ساز و کار حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ساز و کار حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور

  • چهارشنبه 15 مرداد 1399 01:30
  • شناسه 44584
ساز و کار حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور در گفتگو با شکبه ایران کالا گفت: صنعت زنبورداری ایران یک صنعت موثر و راهبردی در بخش کشاورزی و امنیت غذایی است .

آقای بهزاد بانکی پور افزود: در کل دنیا به این شکل است زنبورداری به خاطر نقشی که زنبورعسل در گرده افشانی گیاهی و باغی دارد باعث افزایش علمکرد محصولات می شود به طوری که مطالعاتی که انجام شده نشان می دهد ارزش اقتصادی زنبور عسل در بخش گرده افشانی 140 برابرارزش اقتصادی تولیدات این محصول است که نشان دهنده اهمیت آن در بخش امنیت غذایی است.

وی افزود: در کشور ما یک مزیت دیگر هم این صنعت ایجاد کرده که شاید منحصر به فرد هست و آن اینکه در طول 40 سال گذشته رشد کمّی خوبی در صنعت زنبورداری شاهد باشیم و از این بعد (تعداد کلونی تعداد زنبوردار و تعداد زنبورستان ) رتبه چهارم جهان را توانستیم کسب کنیم . این امر باعث شده ظرفیت بالقوه خیلی خوبی برای تولید محصول با ارزش افزوده بالا شود.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور : در بحث پرورش زنبور عسل محصولات متعددی وجود دارد، عسل که شناخته شده ترین آن است.  پارسال  112 هزار تن عسل در کشور تولید کردیم و رتبه سوم جهان را به دست آوردیم. ما سال ها در زنبورداری تولید تک محصول بودیم و تنها تولید تجاری برای زنبوردارها محسوب  می شد.

بانکی پور: محصولاتی نظیر ژل رویال ، زهر زنبور عسل  و ...  محصولاتی هستند علاوه بر اینکه به لحاظ درآمدزایی و کاربرد آن در صنایع مرتبط  ارزش افزوده بالا دارند، زنبورداران از تولید تجاری آن محروم بودند.

 در 4 تا 5 سال گذشته با نگاه توسعه ای که به این صنعت شد ما از رشد کمی صرف به رشد کیفی رفتیم که توسعه آن متوازن شد. در این مسیر دانش فنی و تکنیک های تولید وارد کشور شد و با همکاری وزارت کشاورزی و تعاون این دانش  در سطح کشور بومی سازی شد و میانگین تولید ژل رویال از ده گرم به 600 تا 800 گرم در هر کندو رسید و امروز سومین کشور تولیدکننده ژل رویال تبدیل شده ایم. حدود 4 تا 5 تن در سال تولید می کنیم.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور: به همین نسبت در بحث زنبور عسل هم همین اتفاق افتاده است که تولیدکنندگان به سمت یادگیری روش تولید تجاری آن  روی آورده اند. بحث صادرات و بازارسازی آن پیگیری می شود .

بانکی پور: با حضور شرکت های دانش بنیان و های تک در این حوزه و کارهای تحقیق و توسعه شاهد تولید محصولات جانبی از محصولات اصلی هستیم که ارزش افزوده زیاد دارد. الان شاهد تولید محصولات بهداشتی و دارویی در این زمینه هستیم.

وی درباره اینکه صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور به طور مستقیم از زنبوردار حمایت نمی کند گفت: صندوق های حمایت از بخش کشاورزی به صورت عام و صندوق حمایت از صنعت زنبورداری درباره رویکرد آن برداشت اشتباهی صورت گرفته به این صورت که یکی از کارکرد این صندوق ها پرداخت نقدینگی است . این صندوق ها نهاد اعتباری و سرمایه‌گذاری و چند منظوره هستند و کارکرد آن فقط پرداخت تسهیلات نیست . اینها موتور محرکه و سرمایه گذار هستند . جاهایی که بخش خصوصی و دولت امکان ورود ندارند روی انتقال تکنولوژی ، توسعه بازار سرمایه گذری می کنیم و سعی می کنیم زنجیره ارزش یک صنعت که تحت پوشش است را در حوزه‌های مختلف برنامه ریزی کنیم که این زنجیره شکل بدهیم.  مثلا در بحث آموزش ژل رویال کمک زیادی کردیم که این اتفاق بیفتد.

نهادهای توسعه ای به صورت عام کارکرد مختلف دارد یکی از آن کمک مالی است ولی در بحث توسعه منابع انسانی (آموزش) ، توسعه بازاریابی در حوزه صادرات و بازار داخلی خدمات ارائه می دهیم.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور : در بحث کمک های غیر مالی مثل تامین نهاده های زنبوردارها بخشی از آن را تامین می کنیم.

صرفا مجاز هستیم به سهام داران خود تسهیلات پرداخت کنیم. تسهیلات به شبکه‌های تعاونی پرداخت می شود. تشکل‌ها فقط سهام دار می شوند و زنبوردار به صورت شخصی به لحاظ قانونی نمی تواند عضو سهام کرد.

 

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها