چشم انداز اقتصاد - چالش های تولید کنندگان جوان و نوپا | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چشم انداز اقتصاد - چالش های تولید کنندگان جوان و نوپا

  • سه شنبه 04 شهریور 1399 02:20
  • شناسه 45013
چشم انداز اقتصاد - چالش های تولید کنندگان جوان و نوپا

میهمانان برنامه آقایان محمد مهدی تندگویان معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، سیاوش صمیمی مدیر صندوقهای سرمایه گذاری نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، ایمان زنگنه دکتری اقتصاد پولی، بهزاد علاءالدینی مدیر استارت‌آپ ایران پرو بیوتیکس، آرمان پنج تن طوسی مدیر عامل شرکت ویستو و خانم نسرین مهران مهر بنیانگذار و مدیرعامل استارت آپ آوید در خصوص مشکلات راه اندازی استارت آپ ها با دکتر پرویزیان مجری برنامه گفتگو کردند.

محمد مهدی تندگویان معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در گفتگو با برنامه چشم انداز شبکه ایران کالا گفت: بخشی از مشکلاتی که در حوزه جوانان مطرح است به دلیل بین بخشی شدن وظایف در این حوزه است.

وی افزود: در بسیارز از حوزه ها و در بخشهای مختلف بسیاری از مشکلات مربوط به همین رویکرد است بدین معنی که مسئولیت یک قشر خاص یا حل یک مشکل چندین متولی دارد طبعا با این دیدگاه بودجه مربوط به آن حوزه خاص که در اینجا منظور جوانان است بین سازمان ها و بخشهای مختلف تقسیم می شود و امکان رسیدگی و حل مشکل را از بین می برد.

آقای تندگویان در خصوص حل این مشکل هم گفت: جدا شدن وزارت ورزش از جوانان در مجلس قبلی دوبار به عنوان لایحه و دوبار به عنوان طرح در کمیسیون ها مطرح شد که متأسفانه هیچ کدام از موارد منجر به تصویب نشد.

معاون امور جانان وزارت ورزش و جوانان گفت: به نظر بنده مجموعه های مختلفی که در حوزه شرکت های دانش بنیان و حمایت از جوانان وجود دارد کافی است. قبول دارم مشکلاتی در این مسیر وجود دارد ولی اگر جوانی مهارت لازم را داشته باشد و مصمم به فعالیت نیز باشد امکان ایجاد شغل و فعالیت وجود دارد.

وی اظهار داشت: مراکزی با عنوان منش که در حال حاضر در هفت استان تشکیل شده برای تسهیل و هدایت جوانان به سمت کار و تولید است. این مراکز تحت هیچ شرایطی مدرک گرا نیستند و تنها به مهارتهای شخص توجه دارند و افراد پس از مراجعه به این مراکز و اتمام رابطه تمامی مراحل یک شغل خاص را آموزش می بینند

تندگویان با اشاره به اینکه تعداد راه ها برای کسب اعتبار و ایجاد اشتغال در کشور کم نیست تصریح کرد: مطالبات انباشته حوزه جوانان به قدری زیاد است که اگر تمام اقداماتی که تا کنون صورت گرفته را اعلام و عملی کنیم شاید نیمی از مشکلات جوانان حل شود.

سیاوش صمیمی مدیر صندوقهای سرمایه گذاری نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری گفت: وظیفه و رسالت صندوق نوآوری و شکوفایی تأمین مالی شرکت های دانش بنیان است.

وی افزود: یکی از راهکارهای مهم و اساسی برای تسهیل روند اشتغال و راه اندازی واحدهای تولیدی به دست جوانان ایجاد و تحقق کامل دولت الکترونیک است تا از مراجعات متعدد برای گرفتن مجوزها جلوگیری شود.

ایمان زنگنه دکتری اقتصاد پولی میهمان دیگر این برنامه گفت: در حالی که تلاش دوستان را نفی نمی کنم ولی واقعیت محسوس اقتصاد ایران این نیست که به دنبال استفاده از ظرفیت جوانان باشیم و اتکا به قوه، ایده و نیروی جوانان به چشم نمی خورد.

دکتر زنگنه با بیان اینکه مختصات کلی اقتصاد به شکلی نیست که جوان بتواند در فعالیت های اقتصادی مشارکت داشته باشند ادامه داد: تقریبا کسری از صفر میزان تسهیلاتی بوده که بانک ها در امسال به صاحبان ایده و جوانان برای کسب و کارهای نوپا پرداخت کردند و این نشان دهنده این است که در عمل اتفاق مثبتی در این حوزه رقم نخورده است.

وی افزود: برای شروع کسب و کار با تعدد مجوزهای بی ربطی مواجه هستیم که جوانان را خسته و دلشکسته می کند. فضای نشاط و امید با اقدامات واقعی محقق می شود به عنوان مثال زمانی که جوانان احساس کنند سیر اعطای مجوز در کشور تغییر کرده این احساس در آنها واقعی خواهد بود.

دکتر زنگنه با اشاره به اینکه با کاهش انحصارات و برداشتن قید و بندها میتوان کمک شایانی به اقتصاد و جوانان کرد تصریح کرد: دریافت مجوزها در کشور ما علاوه بر نظام مند نبودن به تصمیمات شخصی برخی مدیران نیز بستگی دارد که گاها شخص را سرخورده می کند.

این استاد اقتصاد ادامه داد: متأسفانه سیاستگذاری و ریل گذاری مناسبی برای حضور جوانان در عرصه های اقتصادی دیده نمی شود و تنها برای اثبات این حرف می توان به این مورد اشاره کرد که شاخص جهانی سهولت کسب و کار در  ایران عدد 124 است و در کره جنوبی 4 که این عدد شاخص به اندازه کافی گویا هست.

بهزاد علاءالدینی مدیر استارت‌آپ ایران پرو بیوتیکس گفت: برای راه اندازی این استات آپ حدود ده سال کار تحقیقاتی فشرده صورت گرفته و تقریبا دو سال است که فعالیت خود را آغاز کردیم.

آقای علاءالدینی با تأیید صحبت های دکتر زنگنه در خصوص مشکلات اخذ مجوز برای جوانان تصریح کرد: زمان اخذ مجوز به خاطر کوچک بودن فضا مجبور به افزایش سرمایه گذاری شدیم که خود این تأییدی بر حرفهای دکتر زنگنه در خصوص کسب مجوز است.

وی افزود: یکی از مشکلات در زمان اخذ مجوز قدیمی بودن بخشنامه ها و قوانین در سازمانهاست. شرکت دانش بنیان یعنی با حداقل امکانات و فضا بتوانیم محصولات مفید تولید کنیم در حالی که در حوزه کاری بنده برای کسب مجوزهای وزارت بهداشت و غذا و دارو به این نکته توجهی نمی شود و یکی از موارد اولیه داشتن فضای بزرگ است.

نسرین مهران مهر بنیانگذار و مدیرعامل استارت آپ آوید در خصوص شرکت آوید گفت: فعالیت استارت آپ آوید در حوزه آموزش سلامت است.

وی ادامه داد: در این حوزه ایده هایی مانند شخصی سازی آموزش در حوزه پزشکی، اشتراک گذاشتن موارد پزشکی، آموزش مرحله ای و ... داشتیم که با راه اندازی این استارت تصمیم به اجرایی کردن این ایده ها گرفتیم و در حال فعالیت هستیم.

خانم مهران مهر نیز با بیان اینکه به غیر از پیچیدگی مراحل مجوزها انعقاد قرارداد با سازمان های دولتی بسیار سخت و مشکل است به طوری که حتی در برخی موارد بعد از تحویل سفارش به سازمان هنوز قرارداد نهایی نشده است خاطر نشان کرد: متأسفانه چالش های قانونی زیادی برای بستن قرارداد بین یک سازمان دولتی و یک استارت آپ جوان  وجود دارد و به همین خاطر سازمانهای دولتی ترجیح می دهند با شرکتهای دولتی قرارداد ببندند و به سراغ استارت آپ های جوانان نروند.

آرمان پنج تن طوسی مدیر عامل شرکت ویستو گفت: در حوزه فناوری اطلاعات و تکنولوژی باکچن و خدمات مالی فعالیت داریم.

وی افزود : راه های مختلفی برای تسهیل دریافت تسهیلات در بستر بلاکچن وجود دارد و می توان در این بستر تأمین مالی شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها را انجام داد.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها