بهره برداری از ۱۲۴ طرح بزرگ آب و برق جدید | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بهره برداری از ۱۲۴ طرح بزرگ آب و برق جدید

  • پنجشنبه 08 آبان 1399 13:18
  • شناسه 46741
بهره برداری از ۱۲۴ طرح بزرگ آب و برق جدید

وزیر نیرو از ساخت و بهره برداری از ۱۲۴ طرح بزرگ آب و برق تا پایان سال به ارزش ۱۱۸ هزار میلیارد تومان خبر داد.

آقای رضا اردکانیان در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو در دو استان تهران و هرمزگان که با حضور رئیس جمهور برگزار شد با اعلام این خبر افزود: ارزش طرح‌هایی که امروز در استان‌های تهران و هرمزگان به بهره برداری خواهد رسید ۳ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان ارزش دارد.

وی گفت: امروز در بیست و ششمین هفته پویش موسوم به #هرهفته_الف_ب_ایران، صد و بیست و چهارمین پروژه وزارت نیرو به بهره برداری خواهد رسید.

اردکانیان افزود: از این مجموع، تاکنون هفت طرح شامل طرح‌های سازوکاری و ۱۱۷ طرح دیگر جزو طرح‌های ساخت و سازی بوده است و ارزش این طرح‌ها بیش از ۳۱ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان بوده است.

وزیر نیرو با اعلام دسترسی کامل جمعیت شهری کشور به آب آشامیدنی گفت: درحالیکه از مجموع هفت و نیم میلیارد نفر جمعیت جهان، ۹۶ درصد جمعیت شهری به آب دسترسی دارند، این میزان در کشور ما ۱۰۰ درصد است.

وی افزود: در شهری مثل قاهره با ۹ میلیون نفر جمعیت، ۴۰ درصد این جمعیت در شبانه روز ۳ تا ۴ ساعت دسترسی به آب دارند و در مکزیکوسیتی هم، با ۲۱ میلیون نفر جمعیت، ۲۰ درصد جمعیت در هفته چند ساعت و ۲۰ درصد دیگر در روز چند ساعت به آب دسترسی دارند.

اردکانیان در خصوص طرح‌های افتتاح شده در تهران در هفت سال گذشته نیز گفت: در شهر تهران تاکنون در دولت یازدهم و دوازدهم ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومکان سرمایه گذاری شده است که ۱۱ هزار میلیارد تومان آن در بخش آب و بقیه در بخش برق بوده است.

وی میزان مصرف سالانه آب در شهر تهران را سالانه یک میلیارد متر مکعب اعلام کرد و افزود: ۷۵ درصد این میزان از سد‌های امیرکبیر، لتیان، لار، طالقان و ماملو و ۲۵ درصد دیگر از منابع زیرزمینی برداشت می‌شود که تلاش وزارت نیرو کاهش برداشت از منابع زیر زمینی است چراکه منابع زیر زمینی علاوه بر کیفیت پایین‌تر، امکان آلودگی و نشت فاضلاب و خطر فرونشست زمین را افزایش می‌دهد.

وزیر نیرو در خصوص تصفیه خانه ششم تهران نیز گفت: این تصفیه خانه در بالاترین نقطه تهران واقع شده است و با بهره برداری از آن، ۳۰ درصد از انرژی برقی که برای پمپاژ به مناطق غرب و شمال غرب تهران استفاده می‌شد صرفه جویی می‌شود. وی افزود: این تصفیه خانه کیفیت آب مورد نیاز ۵ منطقه غرب و شمال غرب تهران و همچنین شهر جدید پرند را ارتقا می‌دهد.

اردکانیان همچنین در خصوص طرحی که در استان هرمزگان به بهره برداری خواهد رسید گفت: این طرح شامل واحد ۲ بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با سرمایه گذاری دو هزار و ۳۶۵ میلیارد تومان است.

گفتنی است بر اساس اعلام وزارت نیرو طرح‌هایی که امروز به بهره برداری می‌رسد شامل پروژه‌های آماده بهره‌برداری استان تهران شامل "تصفیه‌خانه ششم آب تهران" با سرمایه گذاری ۴۸۵ میلیارد تومان، " طرح بزرگ رینگ شبکه انتقال آب شرب شهر تهران" (سامانه آبرسانی غرب، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند، سامانه آبرسانی شمال شرق) با اعتباری بیش از ۴۹۰ میلیارد تومان و پروژه سوم در استان هرمزگان شامل "واحد ۲ بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم" با سرمایه گذاری دو هزار و ۳۶۵ میلیارد تومان است.

پروژه "تصفیه‌خانه ششم آب تهران" با ظرفیت هفت هزار و ۵۰۰ لیتر درثانیه حد فاصل سد تنظیمی امیرکبیر و تصفیه‌خانه ششم واقع در ضلع شمالی شهرک راه‌آهن تهران به منظور ایجاد سیستم انتقال جدید آب از منابع غربی تهران و امکان افزایش ظرفیت تصفیه آب آشامیدنی شهر تهران در چهار بخش اصلی "تونل انتقال به طول مجموع ۲۹.۵ کیلومتر"، "آبگیر ابتدایی تونل"، "تصفیه‌خانه ششم تهران با ظرفیت ۱۵ مترمکعب در ثانیه (دو فاز ۷.۵ مترمکعب در ثانیه) "، "کانال سرریز تصفیه‌خانه ششم آب تهران" آماده بهره‌برداری است.

این پروژه با هدف جایگزینی سیستم‌های موجود انتقال و تصفیه آب شهر تهران، فراهم کردن امکان بررسی، بازسازی و اصلاح سیستم‌های موجود انتقال و تصفیه آب در تهران، آبرسانی به مناطق شهری با ارتفاع بالاتر از رقوم تحت پوشش تصفیه‌خانه‌های موجود به روش ثقلی و در نتیجه کاهش هزینه‌های پمپاژ و بهره‌برداری و نگهداری سیستم‌های موجود توزیع آب و آبرسانی به مناطق گسترش یافته در محدوده شمال و شمال غرب تهران بزرگ افتتاح می‌شود.

افزایش ظرفیت تصفیه آب در شهر تهران، افزایش ظرفیت انتقال آب از منابع غربی تهران (سد‌های امیرکبیر و طالقان)، افزایش کیفیت آب شرب مصرفی شهروندان و افزایش ایمنی و پدافند غیرعامل تامین آب تهران از دیگر اهداف این پروژه است.

این پروژه در سه بخش (سامانه آبرسانی غرب، سامانه آبرسانی به شهر جدید پرند از مخزن تلمبه‌خانه یافت‌آباد تا مخزن رضی آباد و سامانه آبرسانی شمال شرق) درمجموع حدود ۴۰ کیلومتر خط انتقال آب در اقطار یک هزار و ۲۰۰ تا دو هزار میلی‌متر با لوله‌هایی از جنس فولادی افتتاح خواهد شد.

پروژه "واحد ۲ بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم" در راستای توسعه تولید برق در جنوب کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه، احداث نیروگاه با ۲ واحد گازی ۱۷۵ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی جمعا به میزان ۵۱۰ مگاوات (در شرایط ایزو) به مشارکت شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر و گروه مپنا به‌عنوان سرمایه گذار به بهره‌برداری خواهد رسید.

این پروژه با هدف تشویق سرمایه گذاری از طریق بخش غیر دولتی، کاهش حجم تصدی‌گری دولت، تأمین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور، افزایش ظرفیت تولیدی برق و ایجاد زمینه‌های اشتغال در منطقه به‌عنوان زیربنای تولید، استفاده بهینه از انرژی سوخت مصرفی با توجه به راندمان بالای واحد‌ها و استفاده از حداکثر توان مهندسی و ساخت و اجرای داخل کشور و ارتقای دانش فنی در ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی افتتاح می‌شود. 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها