ظرفیت ها و چالش های صنعتی مازندران | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ظرفیت ها و چالش های صنعتی مازندران

  • شنبه 11 مرداد 1399 13:28
  • شناسه 44494
ظرفیت ها و چالش های صنعتی مازندران

معاون سازمان صنعت معدن و تجارت مازندران در خصوص ظرفیت ها و چالش های صنعتی این استان در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: در سفر سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به استان مازندران در قالب هفته هشتم پویش ملی "تولید، تداوم امید" 5 طرح صنعتی، زیر ساختی و پایانه صادراتی این استان  افتتاح و بازدید شد.

آقای یوسف نژاد افزود: سرپرست وزارت صمت طرح توسعه شرکت ساوین تاب و طرح توسعه شرکت کاله آمل را افتتاح  کرد و از شرکت دانش بنیان مخزن فولاد رافع بازدید کرد. آقای مدرس خیابانی همچنین از پایانه صادراتی روماک گستر بازدید کرد. در پایان این سفر  شرکت آرین شیمی به دستور رئیس جمهور همزمان با چهار طرح بزرگ صنعتی و بازرگانی دیگر در سطح کشور و به صورت ویدیو کنفرانس توسط رئیس جمهور افتتاح شد. بازدید از بندر امیرآباد دیگر برنامه کاری سفر مدرس خیابانی به استان مازندران بود.
بهره برداری از 5 طرح بزرگ صنعتی و بازرگانی در هفته هشتم پویش ملی "تولید، تداوم امید" در مجموع سبب اشتغالزایی مستقیم 1660 نفر خواهد شد.
آقای یوسف نژاد درباره دستاوردهای بازدید وزارت صمت از این استان افزود: در سه پروژه ای که سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت آنرا افتتاح کرد هزار و پانصد میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.
در راستای پویش تولید که مبحث راهبردی وزارت صمت هست یکی از کارهای مقامات ارشد این سازمان بازدید میدانی از طرح های این وزارتخانه است.  مهمترین طرح هایی که بازدید شد پروژه تولید ام دی اف در بندر امیرآباد و پروژه‌های دیگر و طرح توسعه شرکت کاله و شرکت ساوین تاب بود.
وی افزود: برای طرح ام دی اف 900 میلیارد تومان و 36 میلیون دلار ارزبری داشته است . استان مازندران به لحاظ داشتن مواد اولیه سلولزی نقش عمده ای در کشور دارد.  40 درصد از ام دی ام و 30 درصد نئوپان کشور در این استان تولید می شود.
شرکت ساوین تاب تولید نخ با سیستم پنبه ای در شهرستان قائم شهر که بالغ بر 400 میلیارد تومان تسهیلات به خود اختصاص داده و  200 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است و امیدواریم طرح های آتی این شرکت با همکاری شبکه بانکی اجرا شود.
پروژه سوم افتتاح طرح کاله بود که آب پنیر و شیر خشک با سرمایه گذاری 400 میلیارد تومان و 160 نفر اشتغال داشته است. 
معاون سازمان صنعت معدن و تجارت مازندران تاکید کرد: با توجه به اینکه استان مازندران در صنایع تبدیلی و غذایی جز استان های پیشران است، این طرح ها نقش مهمی در توسعه استان مازندران داشته است. 
وی گفت: یکی از مواردی که استان مازندران از آن رنج می برد بحث زمین های صنعتی بود که از ماه های گذشته در دستور کار داشت و 1053 هکتار آن رفع و رجوع شده بود و دستور کار عملیات اجرایی آن داده شده بود. 
در بحث زراعت چوب و تامین مواد اولیه سلولز با تاکید مقامات برای تامین چوب باید تا هفته آتی در دستور کار قرار بگیرد. 
همچنین ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در بندر امیراباد تشکیل شد و بنگاه های اقتصادی که در تامین منابع و تخصیص ارز مشکل داشتند طرح موضوع کردند  و تصمیمات لازم گرفته شد.
چالش های استان مازندان
معاون سازمان صنعت معدن و تجارت مازندران گفت: استان مازندران بالغ بر 2600 بنگاه با پروانه بهره برداری دارد و برخی صنایع جزو صنایع مهم کشور هستند به خصوص در ام دی اف و نئوپان ، صنایع غذا و صنعت نساجی و قطعه سازی در این استان فعال است . 
هر چند انتظار مردم از حوزه صنعت زیاد است و با توجه به شرایط سخت تحریم باید تلاش بیشتر بکنیم که از این فضا به نفع تقویت صنایع پیش برویم.
آقای یوسف نژاد گفت: برنامه های خوبی داریم و امیدوارم در شهریور ماه برنامه های حوزه نمایشگاهی استان هم جمع و جور کنیم 
سرمایه گذاری ها  در استان مازندران در سال جهش تولید
در سال جاری تاکنون بالغ بر 1400 میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش صنعت  شده و امیداریم تا پایان سال به 3 هزار میلیارد برسیم. 
معاون سازمان صنعت معدن و تجارت مازندران گفت: در سال 98 حدود  1560 میلیارد تومان و سال 97 هم 700 میلیارد تومان سرمایه گذاری کردیم و امیدوارم صنعت استان با توجه به رهنمودهای مقامات به جایگاه خود برسد.
وی در پایان افزود: بزرگترین دغدغه بنگاه ای اقتصادی ما تخصیص ارز و مواد اولیه است و همکاری شکبه بانکی امیداریم در این بخش با ما همکاری و همدلی داشته باشند. 

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها