راه کارهای عبور از اقتصاد نفتی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

راه کارهای عبور از اقتصاد نفتی

  • دوشنبه 04 فروردین 1399 12:58
  • شناسه 42219
راه کارهای عبور از اقتصاد نفتی

عضو مجمع مصلحت تشخیص نظام بر استفاده صنعتی از نفت تاکید کرد و گفت: اگر می خواهیم جهش تولید را در اقتصاد ایران رقم بزنیم باید چرخه اقتصاد از نفت را که الان صادر می کنیم و پولش را در بودجه می ریزیم و بعد هم به اقتصاد تزریق می کنیم، عوض کنیم و به سمت استفاده صنعتی از نفت برویم و آن را در داخل ایران تبدیل به فرآورده کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  دکتر داوود دانش جعفری استاد دانشگاه علامه طباطبایی و عضو مجمع مصلحت تشخیص نظام در گفت و گوی تلفنی با شبکه ایران کالا به راه کارهای تحقق شعار سال و عبور از اقتصاد نفتی پرداخت.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی  گفت: جهش تولید ملی یعنی راهکارهایی در اقتصاد انتخاب شود که یک تحول مثبت بنیادی در اقتصاد ایران اتفاق بیفتد. وقتی تولید ملی زیاد می شود در نتیجه درآمد مردم زیاد می شود و رفاه جامعه افزایش پیدا می کند. بنابراین بنگاه های اقتصادی که در تولید فعال هستند می توانند کار خودشان را توسعه دهند و محصول خودشان را به راحتی بفروشند و در مجموع مردم قدرت خرید بیشتری را پیدا می کنند.

وی تاکید کرد: انتخاب شعار سال با عنوان «جهش تولید ملی» توسط مقام معظم رهبری بیانگر یک جهت گیری است که باید به سمت این آرزوی دیرینه اقتصاد ایران داشته باشیم و بتوانیم حرکت کنیم.

عضو مجمع مصلحت تشخیص نظام از دلایل افت تولید ملی در سال های گذشته را اقتصاد نفتی مطرح کرد و توضیح داد: چون اقتصاد ما نفتی است یعنی ما نفت خام می فروشیم و پول آن را به اقتصاد خود تزریق می کنیم که رویه نامناسبی است بنابراین اقتصاد ما به نفت معتاد و وابسته شده است.

وی افزود: این وابستگی مشکلاتی را ایجاد می کند اولین مشکل این است که قیمت جهانی نفت هر سال تغیر می کند. در اقتصاد ایران دیدیم که نفت ایران به قیمت 8 دلار هم فروش رفته و در مقطعی هم به 120 دلار رسیده است بنابراین وقتی قیمت نفت کاهش پیدا می کند درآمد ما به عنوان یک کشور نفتی کم می شود و یکسری از چرخ های اقتصاد را دچار رکود می کند و آن ها نمی توانند حرکت دهند.

دانش جعفری تحریم های نفتی را از دیگر مشکلات ناشی از وابسته بودن اقتصاد به نفت دانست و گفت: به جای اینکه قیمت جهانی نفت پایین بیاید و درآمد ما کم شود این بار کشورهایی که ما را تحریم می کنند همانند آمریکا، کاری می کنند که ما نتوانیم نفت به دنیا بفروشیم یا به آن میزانی که علاقه مند هستیم بفروشیم و به اجبار درآمد ما را کاهش می دهند.

وی در ادامه راهکار مناسب را کاهش وابستگی به نفت بیان کرد و اظهار داشت: باید راهکارهایی را پیدا کنیم که کشورهای غیر نفتی برای پیشرفت اقتصاد و تولید ملی شان انتخاب کردند. کشور های موفقی مثل چین، کره، سنگاپور، مالزی و یا ترکیه مگر نفت داشتند که توانستند مشکلات اقتصادی خودشان را برطرف کنند؟

این استاد دانشگاه بر استفاده صنعتی از نفت تاکید کرد و گفت: اگر می خواهیم جهش تولید را در اقتصاد ایران رقم بزنیم باید چرخه اقتصاد از نفت را که الان صادر می کنیم و پولش را در بودجه می ریزیم و بعد هم به اقتصاد تزریق می کنیم، عوض کنیم و به سمت استفاده صنعتی از نفت برویم و آن را در داخل ایران تبدیل به فرآورده کنیم. صنایع مرتبط با نفت می تواند رشد کند و در این حالت در مقایسه با حالت قبلی که نفت خام صادر می کنیم، ارزش اقتصادی نفت می تواند خیلی افزایش پیدا کند و تولید ملی ما که همیشه درگیر نوسانات قیمت نفت یا مقدار صادرات بوده است می تواند درون زا باشد و اقتصاد ایران نجات پیدا کند.

 

 

شما مخاطبان محترم می توانید مشروح صحبت های این عضو مجمع مصلحت تشخیص نظام را در فایل ویدئویی پیوست برنامه مشاهده کنید.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها