چشم انداز اقتصاد - نقش جوانان در جهش تولید  | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چشم انداز اقتصاد - نقش جوانان در جهش تولید 

  • دوشنبه 03 شهریور 1399 11:56
  • شناسه 44976
چشم انداز اقتصاد - نقش جوانان در جهش تولید 

ایمان زنگنه دکتری اقتصاد پولی، دکتر رحمان سعادت عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه سمنان، پریسا حصاری مدیر عامل شرکت برنا تأمین کننده تجهیزات مخابراتی، ندا بشیری مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران، محمد فوزی مدیر عامل شرکت بروز رسان، سیاوش صمیمی مدیر صندوقهای سرمایه گذاری، نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، آرین عقیلی مدیر عامل و نماینده شتاب دهنده پرتقال و بهروز ناطقی مدیر عامل استارت آپ shrimed با دکتر پرویزیان در خصوص نقش جوانان در تحقق شعار سال گفتگو کردند.

ایمان زنگنه دکتری اقتصاد پولی در گفتگو با برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا گفت: واقعیت ملموسی که از نظام پولی مشاهده می کنیم این است که نمی تواند از شرکت های نوپا حمایت کند. این شرکت ها به دنبال منابع پولی سریع و ارزان قیمت هستند در حالی که نظام پولی ما به دنبال کسب حداکثر سود هست و این دو با هم مغایرت دارد.

آقای زنگنه ادامه داد: به همین لحاظ این شرکتها از جایگاه مناسبی در نظام پولی برای دریافت اعتبار برخوردار نیستند.

وی افزود: دولت می تواند با ایجاد صندوقهای خطر پذیر از این شرکت ها حمایت کند چرا که افرادی هستند که تمایل به ریسک بالا را دارند و در این صندوقها سرمایه گذاری می کنند و در واقع دولت با فراهم کردن زمینه سرمایه گذاری در این شرکت ها می تواند از سرمایه خود مردم برای حمایت از این شرکت ها استفاده کند.

دکتر رحمان سعادت عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه سمنان میهمان دیگر این برنامه گفت: تاریخ کشورهای توسعه یافته نشان میدهد زمانی توسعه و جهش اقتصادی اتفاق افتاده که جوانان در عرصه تولید و اشتغال حضور پیدا کرده اند.

وی افزود : با توجه به آمار موجود هفتاد در صد از کارکنان و مدیران و فعالان اقتصادی را افراد میانسال و مسن تشکیل داده اند و تنها 30 درصد از این قشر را جوانان تشکیل می دهند که اگر بتوانیم این نسبت را برعکس کنیم و جوانان نقش بیشتری داشته باشند به توفیقات بیشتری دست پیدا می کنیم البته این به معنی نفی نقش مثبت افراد با تجربه نیست.

دکتر سعادت اظهار داشت: متأسفانه به دلیل تلاطم بالای اقتصاد ایران برای جوانان ریسک بالایی دارد که بتوانند در حوزه تولید و اقتصاد وارد شوند.

سعادت ادامه داد: از طرفی حضور بانوان نیز در حوزه های تولید پررنگ تر شده و اگر بتوانیم تغییر سن و جنسیت را با هم داشته باشیم شاهد رشد خوبی در تولید خواهیم بود.

این اقتصاد دان تأکید کرد: اگر یک واحد در حوزه جوانان سرمایه گذاری کنیم ده واحد برداشت خواهیم کرد و دولت ها در صورت سرمایه گذاری روی جوانان می توانند هم به لحاظ سیاسی و هم از منظر اقتصادی منافع خود و کشور را تأمین کنند.

پریسا حصاری مدیر عامل شرکت برنا تأمین کننده تجهیزات مخابراتی گفت: متأسفانه هیچ حمایتی از واحدهای ما نمی شود و در صورتی که این روند ادامه داشته باشد بسیاری از بنگاه های کوچکی که در حال فعالیت هستند تعطیل خواهند شد.

وی افزود: منابع اولیه بسیار گران شده و هیچ کمکی از سوی دولت برای تأمین این منابع صورت نگرفته است.

خانم حصاری با بیان اینکه هم تولید کننده تجهیزات مخابراتی و هم وراد کننده این تجهیزات در ایران هستیم اظهار داشت: حوزه تخصصی ما فیبر نوری است و به دنبال داخلی سازی برخی از تجهیزات در این صنعت هستیم تا جلوی واردات را بگیریم.

حصاری ادامه داد: بر خلاف بسیاری از شرکت ها و حوزه های اقتصادی در شرایط کرونا و با توجه به افزایش استفاده از فضای مجازی فعالیت شرکت ما و همکاران مشغول در این حوزه تقریبا دو برابر شده است.

حصاری با اشاره به اینکه تکنولوژی فیبر نوری بسیار حساس است اما در عین حال امکانات فراوانی دارد گفت: دسترسی به منابع مالی با توجه به بروکراسی پیچیده بانکی بسیار سخت شده است و درخواست ما این است که این روند تسهیل شود تا شرکتهای نوپایی مثل ما بتوانند توسعه پیدا کنند.

وی در خصوص بازاریابی و میزان فعالیت شرکت گفت: مشتری اصلی و عمده ما مخابرات است و تقریبا با تمام مراکز مخابراتی در استان ها در ارتباط هستیم.

ندا بشیری مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران میهمان برنامه چشم انداز نیز گفت: صندوقهای جسورانه موجود در فرابورس با جمع آوری سرمایه در طرح های شرکت های نو پا شرکت می کنند. برخی از این صندوقها در حوزه های خاص کار می کنند و برخی دیگر در چند زمینه فعالیت میکنند.

خانم بشیری افزود: در صورتی که حوزه فعالیت استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا با حوزه فعالیت این صندوقها یکی باشد افراد می توانند با این شرکت ها وارد مذاکره شوند و در صورت امکان سرمایه گذاری صورت می گیرد.

بشیری ادامه داد: برخی شرکت های شتاب دهنده با صندوقهای بیستی یا همان صندوقهای پر خطر در ارتباط هستند و شرکت های کوچک و ایده های نوپا در صورت ارتباط با شتاب دهنده ها امکان معرفی به این صندوقها را نیز پیدا می کنند که برای ادامه راه و تأمین سرمایه کاملا مفید است.

وی با بیان اینکه ایده باید کاملا قابلیت تجاری سازی داشته باشد تا صندوقهای بیستی و در واقع افرادی که در این صندوق ها سرمایه دار هستند تمایل به سرمایه گذاری داشته باشند در حالی که در بسیاری از مواقع این صندوقها ایده و طرح خوبی دریافت نمی کنند گفت: منابع مالی کافی در این صندوق ها وجود دارد و در برخی موارد طرح مناسب برای سرمایه گذاری پیدا نمی شود.

بشیری تصریح کرد: کسب و کارها برای تأمین مالی کوچک و تا سقف 2 میلیارد تومان می توانند از فرابورس استفاده کنند و مراحل سختی برای این مبلغ به لحاظ کوچک بودن در نظر گرفته نشده است.

محمد فوزی مدیر عامل شرکت بروز رسان نیز در ارتباط با شبکه ایران کالا گفت: مجموعه استارت آپی هستیم که به تولید کنندگان فرصت ارائه و عرضه محصولات بدون واسطه به مصرف کنندگان را می دهیم.
به عنوان مثال شما می توانید یک محصول خاص حتی با کمترین تعداد را از کارخانه به صورت مستقیم خریداری کنید و در این بین هیچ واسطه ای وجود نداشته باشد

آقای فوزی ادامه داد: نکات دیگری نیز وجود دارد که به غیر از مسائل مالی دولت می تواند از کسب و کارهای نوپا حمایت کند ویکی از این روشها فرهنگ سازی استفاده از این شرکت ها است که حاکمیت می تواند از این راه به استارت آپ ها کمک کند.

مدیر عامل شرکت بروزرسان خاطر نشان کرد: دولت می تواند نه از یک مجموعه خاص بلکه از فرهنگ استفاده از کسب و کارهای نوپا حمایت خود را انجام دهد.

وی افزود: امکاناتی مثل مطابقت کد ملی با شماره همراه دسترسی استعلام کد ملی و مسائلی از این جمله به هیچ عنوان مالی نیست ولی متأسفانه در ازن حوزه هیچ حمایتی وجود ندارد و حاکمیت بر خلاف اینکه این امکانات را در اختیار دارد یا در اختیار کسب و کارهای نوپا نمی گذارد و یا مبالغ نا متعارفی در این خصوص مطالبه می کند که شاید از تأمین مالی برای استارت آپ ها سخت تر باشد.

سیاوش صمیمی مدیر صندوقهای سرمایه گذاری، نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری گفت: روش های زیادی برای تأمین مالی وجود دارد که دو روش عمده یکی مبتنی بر بدهی و دیگری مبتنی بر سرمایه گذاری است به طوری که شخصی که سرمایه دار است منابع مالی خود را در اختیار شرکت نوپا قرار میدهد و بعد از سودآوری بخشی از این درآمد به سرمایه گذار اختصاص می یابد.

آقای صمیمی گفت: صندوق نوآوری صندوقهای هیئت امنایی است که انواع مختلف ابزارهای کمک را داریم. صندوقهای کوچک می توانند از صندوق رشد دانشگاهها، پارکهای علم و فناوری، شتاب دهنده ها و صندوقهای پژوهش و فناوری استفاده کنند.

صمیمی ادامه داد: شتاب دهنده ها وظیفه کمک به استارت آپ ها را دارند و لزوما تأمین مالی نمی کنند. و در برخی موارد خودشان نیز به تأمین مالی نیاز دارند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر از 150 شتاب دهنده در کشور داریم گفت: حدود 20 شرکت در این حوزه خیلی خوب هستند و به طور حرفه ای در حال فعالیت در کشور هستند.

آرین عقیلی مدیر عامل و نماینده شتاب دهنده پرتقال اظهار داشت:  متأسفانه تأمین مالی را بلد نیستیم و شرکت های نوپا اصلا با راهبردهای تجاری سازی آشنا نیستند.

عقیلی ادامه داد: دانش تجاری سازی حلقه مفقوده نظام تأمین مالی شرکت های نوپا است.

وی گفت: شتاب دهنده مکانیزم هایی باید داشته باشد که در کشور ما برخی از این مکانیزم ها وجود ندارد که یکی از این مکانیزمها بازاریابی است.

عقیلی با بیان اینکه حمایت دولت کامل نیست ولی تا حدی این حمایت وجود دارد گفت: مشکل دیگر حرفه ای نبودن و رفتار درست نداشتن شرکت های شتاب دهنده است که نمی دانند چگونه باید در این حوزه فعالیت داشته باشند و تنها چند شرکت معدود وجود دارد که رفتار خوب و حرفه ای دارند

بهروز ناطقی مدیر عامل استارت آپ shrimed : در تأمین مالی برای شرکت های نوپا  ضمانت نامه های بسیار نامعقولی مطالبه می شود که خودش از تأمین مالی مشکل تر و دشوارتر است.

ناطقی ادامه داد: با مشارکت یک صندوق ریسک پذیر صندوق نوآوری و شکوفایی و یک شتاب دهنده توانستیم در حدود 6 تا 8 ماه سرمایه کنیم. در واقع مسیر ایجاد شده ولی بسیار سخت است و امیدوارم طی کردن این مسیر روز به روز آسان تر شود.

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها