گفتگوی مدیر شبکه ایران‌کالا با خبرگزاری فارس | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

گفتگوی مدیر شبکه ایران‌کالا با خبرگزاری فارس

  • پنجشنبه 19 تیر 1399 18:46
  • شناسه 44095
گفتگوی مدیر شبکه ایران‌کالا با خبرگزاری فارس

تاثیر دیدگاه خبرنگاران و رسانه ها در تولید خبر در شبکه های خبری جهانی از زبان اردشیر زابلی زاده، استادیار دانشگاه صداوسیما

زابلی زاده: چهار شبکه سی‌ان‌ان، بی‌بی‌سی، الجزیره و پرس‌تی‌وی را برای بررسی انتخاب کردم.

وی ادامه داد: سی‌ان‌ان به عنوان یک شبکه خبری که در کشور آمریکا و پشتوانه مالی این کشور در حال فعالیت است بی‌بی‌سی با پشتوانه دولت انگلیس، شبکه قطری الجزیره که مدعی رساندن صدای کشورهای عربی به جهان است و پرس‌تی‌وی به عنوان شبکه جمهوری اسلامی که در مقابل هژمونی غرب به فعالیت مشغول است.

مدیریت شبکه ایران‌کالا افزود: در الگوی حوزه عمومی جهانی خبرنگاران از رسانه‌ها و سیاست‌های درون‌سازمانی و برون‌سازمانی خودشان پیروی می‌کنند و به توعی تابع اتاق‌های خبر خود در رسانه مشغول فعالیت هستند.

اردشیر زابلی‌زاده گفت: در این الگو شبکه‌هایی که از سیاستهای خود تأثیر پذیر هستند در نهایت از الگوی شبکه های سی ان ان و بی بی سی در فرم اجرا و محتوا پیروی می‌کنند.

استادیار دانشگاه صداوسیما با بیان این‌که خبرنگاران ما هنوز به مدل اجرایی مستقلی برای خود نرسیده‌اند گفت: خبرنگاران فکر می‌کنند سیاستهای رسانه ای خود را باید با سبک رسانه های غربی اجرا کنند.

مدیریت شبکه ایران‌کالا اظهار داشت: چارچوبی که خبرنگار در محدوده آن یک موضوع را روایت کند باید به گونه‌ای باشد که درک روشن و مشخصی از اتفاقی که افتاده به مخاطب بدهد.

اردشیر زابلی زاده با اشاره به اینکه بیداری اسلامی چارچوبی بود که رهبر معظم انقلاب برای تحولات سوریه ترسیم کردند گفت: خبرنگار با داشتن یک چارچوب مشخص در خصوص یک مسئله کار راحت تر و قطعا روایت بهتری از رویدادها دارد.

 

 

 

 

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها