خداحافظی با مردی که صنعت کامیون سازی در ایران را شکل داد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

خداحافظی با مردی که صنعت کامیون سازی در ایران را شکل داد

 • پنجشنبه 10 مرداد 1398 00:23
 • شناسه 39076
خداحافظی با مردی که صنعت کامیون سازی در ایران را شکل داد

اصغر قندچی که امروز برند عظیم ساخته شده به دست او تبدیل به شرکت «سایپا دیزل» شده و هزاران نفر در کارخانه‌های متصل به آن مشغول به کارند، توانست صنعت کامیون‌سازی ایران را متحول کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا،  اصغر قندچی، موسس شرکت ایران کاوه و پدر صنعت کامیون ایران، هفتم مرداد در سن ۹۱ سالگی در بیمارستان مهر درگذشت.

اصغر قندچی، موسس شرکت «ایران کاوه» که به نوعی نماینده کامیون‌های «ماک» در ایران بود، شامگاه دوشنبه 7 مرداد درگذشت. قندچی یکی از کارآفرینان بزرگ اوایل دهه ۴۰ شمسی در اقتصاد ایران است؛ دورانی طلایی و صنعتی که نمایندگی آن را چهره اقتصادی مشهور ایران، علینقی عالیخانی به عهده دارد که همین یک ماه پیش در آمریکا ‌دار فانی را وداع گفت.

نام اصغر قندچی در این دوره صنعتی شدن اقتصاد ایران به دست کارآفرینان بخش خصوصی، در کنار نام‌هایی چون برادران خیامی، جعفر اخوان، برادران خسروشاهی، برادران لاجوردی، خلیل ارجمند، رحیم متقی‌ایروانی و رضا نیازمند قرار می‌گیرد. کلیدی‌ترین مردان صنعتی ایران که سبب تحول گسترده‌ای در صنایع ایران در دهه ۴۰ و ۵۰ شدند. اما اصغر قندچی که امروز برند عظیم ساخته شده به دست او تبدیل به شرکت «سایپا دیزل» شده و هزاران نفر در کارخانه‌های متصل به آن مشغول به کارند که بود و چگونه توانست صنعت کامیون‌سازی ایران را متحول کند که با عنوان «پدر صنعت کامیون‌سازی» از او یاد شود؟

05-02

کودکی تا گاراژ دروازه قزوین

اصغر قندچی متولد ۱۳۰۷ در تهران در محله قنات‌آباد تهران بود؛ محله‌ای در جنوب شهر نزدیکی‌های میدان اعدام سابق. خانواده‌اش اصالت بازاری داشتند اما پدرش وکیل و درس خوانده بود. آرزوی پدر، ادامه شغل وکالت برای فرزند بود. اما اصغر، ‌کودکی گریزپا و فراری از مدرسه گاه می‌شد که سه ماه به مدرسه هم نمی‌رفت. خودش گفته است که «کلا ۷ کلاس سواد دارد و از بچگی عاشق کار کردن بوده.» آشنایی او با بازار کار و مکانیکی خودرو هم خیلی اتفاقی رخ می‌دهد: «آن زمان ما یک مستاجر داشتیم که کار آهنگری و مکانیکی می‌کرد؛ یک روز رفتم کارگاهش تماشا و از کار خوشم آمد. این شد که جذب همان ‌جا شدم. مدتی بعد هم رفتم تو یک تشکیلاتی که استادکارهاش خارجی بودند؛ یک آلمانی، یک روس و فکر کنم یک استادکار اهل چک آنجا کار می‌کردند. آنها کار تعمیرات انجام می‌دادند که البته بعد از جنگ جهانی دوم هم کلا برچیده شد. من آنجا کار مکانیکی و آهنگری می‌کردم.» این زمانی است که اصغر ۱۶ ساله است. تقریبا در این سن و سال، ‌کارگاه شخصی خودش را در گاراژی حوالی دروازه قزوین راه‌اندازی کرد.

بعد از جنگ جهانی

با پایان جنگ جهانی، خودروهای اسقاطی آمریکایی که در هند، پاکستان، مالزی، ‌چین و ژاپن رها شده و اوراق بودند توسط واسطه‌ها و دلال‌ها به ایران فرستاده می‌شدند. مدتی نگذشت که سیل این خودروهای اوراقی و اسقاطی سر از خرمشهر و آبادان درآورد و به سمت تهران آمد. در گاراژ خیابان قزوین، اصغر قندچی که حالا یک مکانیک جوان است ‌قطعات را سرهم‌بندی کرده و به اصطلاح بازاری‌ها ماشین جمع می‌کرد. او حتی دست به ابتکاراتی در طراحی و بدنه کامیون‌ها زد و کامیون‌ها را تغییر هم می‌داد. او در جایی می‌گوید: «قطعات زیربندی ماک را تغییر می‌دادم چون ما جاده درست در کشور نداشتیم و همگی خاکی بودند و خیلی وقت‌ها زیربندی‌ها آسیب می‌دید. اتفاقا آن زمان یک آقایی هم بود در تهران که نمایندگی ماک را داشت و بعضی وقت‌ها به من قطعه می‌داد، خیلی وقت‌ها برای دیدن کار و تغییراتی که می‌دادم به گاراژ ما می‌آمد و از نزدیک کار را با تعجب نگاه می‌کرد. یا به خاطر دارم که رادیاتورهای کامیون‌ها را بزرگ می‌کردم تا تو جاده‌های آن زمان ایران جوش نیاورند یا حتی موتور را از این به آن می‌کردم، مثلا اگر یک موتور ماک ۱۲۰ اسب بود، من ۱۵۰ اسب روی آن می‌گذاشتم و تقویتش می‌کردم.»

سال‌های طلایی

علینقلی عالیخانی، تکنوکرات اقتصاد خوانده‌ای بود که برعکس بدنه کابینه هویدا، به عنوان یک آمریکا رفته و ذوب در سیاست‌های اقتصادی لیبرالی آمریکا شناخته نمی‌شد. عالیخانی در اوایل دهه ۴۰ زمانی وزیر اقتصاد شد که دولت هویدا و شخص شاه، تحت شدیدترین انتقادها به دلیل سیاست‌های اصلاحات ارزی بودند. منتقدان می‌گفتند که این طرح، ساخته و پرداخته ذهن اقتصاددانان و سیاستمداران آمریکایی است و ایران را وابسته به واردات محصولات کشاورزی می‌کند. تحت همین فشارها بود که شاه به دنبال شخصی بود که تحصیلات اقتصاد داشته باشد اما نه در آمریکا. عالیخانی به عنوان جوانی تحصیلکرده در فرانسه و دانشگاه پاریس و بدون سابقه فعالیت‌های سیاسی متمایل به چپ‌های آن زمان، به شاه معرفی شد. او در دوران وزارت خود یکی از طلایی‌ترین ادوار صنعتی ایران را رقم زد و با تجربه‌ای که در ارتباط با اتاق‌های بازرگانی و شناخت از اقتصاد بخش خصوصی داشت به تقویت بخش صنعت و توزیع فعالیت‌های صنعتی در تمام پهنه سرزمینی ایران مشغول شد. ضمن اینکه سیاست تقویت صنایع کوچک را نیز در پیش گرفت.

در زمان وزارت عالیخانی، ‌یک چهره صنعتی نیز به عنوان معاون صنایع مشغول به کار شد که عمده دلیل پیشرفت‌های صنعتی ایران را باید به دلیل مشاوره‌های وی دانست. رضا نیازمند که از او به عنوان بنیانگذار سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) یاد می‌شود.

اینها را داشته باشید تا به داستان آشنایی اصغر قندچی با رضا نیازمند و علینقی عالیخانی برسیم.

ماموریت برای ساخت کامیون

داستان ساخت کامیون در ایران از همین جا آغاز می‌شود. زمانی که رضا نیازمند، پرسان‌پرسان به گاراژی می‌رسد که به او نشانی اصغر قندچی را داده بودند اما رسیدن آقای نیازمند به این گاراژ خودش داستان دیگری است.

جریان از آنجا شروع شد که نماینده مرسدس بنز، با هدیه کردن یک خودروی شیک و لاکچری مرسدس به ولیعهد وقت، عنوان کرد که به دنبال ساخت کامیون‌های بنز در ایران از طریق مونتاژ قطعات است. او به آقای نیازمند به عنوان رییس «ایدرو» معرفی می‌شود. نیازمند هم از وی برنامه ساخت می‌خواهد. این که چه چیزهایی را سال اول در ایران می‌سازند و در ادامه سال‌های بعد چند درصد این خودرو در ایران ساخته می‌شود؟ گفته می‌شود که نماینده مرسدس بنز هم برافروخته و عصبانی پرخاش می‌کند که «شما می‌خواهید ما در ایران مرسدس بسازیم؟ شما ستاره مرسدس را هم نمی‌توانید تا ۱۵ سال آینده در ایران بسازید.» او بعدها نزد شاه از رفتار رییس ایدرو گلایه می‌کند و شاه نیز به نیازمند ماموریت و در واقع اولتیماتوم می‌دهد که «در مدت ۶ ماه کامیون ایرانی باید ساخته شود.» رییس ایدرو و معاونش برای پیدا کردن راه چاره به سراغ گاراژهای تعمیر کامیون در دروازه قزوین می‌آیند و همه تعمیرکاران نشانی اصغر قندچی را به او می‌دهند. او می‌گوید: «یادم می‌آید داشتم کار می‌کردم که دیدم یک مرد با کت و شلواری شیک وارد گاراژ شد با چند نفر و خودش را معرفی کرد و گفت که معاون وزیر اقتصاد است و برای دیدن کار ما آمده! خلاصه شروع کرد به سوال‌پیچ کردن من که چه کار می‌کنید و چه کار نمی‌کنید و... من هم حسابی همه ‌چیز را توضیح دادم و قطعاتی را که ساخته بودم نشان دادم؛ هر چه من بیشتر تعریف می‌کردم و قطعات بیشتری که خودمان درست کرده بودیم به‌ آنها نشان می‌دادم هیجان‌زده‌تر می‌شدند تا این که گفتم بیایید یک چیز ویژه می‌خواهم به شما نشان دهم، بعد آقای نیازمند و همکارانش را بردم داخل سوله گاراژ و به آنها هیکل کامیونی (بدنه اسبی کامیون) را که با دست ساخته بودم نشان دادم؛ چهره آقای نیازمند در آن لحظه را هیچ‌ وقت از یاد نمی‌برم؛ انگار همین حالا بود، آن قدر خوشحال شد که کم مانده بود من را بغل کند؛ بعد از دیدن گاراژ، نیازمند رفت و گفت که یکی، دو روز بعد بروم وزارتخانه. وقتی رفتم، پرسید اگر ما حمایت کنیم تو کارخانه تولید کامیون راه‌اندازی می‌کنی؟ من هم که عشق تولید بودم سریع گفتم بله. می‌دانید وزارت صنایع واقعا آن زمان در اختیار ما بود، دکتر نیازمند و علیخانی به من گفتند هر کاری داشتی بیا اتاق ما!»

رضا نیازمند در گفت‌وگویی که روی وب‌سایت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرار گرفته، این روایت را کم و بیش تایید می‌کند. او می‌گوید: «مدیرکلی به نام شیرزاد داشتم. به او گفتم برو دروازه ‌قزوین؛ واقعا این دروازه‌ قزوینی‌ها شاهکار می‌زدند در کارشان. او رفت و فردایش آمد و گفت بیا بریم من یکی را پیدا کردم. به یک گاراژ بزرگی رفتیم. دور تا دورش بچه‌ها نشسته بودند. تیر چوبی بود و یک حصیر بالای سرشان. روی خاک، حتی آسفالت هم نبود. مشغول صافکاری ماشین بودند. گفتم: رییس شما کیه؟ گفتند اصغرآقا. گفتم: بروید بگویید بیاید. رفتند و او را آوردند. دیدم اصغرآقا دست داد و شروع به صحبت کرد. گفتم: اینجا چکار می‌کنید؟ گفت: یک فردی کامیون‌های ماک را به ایران وارد می‌کند. این کامیون‌ها خیلی قوی‌اند ولی در راه مشهد اینها جوش می‌آورند. او به من گفته که رادیاتورش را درست کن تا جوش نیاورد. من هم رادیاتور ماک را ساختم. گفتم: تو رادیاتور ساختی؟! گفت: بله. رفتیم دیدیم راست می‌گوید و رادیاتور را ساخته است. دیدم کامیون را از یک طرف می‌برد و به آن قطعاتی را اضافه می‌کند و توانش را بالا برده و مخصوص جاده‌های ایران کامیون جدیدی تحویل می‌دهد. گفت: یک اتاق هم ساخته‌ام. گفتم: برویم آن را ببینیم. دیدم اتاق کامیونی بسیار تمیز و زیبا ساخته است. درش را باز کردم زدم به هم. گفتم: به‌به! همه‌اش را تو ساختی؟ گفت: بله. گل‌گیر و صندلی‌ها را هم ساختیم. گفتم اصغر تو فردا بیا اداره من. گفت برای چه؟ گفتم: من می‌خواهم تو را میلیاردر کنم. خیال کرد دارم شوخی می‌کنم، گفت: چشم می‌آیم. این آقای اصغر قندچی فردای آن روز به وزارتخانه آمد. گفتم: می‌خواهم به شما پروانه ساخت این کامیون را بدهم. چیزی را که خودم با چشم خودم دیدم داری می‌سازی را برو بساز. همه کارهای‌تان را که کردید در سال‌ نهم و دهم بروید دنبال ساخت موتور. گفت: آقا من را گرفتار می‌کنی! بعدا مدام اداره مالیات اذیتم می‌کند. گفتم: آن قدر وضعت خوب می‌شود که تو تمام پول آنها را می‌دهی و جیب‌های‌شان را پر می‌کنی و می‌روند. گفتم: بنشین. به شیرزاد تلفن زدم و گفتم یک پروانه کامیون ماک را به اسم اصغر قندچی صادر کن. گفتم: آقای میردامادی که خیلی فرد پولدار و متمولی است احتمالا به دربار می‌رود و به خاطر صدور پروانه به نام تو اعتراض می‌کند. با همه این حرف‌ها من پروانه را به تو می‌دهم. گفت: آقا من با میردامادی چه کنم؟ گفتم تو کارت نباشد و مقداری صبر کن. گفتم: تو فقط برای من یک جیپ بساز. بلدی؟ گفت: بله. ساخت اتاقش کاری ندارد. شاسی و موتورش را هم می‌توانیم تهیه کنیم و ۲۰ روزه بسازیم. گفتم: برو مشغول باش و از این به بعدش را به من بسپار.»

همکاری با «ماک»

تا این زمان، نمایندگی کامیون‌های «ماک» در ایران با فردی به نام «میردامادی» بود. شرکت او، قطعات کامیون «ماک» را به ایران وارد می‌کرد و در اینجا سرهم می‌کرد. پس از این که دولت ایران حاضر شد تا به آقای قندچی مجوز تولید کامیون‌های «ماک» را بدهد، ‌شرکت اصلی که مقر آن در امریکا بود نیز حاضر به همکاری با این شرکت تازه تاسیس شد. شرکتی که نام آن «ایران کاوه» بود. میردامادی نیز چاره‌ای جز این ندید که شرکت «ایران ‌کاوه» را تاسیس کند و مدیرعاملی آن را به قندچی بسپارد و خود در کرسی رییس هیات‌مدیره بنشیند.

کامیون‌های «ایران کاوه» به صورت ترکیبی از واردات قطعات و ساخت داخلی تولید می‌شد. قندچی نسل بزرگی از صنعتگران ایرانی را تربیت می‌کند و خود نیز کامیون‌های ماک را تا حد بالایی ساخت داخل می‌کند. او کامیون‌های ماک را بر اساس شرایط آب هوایی ایران و شرایط جاده‌ای ایران تقویت می‌کرد. به همین دلیل در آن دوران کامیون‌های تولیدی در ایران مشتریان بیشتری نسبت به محصولات مشابه خارجی داشتند.

در جبهه‌ها

نام قندچی، در بخشی از تاریخ جنگ تحمیلی نیز وجود دارد. جایی که به درخواست سرلشکر فلاحی، فرمانده نیروی زمینی ارتش به دفتر او می‌رود تا یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های فرماندهان جنگ را حل کند. او این جلسه و اقدامات بعدی را اینگونه روایت می‌کند: «(تیمسار فلاحی گفت) خرمشهر و مرزهای کشور درگیر جنگ شده و ما «تانک‌بر» نداریم که تانک‌های ارتش را به منطقه ببرند. گفتم شما ۵۶۰ تا تانک‌بر دارید؛ گفت اینها همه خوابیده است و کار نمی‌کند، گفتم من راه‌شان می‌اندازم، فردا صبح رفتم و ماشین‌ها را دیدم و کار را شروع کردم و چند ساعتی نگذشت که توانستم ۲۰- ۱۵ ماشین را راه بیندازم و به تیمسار فلاحی خبر دادم تا آماده انتقال تانک‌ها و تجهیزات سنگین دیگر به جبهه شوند. حتی برای بنی‌صدر تو جبهه سوال شده و پرسیده بود اینها را کی درست کرده و راه انداخته که گفته بودند قندچی. بعد زنگ زد و دعوتم کرد دفترش و گفت باید مجسمه تو را با طلا درست کنند؛ من هم خندیدم گفتم قبلا درست کردند، نوبت به شما نرسید.»

Image result for ‫اصغر قندچی‬‎

ماک، فرزندش بود

اصغر قندچی در سال ۱۳۵۷، زمانی که به فکر داخلی‌سازی آخرین قطعات «ماک» در ایران بود با وقوع انقلاب مواجه شد. او خود می‌گوید که «برای پیگیری سفارش‌های بر زمین مانده به امریکا رفته و در آنجا با توصیه رفقا و همکارانی مواجه شده که از او خواسته‌اند به ایران برنگردد.» با این حال او به ایران بازگشت. البته در جریان ملی شدن صنایع یک سال پس از انقلاب، کارخانه ایران کاوه از او گرفته و «ملی» شد. اما او که در جمع کارگران کارخانه و پیش از خداحافظی با آنان گفته بود «انقلاب شده و ما هم باید تابعی از انقلاب باشیم و به تولید خود ادامه دهیم» از کارخانه رانده شد و به همان گاراژ قدیمی دروازه قزوین رفت؛ جایی برای تعمیرات کامیون «ماک». او بعدها درباره این روزهای سخت گفته بود: «دیگر هیچ ‌وقت نتوانستم به آنجا بروم، دلم نبود، آنها فرزندم را گرفتند.»

منبع : روزنامه اعتماد

انتهای پیام/

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها

 • بازُفت تکه ای از بهشت

  بازُفت تکه ای از بهشت

  بازُفت در کنار کوه بلند زردکوه و یکی از سرچشمه های رود کارون قرار دارد.با جنگل های عظیم بلوط در میان کوه های بلند از جاذبه های مهم این ناحیه است.

 • ایران، قطب بزرگ تولید شیشه در جهان

  ایران، قطب بزرگ تولید شیشه در جهان

  دبیر انجمن صنفی شیشه: ایران با تولید سالانه ۲۲۰۰ هزار تن انواع شیشه، از کانون‌های اصلی تولید این فرآورده صنعتی در جهان است.

 • جزئیات تسهیلات اشتغال روستایی

  جزئیات تسهیلات اشتغال روستایی

  معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار با اشاره به پرداخت تسهیلات روستایی گفت:از تسهیلات اشتغال روستایی حدود ۱۱.۵هزار میلیارد تومان در بانک ها تصویب شد، حدود ۱۰.۵هزار میلیارد تومان تا کنون پرداخت شده است.

 • آب ملخ، عجیب ترین و ترسناک ترین آبشار ایران

  آب ملخ، عجیب ترین و ترسناک ترین آبشار ایران

  آبشارآب ملخ، یکی از عجیب‌ترین آبشارهای ایران است که ترکیبات خاص موجود در آب آن، تمام ملخ‌های مهاجم را درجا نابود می‌کند. این روستا و چشمه آن نیز به همین علت آب ملخ نام گرفته‌اند.

 • هدیه یک میلیارد دلاری مشعل‌های گاز به صنعت نفت ایران

  هدیه یک میلیارد دلاری مشعل‌های گاز به صنعت نفت ایران

  رئیس منطقه کیش در شرکت نفت فلات قاره ایران با اشاره به انتقال بالغ بر ۸۳ میلیارد فوت مکعب گازهای همراه نفت میادین سیری به کیش، اعلام کرد: با جایگزینی گاز با گازوئیل در سبد سوخت نیروگاه‌های کیش معادل یک میلیارد دلار در مصرف گازوئیل صرفه‌جویی شد.

 • دریاچه گهر

  دریاچه گهر

  آب این دریاچه بسیار زلال است به طوری که کف دریاچه قابل رویت است با جنگل های کوچک و زیبا که تفرجگاه بسیار خوبی برای گردشگران است.

 • دریوک

  دریوک

  دریوک یکی از ییلاقات دیدنی رشته کوه البرز است که طبیعتی بکر و و تماشایی دارد با آبشارهای طبقاتی بسیار زیبا و چشمه ساران فراوان و گل های متنوعی در این منطقه است

 • تالاب انزلی

  تالاب انزلی

   تالاب انزلی در جنوب غربی شهرستان بندر انزلی و در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری از مرکز استان گیلان جای گرفته است. این تالاب از جنوب به صومعه سرا، از شرق به پیر بازار، از شمال به شهرستان انزلی و از غرب به کپورچال و آب کنار انزلی محدود است.

 • جنگل رنگو

  جنگل رنگو

  جنگل رنگو یکی از جنگل های زیبای شمال ایران است که در 15کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان قرار دارد. آبشار زیبایی در این جنگل سرسبز مشاهده می شود. اطراف رودخانه رنگو دارای هوای دلپذیر و خنک می باشد و با درختان سر به فلک کشیده پوشانده شده است.

 • روستای دیگه سرا

  روستای دیگه سرا

  این روستا در۲۰kmتالش بین کوه و دریا قرار دارد ومردمانی مهربان ومهمان نوازی دارد و به زبان تالشی وترکی حرف می زنند . شغل اکثر مردم این روستا کشاورزی و دامداری می باشد و قدمتی۱۰۰۰ساله دارد و می توان گفت پایتخت تالش است.

 • دشت دریاسر

  دشت دریاسر

  دشت دریاسر تنکابن یکی از زیباترین مناطق شمال ایران است که در قسمت جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دوهزار قرار دارد.

 • معرفی «نشان پرداخت» و «نشان بانک»؛ حركت بانک ملی و آپ برای بانکداری دیجیتال

  معرفی «نشان پرداخت» و «نشان بانک»؛ حركت بانک ملی و آپ برای بانکداری دیجیتال

  آپ و بانک ملی از محصولات «نشان بانک» و «نشان پرداخت» رونمایی کردند؛ دو محصولی که به باور مدیران دو مجموعه، می‌تواند گامی بزرگ به سمت بانکداری دیجیتال باشد.

 • تولید سوسیس و کالباس فراسودمند از ماهی در کشور

  تولید سوسیس و کالباس فراسودمند از ماهی در کشور

  یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم وفناوری همدان توانست با تاییدیه ثبت اختراع بنیاد ملی نخبگان برای نخستین بار در کشور و حتی خاورمیانه، سوسیس و کالباس فراسودمند و بدون بو از ماهی تولید و به بازار عرضه کند.

 • چرا بانک ها وام نمی دهند؟

  چرا بانک ها وام نمی دهند؟

  رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه فعلاً این بانک تمرکزی برای تغییر نرخ سود بانکی ندارد، گفت: نرخ سود هدف را شورای پول و اعتبار تعیین می کند.

 • ثبت نام کوله‌برها در سامانه تجارت آغاز شد

  ثبت نام کوله‌برها در سامانه تجارت آغاز شد

  سامانه جامع تجارت در اطلاعیه‌ای با بیان اینکه امکان ثبت تعرفه‌های مجاز برای واردات کوله‌بران در این سامانه فراهم شده، اعلام کرد:پس از ثبت‌ پرونده، کوله‌بران باید برای منشا ارز را اعلام کنند.

 • افت ۳۰ هزار تومانی قیمت کله پاچه در بازار

  افت ۳۰ هزار تومانی قیمت کله پاچه در بازار

  رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: با توجه به ازدیاد کشتار دام، قیمت کله پاچه از ۱۵۰ هزار به ۱۲۰ هزار تومان کاهش یافته است.

 • مقابله با تحریم و سلطه دلار از طریق رمز ارزها

  مقابله با تحریم و سلطه دلار از طریق رمز ارزها

  رمز ارزها که رییس‌جمهوری به کشورهای اسلامی پیشنهاد استفاده از آنها را داده و مدیرعامل بانک ملی نیز از آماده بودن بسترهای راه‌اندازی آنها در کشور خبر می‌دهد، از کارامدترین ابزارها برای مقابله با تحریم‌ها و کاهش سلطه دلار در مبادلات بین‌المللی به شمار می‌روند.

 • بلیت بخت‌آزمایی در فروش محدود خودروسازان

  بلیت بخت‌آزمایی در فروش محدود خودروسازان

  این روزها خرید خودرو در برنامه فروش خودروسازان به خرید بلیت بخت‌آزمایی شباهت زیادی پیدا کرده و شاهد حاشیه بازار۵۰ میلیون تومانی در برخی مدل‌ها هستیم. در این میان، سهمیه‌بندی بنزین نیز تفاوت قیمت خودروهای دوگانه‌سوز و معمولی را تا ۲۰ میلیون تومان بالا برده است.

 • نسل جدید ضدعفونی‌کننده پستان دام، بومی‌سازی شد

  نسل جدید ضدعفونی‌کننده پستان دام، بومی‌سازی شد

  یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم وفناوری دانشگاه تهران موفق به بومی‌سازی نسل جدید ضدعفونی‌کننده پستان دام در کشور شد.

 • چرا قیمت فروش دارو در داروخانه با قیمت روی جلد متفاوت است؟

  چرا قیمت فروش دارو در داروخانه با قیمت روی جلد متفاوت است؟

  سخنگوی سازمان غذا و دارو علت تفاوت در قیمت روی جلد دارو با قیمتی که دارو در داروخانه‌ها عرضه می‌شود را تشریح کرد.

 • آغاز نمایشگاه قیر، آسفالت و عایق‌ها

  آغاز نمایشگاه قیر، آسفالت و عایق‌ها

  یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی قیر، آسفالت، عایق‌ها و ماشین آلات وابسته در تهران آغاز بکار کرد.

 • آغاز به کار سومین نمایشگاه صنعت شیشه

  آغاز به کار سومین نمایشگاه صنعت شیشه

  سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی شیشه و صنایع وابسته آن از امروز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد.

 • ارزآوری ۴۵۰ میلیون دلاری قیر برای ایران

  ارزآوری ۴۵۰ میلیون دلاری قیر برای ایران

  مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی گفت: قیر و آسفالت ایرانی در سال ۹۸ ارزآوری ۴۵۰ میلیون دلاری برای کشور داشته است.

 • ششمین محموله ماشین‌سازی به ترکیه ارسال شد

  ششمین محموله ماشین‌سازی به ترکیه ارسال شد

  ششمین محموله صادراتی کارخانه ماشین‌سازی تبریز طی سال جاری به کشور ترکیه ارسال شد.

 • حضور ایران در نمایشگاه گردشگری «فیتور» اسپانیا

  حضور ایران در نمایشگاه گردشگری «فیتور» اسپانیا

  چهملین دور نمایشگاه بین‌المللی گردشگری «فیتور» اسپانیا با حضور فعال غرفه‌ جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در مادرید گشایش یافت.

 • بازار بی‌رونق هتلداری در کلاردشت با وجود حضور میلیونی گردشگران

  بازار بی‌رونق هتلداری در کلاردشت با وجود حضور میلیونی گردشگران

  شهرستان کلاردشت که از آن به عنوان پایتخت اکوتوریسم یاد می‌شود سالانه میزبان بیش از یک میلیون گردشگر داخلی و خارجی است ولی با این حال به اعتقاد صاحبان مراکز اقامتی به خاطر فعالیت ویلاهای بی نام و نشان، صنعت هتلداری و اقامتی رسمی از رونق چندانی برخوردار نیست.

 • شرکت‌های وابسته به دفتر رهبری در بورس عرضه می‌شوند

  شرکت‌های وابسته به دفتر رهبری در بورس عرضه می‌شوند

  بورس به تدریج توجه همگانی را به خود جلب کرده است. از جهت شفافیت و همچنین کارایی که بورس برای اقتصاد کشور دارد توجه سران دولتی و حکومتی به بازار سرمایه بیش از گذشته معطوف شده است. در این خصوص آخرین اخبار از احتمال واگذاری سهام وابسته به دفتر رهبری در بورس حکایت دارد.

 • بهبود جایگاه جهانی ایران در توسعه دولت الکترونیک +ویدئو

  بهبود جایگاه جهانی ایران در توسعه دولت الکترونیک +ویدئو

  رئیس امور توسعه دولت الکترونیک سازمان اداری و استخدامی کشور در گفتگو با برنامه تحریریه اقتصاد شبکه ایران کالا گفت: بر اساس ارزیابی سازمان ملل رتیه جهانی ایران در توسعه دولت الکترونیک ارتقاء یافته است.

 • افزایش ظرفیت تولید «فولاد ارفع» در سال ۹۹

  افزایش ظرفیت تولید «فولاد ارفع» در سال ۹۹

  مدیرعامل آهن و فولاد ارفع از برنامه افزایش ظرفیت تولید این مجموعه در سال آینده خبر داد.

 • تفاهم نامه «سایپا» با بانک صنعت و معدن

  تفاهم نامه «سایپا» با بانک صنعت و معدن

  بانک صنعت و معدن با شرکت خودروسازی سایپا تفاهم نامه ای به منظور تامین مالی طرح های تولیدی امضا کرد.