مدیرعامل شرکت گرشین: زباله سوزهایی ساخته ایم که مشکل انباشت زباله در شهرها را برطرف می کند | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مدیرعامل شرکت گرشین: زباله سوزهایی ساخته ایم که مشکل انباشت زباله در شهرها را برطرف می کند

  • پنجشنبه 28 شهریور 1398 11:57
  • شناسه 39513
مدیرعامل شرکت گرشین: زباله سوزهایی ساخته ایم که مشکل انباشت زباله در شهرها را برطرف می کند

مهندس آل علی در گفتگوی اختصاصی با شبکه ایران کالا از آمادگی شرکت گرشین برای برطرف کردن مشکل انباشت زباله در شهرهای شمالی کشور با استفاده از زباله سوزهای تولید داخل خبر داد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، واحد صنعتی گرشین با تجربه ۲۷ ساله در طراحی و تولید کوره های لاشه سوز و زباله سوز در شمار پیشگامان این صنعت در ایران بشمار می آید.
گرشین تاکنون ده ها پروژه ساخت کوره زباله سوز را با موفقیت به انجام رسانده است.سالها تجربه ، پشتوانه ما در ساخت محصولاتی کارآمد و مطمئن بوده و از این رهگذر کسب رضایت مشتریان و کمک به حفظ محیط زیست ایران عزیزمان حاصل گردیده است.

این شرکت چندی پیش با ارتقاء فنی دستگاهها موفق به دریافت تاییدیه سازمان محیط زیست شد و قرار است صادرات محصولاتش را به کشورهای منطقه نیز صادر کند.

شبکه ایران کالا در گفتگویی اختصاصی با مدیرعامل این شرکت، روند خودکفایی ایران در تولید دستگاه های زباله سوز را پیگیری و جویا شده که متن این مصاحبه به شرح زیر است:

چگونه از تعمیر کوره‌های زباله سوزی در دهه 60 به ساخت کوره‌های زباله سوزی بدون دود و بو رسیدید؟

اولین انگیزه برای بومی سازی این دستگاه، نیاز مملکت به چنین دستگاهی بود. ما در ابتدا آشنایی کاملی با این دستگاه نداشتیم اما پس از نصب اولین دستگاه در دانشگاه شهید چمران اهواز به فکر تولید داخلی این دستگاه افتادیم.

ما در دهه 60  در حوزه لاشه سوزی فعالیت می‌کردیم. این دستگاه در کشتارگاه‌ها و دامپزشکی ها استفاده می‌شد. با توجه اینکه سوزاندن لاشه ها به مراتب از دفن آن کم زیانتر بود و آسیب کمتری به محیط زیست می‌زد، نیاز به ساخت و بومی کردن این دستگاه ایجاد شد و توانستیم اولین دستگاه تولیدی خودمان را در دامپزشکی زنجان نصب و راه اندازی کنیم.

در حال حاضر کدام کشورها در ساخت کوره های زباله سوزی پیشرو هستند؟

آلمان و انگلیس بیشترین سهم را در تولید و ارتقاء کیفیت دستگاه‌های زباله سوز دارند. البته کشورهای دیگری همچون امریکا و چین هم در این زمینه فعالیت می‌کنند.

آیا ساخت دستگاه زباله سوز توسط شرکت گرشین به صورت 100 درصد داخلی است؟

ما از ابتدا سعی کردیم که این دستگاه به طور کامل در داخل کشور ساخته شود و به بومی سازی برسیم. درواقع عقیده مان بر این بود که باید از ظرفیت‌های داخل برای تولید دستگاه استفاده کنیم. ما تمام تلاشمان را کردیم که این دستگاه به طور کامل با قطعات و تجهیزات ایرانی ساخته شود و اکنون به غیر از سیمان فرانسوی که در سقف این دستگاه استفاده شده، تمامی قطعات آن ایرانی است.

گرشین

میزان آلایندگی این دستگاه چقدر است و تا چه حد استانداردهای زیست محیطی را رعایت کرده است؟

ما در لاشه سوزی، استانداردهای زیست محیطی را رعایت کرده و گواهینامه آن را نیز اخذ کرده‌ایم. در سوزاندن سایر زباله‌ها نیز با توجه به جنس هر زباله، فیلترازیسیون مخصوص آن را نصب می‌کنیم تا کمترین آسیب به محیط زیست وارد شود.

چه ارگان ها و شرکت هایی مشتری محصولات شما هستند؟

دامپزشکی ها، شهرداری ها مشتریان دستگاه های لاشه سوز و زباله سوز هستند. اخیرا نیز سازمان بهشت زهرا خواهان دستگاه‌های زباله سوز شده تا البسه متوفیان به جای دفن شدن، سوزانده شود.

 

در ساخت این دستگاه چه موانع و مشکلاتی داشتید؟

در ابتدا فکر نمی کردیم که بتوانیم قطعات مربوط به ساخت این دستگاه را در ایران پیدا کنیم اما پس از پیگیری های فراوان توانستیم اکثر قطعات را در داخل کشور تامین کنیم.

 

در فروش این دستگاه به چه موانعی برخورد کردید؟

مشکل اصلی ما اینست که هنوز در کشور ضرورت استفاده از دستگاه‌های زباله سوز تبیین نشده است. اکنون مشکل اصلی شهرهای شمالی کشور انباشت زباله است و راهکار درستی برای نابودی آن اعمال نمی شود. در حالیکه دستگاه‌های زباله سوز می تواند با کمترین آسیب به محیط زیست، زباله های انبار شده را امحا کند.

گرشین به چه معناست؟ آیا به دنبال زیباترکردن نشان و برندسازی آن تمهیداتی اندیشیده اید؟

گرشین کلمه ای کُردی و به معنای شعله آبی است. آبی نماد پاکی و تمیزی است. با توجه به اینکه کار شرکت ما سوزاندن زباله به روش صحیح و کم خطر است از اینرو از نامی  ایرانی برای دستگاه زباله سوز استفاده کردیم.

ما برای برندسازی تا کنون کار جامعی نکرده ایم ولی در آینده برنامه‌هایی برای برندینگ شرکت داریم.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها