چالش‌های نظام بانکداری | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چالش‌های نظام بانکداری

  • چهارشنبه 08 مرداد 1399 11:20
  • شناسه 44429
چالش‌های نظام بانکداری

تا چه حد توانستیم به بانکداری اسلامی نزدیک شویم؟

دکتر سکوتی کارشناس اقتصادی در ابتدای گفتگو با مجری شبکه ایران کالا و در پاسخ به این سوال که نظام بانکی ما چه مقدار به حوزه بانکداری اسلامی نزدیک شده است گفت: بیشتر بانکهای ما نمی توانند از قید اسلامی بودن دفاع کنند.

وی افزود: در کشور ما با بانکداری اسلامی سود 18 درصد از مشتریان مطالبه می‌شود ولی در کشورهای غربی که ادعای بانکداری اسلامی ندارند سود 4 تا 6 درصد است

سکوتی با بیان این که در عقود اسلامی دوطرف باید در سود وزیان شریک باشند گفت: کدام بانکی حاضر است با مشتری خود در ضرر شریک باشد؟

سوال: دیرکردها و سودهای بانکی تا چه مقدار با واقعیت اقتصاد ما هماهنگ است؟

دکتر سکوتی کارشناس اقتصادی: با تأکید میگویم به هیچ عنوان هماهنگ نیست.

وی ادامه داد: در شرایط کرونایی قرار بود جرایم دیرکرد تسهیلات بخشیده شود ولی متأسفانه شرایط و عقود بسیاری برای این موضوع در نظر گرفته شد و عملا کمکی به دریافت کنندگان تسهیلات نکرد.

سکوتی با اشاره به این که متأسفانه بیشتر بانک ها به دنبال کسب درآـمد بالاتر هستند گفت: بانک ها به جای اینکه محرک موتور اقتصاد ما باشند و با دادن تسهیلات به ایجاد اشتغال و تولید کمک کنند به سمت بنگاهداری رفته اند.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود گفت: دولت مدام بحث خصوصی سازی را مطرح میکند اما متأسفانه ادغام چندین بانک با دستور رئیس جمهور در این دولت یکی از بزرگترین دولتی سازی ها بود که با شعار خصوصی سازی هیچ قرابتی نداشد.

وی تأکید کرد: برخی از مراجع صراحتاً اعلام کردند که دریافت دیرکردها جایز نیست. هیچ جایی در اسلام و شرع به دریافت جریمه از جریمه حتی اشاره هم نشده است. ما حتی به بانکداری اسلامی نزدیک هم نشده ایم.

وی در ادامه در خصوص نظارت بانک مرکزی افزود: در عدم موفقیت بانک مرکزی همین سند کافیست که قوه قضائیه در حال محاکمه کردن مدیران بانک ها است و این نشان دهنده درست عمل نکردن بعد نظارتی این بانک است.

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها