مراسم افتتاح رسمی شبکه ایران کالا | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مراسم افتتاح رسمی شبکه ایران کالا

 • یکشنبه 13 اسفند 1396 08:55
 • شناسه 15514
مراسم افتتاح رسمی شبکه ایران کالا

رییس سازمان صدا و سیما در مراسم افتتاح رسمی شبکه ایران کالا اظهار کرد: با توجه به کارکردهای رسانه ملی تصمیم گرفتیم تا شبکه ایران کالا را به منظور کمک به شرکت­ها و صنایع کوچک و متوسط تاسیس کنیم.

 افتتاح رسمی شبکه ایران کالا که حدود یک سال از پخش آزمایشی آن می گذرد، در استودیو ۱۲اسفند با حضور مادر شهیدان هادی  انجام شد که از طریق نمایشگر در مرکز​ همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما پخش شد.

افتتاح شبکه

 

به گزارش شبکه ایران کالا  در این مراسم که از ساعت 20  در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد، عبدالعلی علی‌عسکری (رییس سازمان صدا وسیما)، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، محمد گلریز خواننده، داریوش ارجمند، پوران درخشنده، حمید استیلی، عزت الله مهرآوران، زابلی  زاده مدیر شبکه ایران کالا، شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، وحید حقانیان معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری، آقایان کاتبی و حسن پور و پروانه مافی از نمایندگان مجلس، کارآفرینان و فعالان اقتصادی... حضور داشتند.

 

 

علی عسکری در مراسم افتتاحیه شبکه ایران کالا درباره ایده اصلی تاسیس این شبکه تلویزیونی اظهار کرد: در چند سال گذشته مقام معظم رهبری گفتمان انقلابی و پیشروی اقتصاد مقاومتی را مطرح و در همین راستا نیز امسال را سال اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال عنوان کردند که در همین راستا ما در رسانه ملی نیز تلاش کردیم تا در همه برنامه­‌های این موضوع را دنبال کنیم، اما در عین حال به فکر یک کار جهادی، میان بر و تاثیرگذار نیز بودیم.

افتتاح شبکه

 

او با اشاره به افزایش شرکت­‌های دانش‌بنیان، ادامه داد: با توجه به اینکه گسترش حجم اشتغال و تولید به صورت توامان در کوچک و متوسط و دانش بنیان، تصمیم گرفتیم برای معرفی این شرکت­ها و کالاهای ایرانی شبکه تلویزیونی ایران کالا را طراحی و راه­‌اندازی کنیم. به هر حال شرکت­‌های بزرگ توانایی سیاست­‌های بازرگانی و تبلیغات در رسانه‌­های تصویری، صوتی و مکتوب را دارند، اما صنایع متوسط و دانش­بنیان این توان را ندارند و به همین خاطر هم تعامل آنها با بازار کم می­‌شود و در آینده آسیب­‌های جدی خواهند دید.

رئیس سازمان صداوسیما افزود: با توجه به کارکردهای رسانه ملی تصمیم گرفتیم تا به منظور کمک به شرکت­ها و صنایع کوچک و متوسط که به نسبت اشتغال­زا تر از صنایع بزرگ هستند و توان رقابت با صنایع جهانی را نیز دارند، شبکه­ای تاسیس کنیم. البته ما در رسانه ملی به شرکت­‌های بزرگ نیز کمک کرده‌­ایم. سال گذشته تصمیم گرفتیم به صنایعی که تولید ایرانی دارند و از متخصصین و کارآفرینان ایرانی نیز بهره می­‌گیرند، به میزان شغلی که تولید می­‌کنند، آنتن رایگان برای تبلیغات در اختیار آنها قرار بدهیم که این فرآیند همچنان در جریان است و چند هزار کارخانه در این طرح ثبت‌­نام کرده­‌اند. اما ما عنوان نمی­‌کنیم که کدام شرکت­‌ها و صنایع رایگان و کدام با هزینه در آنتن سانه ملی تبلیغات می­‌کنند.

 

علی ­عسکری با اشاره به رشد روزافزون شرکت‌­های دانش­‌بینان،خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش این صنایع دیگر آنتن شبکه­‌های مختلف گنجایش این حجم از تبلیغات را نداشت و به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا شبکه‌­ای جداگانه برای برای این موضوع طراحی کنیم که به طور مستمر در طول شبانه­‌روز برای شرکت­‌های کوچک و دانش­‌بنیان کار تبلیغاتی انجام دهد.

او با تاکید بر اهمیت کارآفرینی و تاثیر آن بر اقتصاد کشور، گفت: کسانی که در این کشور کار تولید می­‌کنند، انسان­های گرانقدری هستند که باید آنها را تکریم کنیم. اگر ملتی بازار خود را در اختیار بیگانگان قرار دهد، در واقع بالاترین توان اقتصادی خود را در اختیار آنها قرار داده است که این موضوع خلاف مصلحت است. ما باید بتوانیم بازارمان را خودمان سیراب کنیم؛ چرا که ملتی که بازار خود را در اختیار بیگانگان قرار دهد زیان خواهد کرد.

رئیس سازمان صداوسیما یادآور شد: در زمان صدراسلام، حضرت محمد (ص) دست کارآفرین و کارگر را بوسید. آن زمان استعمار اقتصادی همانند امروز معنا نداشت و امروز اهمیت این موضوع بسیار بیشتر است. ما باید دستان و باززوان کارآفرینان و تولیدکنندگان داخلی را ببوسیم و آنها را تکریم کنیم.ما در شبکه ایران کالا می­‌خواهیم به تمام کارآفرینان و مدیرانی که در این شرایط سخت فعالیت می‌­کنند بپردازیم و به همه آنها سرویس رایگان بدهیم، کالاهای آنها را معرفی و در بازار فروش از آنها حمایت کنیم.

علی­ عسکری در ادامه سخنان خود خطالب به زابلی زاده، رئیس شبکه ایران کالا اظهار کرد که این شبکه نیاز به یک سایت کامل و پیشرفته دارد تا بتواند محصولات شرکت‌­های مختلف را معرفی کند و در صورت چندزبانه بودند نیز می­‌تواند زمینه‌های صادرات را نیز فراهم کند.

او همچنین از دولت خواست در این مسیر به سازمان صداوسیما کمک کند تا مسیر پیشرفت صنایع و کارآفرینان داخلی هموارتر شود.

دکتر زابلی زاده مدیر شبکه ایران‌کالا در ادامه مراسم بیان کرد: لازم می‌دانم در آغاز سخن خود به عنوان سرباز فرهنگ و رسانه از دکتر علی‌عسگری به دلیل همت‌شان در اعتلای منویات مقام معظم رهبری و ثبات قدم در راه اقتصاد مقاومتی تبریک بگویم. رسانه‌ها نقش اساسی در توسعه همه‌جانبه جوامع دارند. جریان آزاد اطلاعات از طریق رسانه بر فکر و اندیشه مردم تاثیر می‌گذارد و آنها را به شکل آگاهانه برای فعالیت در عرصه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... توانمند می‌کند. به دلیل ارائه مفهوم اقتصاد مقاومتی در سال‌های اخیر و تاکید بر حمایت از تولیدات داخلی با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری وظیفه رسانه‌ها ایجاب می‌کند که برای تحقق فرمایشات رهبری که در این جهت که ضامن بقا و حفظ استقلال و خودکفایی کشور بکوشند.

 

افتتاح شبکه

 

مدیر شبکه ایران کالا با اشاره به نقش رئیس صداوسیما در تاسیس این شبکه اظهار کرد: رئیس صداوسیما با تمام تنگناهای مالی و اجرایی برای دستیابی به اهداف تصمیم گرفتند که شبکه ایران‌کالا با حمایت خدماتی و تولید داخلی ایجاد شود. بنابراین به من ماموریت راه‌اندازی شبکه ایران‌کالا داده شد. حمایت از بازار، تولید و سرمایه ایرانی، توسعه اشتغال، ارتقای کیفیت کالا و خدمات، تحقق عدالت با تاکید بر صنایع کوچک و متوسط ماموریت این شبکه است و در چارچوب سیاست اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، ترویج مصرف داخلی، کمک به ارتقاء سطح استاندارد کالا و کمک به توسعه اشتغال پایدار اهداف تبلیغات ایران‌کالا است.

او ادامه داد: این شبکه در چشم‌انداز خود تلاش می‌کند که برترین حامی تولیدات و مورد اعتمادترین مرجع اطلاعات اقتصادی باشد. الگوسازی و خدمات داخلی به ویژه برای صنایع کوچک و متوسط، اصلاح بینش و نگرش در مصرف و تولیدات داخلی، ارتقا فرهنگ کار و بسترسازی ارتقای فرهنگی بهتر و روحیه امید به آینده از جمله برنامه‌سازی‌های شبکه ایران‌ کالا در تعامل با بخش‌های مختلف اقتصاد ملی و ارتقای سطح فرهنگی جامعه نسبت به تولید است.

زابلی‌زاده به نقش شبکه‌های اجتماعی در این راستا اشاره کرد و گفت: بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی در دامنه شبکه و تبدیل شرکت‌کنندگان منفعل به فعال با استفاده از روش‌های متنوع از اولویت‌های رسانه‌ای شبکه ایران‌کالا است.

 

 

او گزارشی از عملکرد شبکه ایران‌کالا در سال گذشته تا به امروز ارائه داد و اظهار کرد: 50 هزار دقیقه برنامه در قالب‌های مختلف مانند تیزر، مستند و... ساخته شده است. همچنین 4050 دقیقه برنامه زنده به منظور تبلیغ کالا و معرفی کالا و خدمات ایرانی و مطرح کردن مشکلات صاحبان کار داشتیم همچنین 2380 رویداد اقتصادی مانند نمایشگاه، همایش‌ها و کمیسیون‌های اقتصادی را معرفی کردیم. آنچه مورد انتظار ماست این است که تولیدکنندگان این شبکه را متعلق به خود بدانند و از دولت، مجلس و دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی درخواست داریم در چارچوب حمایت از تولیدات داخلی و خدمات این شبکه را مورد حمایت مادی و معنوی خود قرار دهند.

 

شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد: گاهی دلم می‌خواست که این گفتمان و فرهنگ‌سازی برای اقتصاد مقاومتی که در فرمایشات مقام معظم رهبری آمده است، پررنگ‌تر شود. آقای علی‌عسگری شما کار باارزشی کردید و قدم در راهی که باید می‌گذاشتید، گذاشتید.

افتتاح شبکه

 

او در ادامه از صداوسیما تشکر کرد و گفت: صنعت ایران سیر صعودی و افول فراوانی در این مدت داشته است. ما در گذشته نه‌چندان دور رشد منفی 10 درصد را داشتیم که برای ما ناخوشایند بود. خوشحال هستیم که با همت صنعتگران علی‌رغم فشارهای نظام سلطه توانستیم برخیزیم و همچنین روند رو به رشد صنعتی ما آغاز شد. هرچند که بر پیکره صنعت ما زخمی وجود دارد اما شکوفایی نیز در این راستا است.

شریعتمداری اظهار کرد: 4700 واحد صنعتی در 10 ماهه گذشته آغاز به کار کرده‌اند و در عرصه تولید رویش ما بهتر بوده است. ما با اینکه مشکلاتی در حوزه پیرامونی داریم اما در حوزه صنعت شاهد واحدهای جدیدی بودیم که رشد داشته و نشان می‌دهد فعالان اقتصادی نسبت به آینده خود امیدوار هستند. ما تلاش کردیم که با همراهی مجلس و نمایندگانی مانند آقای کاتب و حسن‌پور قدم‌های خوبی را در راه بودجه 97 برداریم.

او ادامه داد: مشکلات ما ضرورت نوسازی صنعتی است که برای حل آن تامین منابع مالی مهم است. 32 هزار میلیارد ریال در بودجه 97 برای نوسازی پیش‌بینی شده است. مشکل دیگر ما تقاضا است که در سال 92 و در شروع دولت جدید قدرت خرید ما به سال 82 بازگشته بود و در سال 96 نیز توانستیم مانند سال 91 شویم که باز هم عقب هستیم اما روند رو به رشد هم داشته‌ایم.

شریعتمداری با اشاره به فضای مجازی بیان کرد: روند تبلیغات به صورت شتابنده‌ای به سمت فضای مجازی در حال حرکت است و عرصه شبکه‌های اجتماعی، سایت‌ها و... گسترش یافته است. با وجود روزنامه‌های آنلاین، گوگل و... همچنان تلویزیون به عنوان مهمترین مرکز تبلیغاتی جایگاه خود را دارد. به دلیل اینکه تلویزیون می‌تواند با جذابیت‌های بصری، صوتی و چهره‌های مشهور باوری را برای مصرف کالاهای ایرانی میان مردم ایجاد کند. ما باید در شبکه ایران‌کالا فرهنگ مصرف و کالای ایرانی را بیشتر از تبلیغ یک برند خاص مورد توجه قرار دهیم. فرهنگ‌سازی از ایجاد یک برند خاص ایرانی بهتر است و امیدوارم اندیشه مسمومی که معتقد است کالای ایرانی بی‌کیفیت است را از بین ببریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ما در عرصه تبلیغات ایرانی شبکه‌های گسترده‌ای را داریم و در حال حاضر شورای حمایت برندسازی را در وزارتخانه‌ها ایجاد کرده‌ایم. در آینده نزدیک استارتاپ‌ها در راس بالاترین ایجادکننده‌های درآمد و ثروت خواهند بود و سازمان صنایع کوچک در خدمت شبکه ایران‌کالا است تا بتوانیم این کار را توسعه دهیم.

حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز دراین مراسم با تشکر از رئیس صداوسیما اظهار کرد: خوشبختانه کشور ما علی‌رغم همه محدودیت‌ها در منابع آب با همت تولیدکنندگان توانسته است بخش عمده‌ای از نیاز کشور را تامین کند و 70 میلیارد دلار تولید محصولات غذایی ما است. با توجه به کمبود آب توانسته‌ایم روز به روز وابستگی محصولات غذایی‌مان را به خارج از کشور کاهش دهیم. با توجه به چگونگی تولیدات‌مان راهی نداریم و باید محصولات قابل عرضه ایجاد کنیم تا در زمان مناسب در بازارهای داخلی و جهانی آنها را ارائه دهیم. بنابراین بحث برند و معرفی کالا مطرح می‌شود و امیدواریم با کمک رسانه ملی بتوانیم به اهدافمان که تولید بیشتر است، برسیم.

 

 

افتتاح شبکه

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری نیز با ارائه تاریخچه‌ای از دانشجویان کشور اظهار کرد: ما اول انقلاب 170 هزار دانشجو داشتیم که 100 هزار نفر از آنها در خارج از کشور که بیشتر هم در کشور آمریکا تحصیل می‌کردند، حضور داشتند. همچنین در حال حاضر 4 میلیون و 7 هزار دانشجو داریم که 48 هزار دانشجو در خارج از ایران تحصیل می‌کنند و بقیه آنها در داخل کشور حضور دارند. با توجه به اینکه تعداد دانشجویان افزایش پیدا کرده است اما رشد اقتصادی ما و درآمد سرانه‌مان تغییری نداشته است و ما در اقتصاد دانش‌بنیان دنبال آن هستیم که بفهمیم دانش چگونه می‌تواند تبدیل به ثروت بشود.

 

 

افتتاح شبکه

 

او ادامه داد: در حال حاضر 3500 شرکت دانش‌بنیان داریم و هزاران استارتاپ در کشور وجود دارد. این نسل جوان در حال وارد شدن به حوزه اقتصاد است و شرکت‌هایی را در این راستا تاسیس می‌کند. بنابراین شبکه ایران‌کالا می‌تواند فرهنگ کارآفرینی را ایجاد کند و این شبکه باید از این افراد الگویی بسازد و آنها را نشان دهد.

ستاری گفت: ما در سال گذشته جشنواره ایران‌ساخت را داشتیم و سال آینده هم اگر شبکه به ما کمک کند این جشنواره را برای بار دوم به خوبی برگزار خواهیم کرد. حرکت جدید آقای علی‌عسگری برای ما مهم است و حدود یک سال با ایشان در شبکه ایران‌کالا همکاری نزدیک داشتیم و مدیون زحماتی هستیم که ایشان در دوره خود داشته‌اند و امیدواریم که این حرکت ادامه پیدا کند.

پروانه مافی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان آخرین سخنران اظهار کرد: از آقای علی‌عسگری برای ایجاد این شبکه تلویزیونی تشکر می‌کنم. ما در مجلس برای رفع موانع و مشکلات پیش‌روی استارتاپ‌ها در فراکسیون تولید و اشتغال تلاش می‌کنیم تا بتوانیم بخشی از مشکلات را حل کنیم البته تا اندازه‌ای نیز این هدف به دست آمده است. از طریق شبکه ایران‌کالا می‌توانیم این فعالیت را توسعه دهیم. ما باید جوانان را باور کنیم تا تحول در تمامی عرصه‌ها اتفاق بیفتد و من به تمامی وزرا و مسئولین نیز توصیه می‌کنم تجربه با استفاده از ظرفیت جوانان را داشته باشند.

Image result for ‫پروانه مافی نماینده مجلس شورای اسلامی‬‎

در پایان مراسم نیز از داریوش ارجمند، حمید استیلی، پوران درخشنده، محمد گلریز و عزت‌الله مهرآوران به عنوان حامیان تولید داخلی تقدیر به عمل آمد.

این مراسم به طور زنده از شبکه ایران‌کالا پخش شد و بخش‌هایی از آن نیز از شبکه خبر به روی آنتن رفت. در حاشیه این مراسم نیز نمایشگاهی با حضور نمایندگان معاونت علمی ریاست‌جمهوری، بنیاد برکت، سازمان فناوری و اطلاعات، کمیته امداد، جهاد دانشگاهی، سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و کمیته امداد برگزار شد و دستاوردهای گروه‌های مختلف علمی، صنعتی و خدماتی در معرض بازدید قرار گرفت.
 انتهای پیام....

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

 • تولید داروهای دانش بنیان

  بارکد

  تولید داروهای دانش بنیان (518)

  مهمانان حضوری : آقایان خانم مریم مهاجری مدیرعامل شرکت دانش بنیان فناوری نانو دارو البرز و سید جواد مولی دبیر علمی کنگره بین المللی ژنتیک. در این برنامه درباره تولید داروهای دانش بنیان، تجاری سازی محصولات دانش بنیان و مشکلات در این حوزه صحبت کردیم.

 • شرکت تولیدی کفش باران

  چرخ

  شرکت تولیدی کفش باران (1)

  شرکت تولیدی کفش باران بیوگرافی و هدف شرکت تولیدی کفش باران پس از گذشت حدود ربع قرن از فعالیت متمرکز و تخصصی در زمینه تولید انواع کفش با برخورداری از نیروهای کارآمد و متخصص با استفاده از نوین ترین فرآیندهای تولیدی در خدمت صنعت کفش کشور می باشد. کفش باران با تلاش مستمر، در راستای ارتقای کیفیت ماندگار ، و با ارائه ی محصولات خود با قالبهای طبی در کاربری مردانه و زنانه و با توجه به حفظ سلامتی کمر و زانو عرضه می نماید.

 • شرکت تولید کفش دنیلی جلفا

  تعادل

  شرکت تولید کفش دنیلی جلفا (1)

  شرکت تولید کفش دنیلی جلفا شرکت دنیلی جلفا، با تولید انواع کفش های مد روز دنیا، تلفیقی از هنر تولید کفش دست دوز سنتی با ترکیب طراحی مدرن است. تاکید ویژه به جزئیات در تولید، مزایای بسیار قدرتمندی را برای دنیلی به ارمغان آورده است.

 • باشگاه و مرکز پرورش اسب هرندی

  صنایع تهران و دماوند

  باشگاه و مرکز پرورش اسب هرندی (32)

  این باشگاه به تربیت و پرورش اسب زیبای عرب، کرد، دره‌شور و دیگر نژادهای معروف اصیل یا بومی اختصاص یافته است و در کنار آن نگهداری حرفه‌ای از اسب و آموزش سوارکاری را نیز در برنامه دارد.

 • صندوق حمایت از توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی شهرستان دشتستان

  صنایع بوشهر

  صندوق حمایت از توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی شهرستان دشتستان (31)

  هدف از تاسیس دادن وام های کم بهره و آسان برای ایجاد اشتغال زنان روستایی کمک به بهبود اقتصاد و معیشت خانواده-جلوگیری از مهاجرت روستاییان

خبر آگهی

 • خبر آگهی

  خبر اگهی

  خبر آگهی (654)

  خبر آگهی ساعت 14 مورخ 98/05/13_ ورود 4 میلیون تن کالای اساسی به بنادر کشور _ پرداخت 320 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در استان گلستان _ تولید 50 هزار تن محصولات باغی در استان مرکزی _ و در آخر گزارشی از روستای رباط باغ ملک همراه با تصاویر گردشگری این روستا

آخرین خبرها