تولیدی یک نیروگاه بزرگ. در کشور حدود 120 نیروگاه در  وجود دارد. اما در فضای مجازی این شایعات را بوجود آوردن که 27 برابر شهر تهران برق مصرف میکند که این یک بزرگ نمایی است و در قیمت قبض مصرفی آنها یارانه محاسبه نمی شود.

وی افزود: به علت اینکه در ایران قیمت برق خیلی ارزان است هر کس ممکن است به صورت غیرمجاز بخواهد این کار را انجام بدهد و ما تا کنون با کمک نیروی انتظامی و گزارش های مردمی توانسته ایم حدود 260 مگابایت مصرف غیرمجاز برق را در این زمینه کشف کنیم البته از روی داده کاوی روی کنتر برق و رفتار مصرفی میتوان به راحتی  شناسایی کرد. خاموشی های اخیر ربطی به این ماینر ها ندارد و متاسفانه مصرف برق خانگی هشت برابر مصرف نیروگاه ها برق است و اگر تنها ده درصد در بخش خانگی و تجاری صرفه جویی داشته باشیم برق نیروگاه ها نیز تامین میشود.

علی بابک نیا دبیر کارگروه ماینینگ انجمن بلاکچین ایران گفت: ما درخصوص قانونگذاری و تعیین چهارچوب مقررات درمود استخراج رمز ارزها و نحوه به کارگیری از ارز حاصله و درآمدهای حاصله از آن در اقتصاد کشور مصوبات قانونی و چهارچوب های تعیین شده برای این حوزه را داریم و کشور در حال حاضر به این نوع فعالیت وجه قانونی و رسمی به ما داده است و سه مصوبه رسمی هیئت وزیران را داریم.

وی افزود: مصوبه به رسمیت شناختن صنعت استخراج رمز ارز در حیطه اختیارات وزارت صمت درخصوص صدور و تامین مجوزها و ایجاد زیرساخت ها و همچین وزارت نیرو و شرکت ملی گاز است. و این سازمان‌هاموظف به تامین انرژی مورد نیاز این صنعت البته با نرخ میانگین صادراتی برای فعالان این حوزه شده اند.

سعید خوشبخت رئیس هیئت مدیره شرکت بیترا گفت: ما به صورت تصادفی و برای معدود دفعاتی این اتفاق افتاد که در یک چیزی در کشور مزیت صادراتی پیدا کردیم نه بر اساس تلاش های خودمان بلکه بر اساس مزیت منطقه ای و اتفاقی که افتاد به جای توسعه این مزیت و تبدیل شدن به مراکز اصلی ماینینگ در دنیا، کل فرآیند قانون گذاری ما به سمتی رفت که کسی در این زمینه فعالیت نکند.

وی افزود : در زمانی که بازدهی این فعالیت بسیار خوب شده بود با 12 برابر کردن نرخ زیرساخت‌ها مسیر را منحرف شد و به جای حمایت، تعرفه های انرژی را افزایش دادند.  همین موضوع سبب ساز ایجاد فساد در آن شد و بازدهی آن را پایین آورد به طوری که  فرد در حال فعالیت در این صنعت یا باید این فضا را ترک می کرد یا باید میرفت سراغ امکانات غیرقانونی مانند برق دزدی و افزایش معنا دار نرخ انرژی در آن زمینه های فساد در آن را به وجود آورد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها